Fehér foltok a fogakon: mi az a fluorózis, és hogyan kezelhető?
A fluorózis gyermekkorban előzhető meg, felnőttkorban már csak kezelhető.
Ha fogászati problémákról van szó, legtöbbeknek a szuvasodás, illetve a fogínyproblémák jutnak eszébe.
A fluorózis szó már kevésbé ismert, pedig a zománcfejlődési rendellenesség enyhébb formájával bizonyára mindenki találkozott már.
Mi az a fluorózis?
A fluor erősíti a csontokat és a fogakat, gátolja a lepedékképződést, ám ha a szükségesnél nagyobb mennyiségben történik a bevitele, fluorózis alakulhat ki. Ez a túlzott zománcfejlődés együtt jár a fogak sérülékenységével. Enyhébb esetben pusztán fehér foltok jelennek meg a fogzománcon, súlyosabb esetben azonban a fogak sárgás - esetleg barnás - elszíneződése hívja fel rá a figyelmet.
A probléma különösen a fejlődőben lévő fogakat érinti, kialakulásáért a fogzománc érési szakaszában történő túlzott fluoridbevitel tehető felelőssé. Különösen az 1-8 éves korosztályra jelent veszélyt a fokozott fluoridbevitel.
Míg felnőttek esetében a WHO által javasolt napi fluoridbevitel felső határa 14 mg, addig az FDA - Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatal - ennél szigorúbb értékeket állapít meg. Ajánlásuk szerint a napi bevitel felső határa felnőttek esetében 10 mg, gyerek esetében pedig legfeljebb 1-2 mg lehet.
Ha nyolcéves kor alatt fokozott fluoridbevitel történik, akkor a maradandó fogakon a fluorózis tünetei jelentkezhetnek. Ezért fontos, hogy amíg a kicsik nem tudják kiköpni a fogkrémet, fluoridmentes vagy csökkentett fluoridtartalmú fogkrémet használjanak. A fluoridbevitel túladagolása csak belsőleg történő fogyasztás esetén lehetséges - tehát a fluoridos fogkém használata, esetleg fluoridos ecsetelés önmagában nem jelent veszélyt, csak akkor, ha a kicsi rendszeresen lenyeli.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A fluorózis kezelése
Amennyiben már kialakult a fluorózis, ám enyhe fokú, úgy nincs különösebb teendő - esetleg fogfehérítéssel javítható az esztétikai probléma. Komolyabb esetben a fogzománc mikroabrázióját, vagyis a fogzománc felső, gyengébb rétegének eltávolítását javasolhatja a fogorvos. Ilyenkor ínyvédelem mellett savval kezelik a fogfelszínt, majd eltávolítják a gyengébb, felszíni réteget egy speciális pasztával. Ezt követően kerül sor a polírozásra és a fluoridtartalmú pasztával történő kezelésre.
Egy másik kezelési módszer lehet a direkt felépítés, mely során a fogorvos egy vékony kompozitréteget visz fel a fogfelszínre - mellyel eltakarhatók a foltok. Amennyiben azonban jelentősebb a foganyagveszteség, úgy már csak a fogtechnikus által készített direkt porcelánhéjak, illetve a korona jöhet számításba.
Ezektől lehet sárga a fogad
Ha ragyogó mosolyra vágysz, akkor inkább csak ritkán falatozz belőlük, és moss fogat utánuk, vagy használj szájvizet, amilyen hamar csak lehetőséged adódik rá.
Borítókép: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- egészség
- öröklődés
Tényleg öröklődnek a fogászati problémák? A legtöbb elváltozás megelőzhető
- környezetvédelem
- műanyag