Az anyatermészet temérdek olyan kincset nyújt, ami tele van az élő szervezet számára fontos tápanyagokkal. A termesztett növényekkel szemben az emberi beavatkozás nélkül növekvő erdei termésekben pedig a hatóanyagok is erőteljesek maradhatnak.
Akit a késő őszi napsugarak kirándulásra csábítanak, az gyakran találkozhat színes bogyókkal, magvakkal, gusztusos gyümölcsökkel, melyeket szívesen megkóstolna, majd hazavinne magával. Érdemes is néha gyűjtögetésre adni a fejed, hiszen egy rövid túra alatt vitamindús csodákat szedhetsz le télire!
Figyelj a szabályokra!
Mivel a bogyók és termések között akadnak mérgezőek, mindig csak azt szabad leszedni, amelyiket biztosan ismeri az ember. A gyűjtögetésnek továbbá törvényben meghatározott határa is van: naponta legfeljebb két kilogrammot lehet hazavinni saját fogyasztásra, illetve csak természetvédelmi területen kívülre eső erdőségből.

A kökény az erdőszélek gyakori, fanyar ízű bogyója, amit dércsípés után gyűjtenek. C-vitaminban, csersavban és ellagsavban gazdag, finom szósz, lekvár készíthető belőle, de szárítva vagy fagyasztva is elteheted.

A galagonya a szív gyógynövénye: teáját főleg virágos hajtásából főzik, de bogyója is jótékony hatású flavonoidtartalma miatt. Lekvárként, szörpként is finom, de a bogyóit leszáríthatod későbbre is.

A savanykás ízű, húsos som kiváló C-vitamin-forrás télen. Túlérett bogyói édeskésebbek, ezért késő ősszel jobb gyűjteni. Szárítva, aszalva hosszan megőrzi vitamintartalmát.

A dércsípte csipkebogyó tele van C-vitaminnal, de A-, B- és K-vitamint is tartalmaz. A szárított bogyók áztatott teaként egész évben fogyaszthatók.

A dércsípte madárberkenye C-, A- és K-vitaminban gazdag, virágához hasonlóan ez is enyhe vizelethajtó hatással bír. A magot eltávolítva aszalvány, lekvár, szörp vagy zselé készíthető belőle.

A borókabogyót fűszerként már ismerheted. Vadon inkább réteken találkozhatsz vele. C-vitaminban gazdag, erős vizelethajtó, de túladagolása veszélyes, gyógyászati használata csak orvosi felügyelet mellett ajánlott.

A sóskaborbolya C-vitamint, cseranyagokat, ásványi anyagokat tartalmaz, és jótékony hatással van az emésztésre. Pektintartalma miatt zselé készíthető belőle, de nyersen vagy szörpként is fogyasztható.

A közönséges vadkörte késő ősszel kissé túlérett, édeskés. Káliumot, B- és C-vitamint tartalmaz, immunerősítő, nyersen vagy aszalva sokáig tárolható. Nem szabad összekeverni a magyar vadkörtével, ami szigorúan védett.

Bár a csalán leveleit májusban kell gyűjteni, a gyökerét novemberben szokták. Szárítva tárolható, főzetét főleg külsőleg használják hajhullásra vagy reuma ellen, ülőfürdőként.