Nyár cukorbetegen: már egy leégés is sokkal veszélyesebb lehet
Nyáron cukorbetegként számos veszély fenyegethet.
Tudtad, hogy a leégés vércukorszint-emelkedést is előidézhet? A cukorbetegeknek fokozottan ügyelniük kell állapotukra a nagy melegben, miután gyakoribbak lehetnek a vércukor-ingadozások.
Dr. Porochnavecz Mariettát, a Cukorbetegközpont diabetológusát kérdeztük a témával és a teendőkkel kapcsolatban.
Nyári nyavalyák
- Fontos, hogy betarts néhány utasítást, hasznos tanácsot, amennyiben vízpartra indulsz nyaralni, vagy strandra készülsz, hogy elkerülhesd a nagyobb bajt - tanácsolja a főorvos.
Leégés
A leégés ellen mindenképp védekezni kell magas faktorszámú napvédő készítménnyel, valamint komolyan kell venni a figyelmeztetést: 11 és 15 óra között ne menj ki a tűző napra, keress inkább egy árnyékos helyet, és pihenj ebben az időszakban.
A leégés nemcsak a melanoma kialakulásának kockázatát növeli, hanem stresszel járhat a szervezet számára, és a vércukorszint emelkedését is előidézheti mindaddig, amíg be nem gyógyul a leégés okozta bőrsérülés.
Napszúrás
Amennyiben sokat tartózkodsz védelem nélkül a napon, például kalap, kendő nélkül, illetve nem használsz napvédő készítményt, akkor igen könnyen napszúrást kaphatsz, ami lázzal, hányingerrel, hányással is járhat. A cukorbetegeknek egyébként is ügyelniük kell állapotukra a nagy hőségben, mivel ekkor gyakoribbak lehetnek a vércukor-ingadozások, ám, ha a napszúrás miatt hányás, láz lép fel, akkor különös figyelemmel kell lenni.
A hányás miatt nemcsak nagy mennyiségű folyadékot veszít a beteg, de az étvágytalanság miatt kevesebb szénhidrátot tud bevinni, mint az előírt, ami alacsony vércukorszintet eredményezhet - hipoglikémia. Érdemes ilyenkor egyeztetni a kezelőorvossal a gyógyszer, inzulin adagolásáról.
Hányás, hasmenés
Nyáron gyakrabban előfordulnak a hányással, hasmenéssel járó megbetegedések, különösen, ha olyan országba látogatsz, ahol más ételkészítési szabályok vannak, vagy nem figyelsz arra, mit iszol - jégkocka, csapvíz kerülendő.
Kezelés
Amennyiben mégis megtörténik a baj, fontos a bőséges folyadékpótlás és elektrolitbevitel. Amennyiben a tünetek még az inzulin beadása előtt jelentkeznek, akkor gyakori, kétóránkénti vércukor-ellenőrzés mellett csökkenteni kell az inzulin dózisát, erről mindenképpen egyeztess kezelőorvosoddal! Ha a hányás az inzulin beadása után lép fel, nagyon fontos a megfelelő szénhidrátmennyiség bejuttatása. Amennyiben tartósan fennáll a hányás vagy hasmenés, mindenképp egyeztess a továbbiakról orvosoddal!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Megelőzés és kontroll
- Nagyon fontos a vércukor rendszeres kontrollja. Ha nem tudod étellel, próbáld folyadék formájában bevinni a szénhidrátot, és kis mennyiségű, gyors hatású inzulint alkalmazz. Előfordul, hogy a beteg azt hiszi, ha nem tud enni, akkor nincs szüksége inzulinra. Ez nem így van, mert az időközben fellépő betegség során még nőhet is az inzulinigény - avat be a részletekbe a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Egészséges, de nem diabéteszben
A magas glikémiás indexű gyümölcsök tovább ronthatnak az inzulinrezisztencián. Ha cukorbeteg vagy, kizárólag lassan felszívódó szénhidráttal együtt, illetve a napi szénhidrátbevitelbe beleszámolva fogyaszd őket!
Durván emelik a vércukorszintet: 10 gyümölcs, ami tiltólistás cukorbetegeknek
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- lábápolás
Cukorbetegként 5 dologra nagyon kell figyelni nyáron: így még veszélyesebb a hőség és a napfény
- cukorbetegség
- inzulin
Vércukormérés helyesen: kinek, mikor és hányszor kell?
- megelőzés
- cukorbetegség