Hosszú távú, stabil a fogyás, ha így eszel edzés után: fontos a mikor és a mit
A szénhidrátok és a fehérjék segítenek a legtöbbet edzés után.
Egy hosszú, kimerítő edzés után fontos, hogy az ember energiával lássa el a testét, de egyáltalán nem mindegy, hogy mikor és milyen tápanyagokkal táplálja a szervezetét.
Az izommunka kimeríti a szervezet glikogénraktárait, ráadásul ilyenkor az izomban található fehérjék egy része is lebomlik vagy sérül. Az edzés után a test ezeket a károkat igyekszik helyreállítani, ezért fontos, hogy a megterhelés után a megfelelő ételt válaszd.
Mit és mikor egyél edzés után?
Ahhoz, hogy a kimerült glikogénraktárakat újratöltsd, összetett, minőségi szénhidrátokat kell fogyasztani, a fehérjék lebomlásának csökkentéséhez, valamint az izomnöveléshez pedig proteinre van szüksége a testnek. A szénhidrát legjobb forrását a teljes kiőrlésű gabonák, a vadrizs vagy az édesburgonya adják, míg fehérjének választhatsz tojást, görög joghurtot, szárnyasokat vagy olajos halakat. Közvetlenül edzés után érdemes 20-40 gramm fehérjét elfogyasztani, hogy segítsd az izmokban zajló folyamatokat, és ennek nagyjából a dupláját-háromszorosát szénhidrátból.
A glikogénszintézist ráadásul az stimulálja a legjobban, ha a szénhidrátot és a fehérjét egyszerre fogyasztod. Próbáld ki a 3:1 arányt a szénhidrátok javára. Egészséges és energiagazdag megoldás lehet egy szelet teljes kiőrlésű kenyér főtt tojással és salátával, de a szénhidrát és protein mennyiséget fedezheted füstölt lazaccal és főtt édesburgonyával is. Ha csak egy nassra van időd, egyél zabkását banánnal és mandulával, vagy görög joghurtot gyümölcsökkel, de választhatsz például puffasztott rízst is mogyoróvajjal, vagy egy banános proteinshake-et. Az olajban sült dolgokat ilyenkor érdemes kerülni. Valami könnyedet keress, ne egy magyaros, háromfogásos ebédet, hiába érzed úgy, hogy megérdemelted a mozgás után.
Az energiaszeletek elvileg könnyű és gyors megoldást kínálnak edzés után, de ezekkel érdemes vigyázni, mert némelyik elképesztő mennyiségű egyszerű szénhidrátot tartalmaz, és hogy mennyi energiára van szüksége a szervezetednek, az attól függ, mennyire megterhelő volt az edzés. Ha diétázol, különösen fontos a kalóriadeficit.
Minél intenzívebb az edzés, annál hamarabb lehet szüksége a testednek az energia-utánpótlásra. Közepes intenzitású mozgásnál érdemes lehet az edzés után 45 percen belül elfogyasztani valami ennivalót. A kifejezetten megterhelő, sok kalóriát elégető mozgások után negyedórával jó ötlet elrágcsálni valami táplálót.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha csak két órát vársz edzés után az evéssel, a kutatók szerint már az is akár 50%-os csökkenést eredményezhet a glikogénszintézis hatékonyságában. Azonban ha edzés előtt nem sokkal ettél, annak a hatásai valószínűleg érvényesülni fognak még edzés után is.
Legjobb edzés utáni nassolnivalók
Korábbi cikkünkben összegyűjtöttük, mik a leghatásosabb és legegészségesebb edzés utáni nassolnivalók, melyek segítenek táplálni az izmokat és feltölteni a kiürült glikogénraktárakat.
Így fogyaszt a szénhidrát, ha reggelire eszed: mutatjuk, mit, mivel és miért kombinálj
Nézegess képeket!
ElolvasomA képek forrása: Getty Images
OLVASD EL EZT IS!
- fogyókúra
- hormonok