Mire figyelj, hogy ne legyél cukorbeteg?

Tények és szövődmények

A cukorbetegség összefüggésben áll a testsúllyal, a táplálkozással és a mozgással. Mit tegyél, hogy elkerüld?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Mi a cukorbetegség?

A cukorbetegség lényege, hogy a táplálékból a szervezetbe jutó cukor – mely a sejtek fő energiaforrása lenne – nem jut el a sejtekhez. A hasnyálmirigy eredetileg minden étkezés után egy inzulin nevű hormont választ el, mely a cukor sejtekhez történő szállítását végezné.

Ha ez valami miatt nem működik, akkor beszélünk cukorbetegségről.

A cukorbetegség osztályozása

Az egyes típusú cukorbetegség úgy alakul ki, hogy a szervezet valami miatt elpusztítja a hasnyálmirigyben található inzulintermelő sejteket. Ennek hatására az inzulintermelés leáll.

A kettes típusú cukorbetegség esetében a termelés nem áll le, de az inzulin elveszíti a szövetekben a hatékonyságát.

Éppen ezért a cukorbetegek kezelésének a célja, hogy szinten tartsák a szervezetben lévő cukrot, hiszen ha túl kevés van belőle, akkor a sejtek éheznek, ha viszont túl sok,akkor az tönkreteszi az erek falát.

Mit tegyél, hogy ne legyél cukorbeteg?

A kettes típusú cukorbetegségnél a testsúly és a mozgás nagyon fontos tényező, hiszen öröklött hajlam esetén az elhízás és az inaktív életmód a sejteket teljesen érzéketlenné teszi az inzulinnal szemben. Ez különösen azokra érvényes, akik alma típusú alkattal híznak el.

Ennek elkerülése végett nagyon kell figyelned a testsúlyodra, és arra is, hogy rendszeresen mozogj. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy állandó diétán kell élned, mindössze egy egészségesebb étrendet kell kialakítanod magadnak. Figyelj az általad elfogyasztott táplálékok szénhidrát- és zsírtartalmára, mert így fogyókúra nélkül is megőrizheted a magasságodhoz és alkatodhoz megfelelő testsúlyt.

Ezeken kívül, ha tudsz olyan felmenőági rokonodról, aki diabéteszes, akkor mindenképpen vizsgáltasd ki magad, és rendszeresen ellenőriztesd eredményeidet, hiszen a nem kezelt, vagy nem időben kezelt cukorbetegségnek komoly szövődményei lehetnek.

A cukorbetegség szövődményei

  • súlyos szív- és érrendszeri szövődmények
  • vakság
  • vesebetegség
  • gyakori fertőzések
  • immunrendszer általános, de jelentős gyengülése

Mit tegyél, hogy gyermeked ne legyen cukorbeteg?

Érdekes és egyben igen elszomorító, hogy a cukorbetegség nem csak a felnőtteket érinti. Legalább olyan drasztikus gyakorisági növekedés figyelhető meg a gyermekkorban – sőt, a kisgyermekkorban – kialakuló cukorbetegség tekintetében is.

Mivel a kiskori egészséges életmód, mozgás és táplálkozás elsősorban a szülő feladata, fontos lenne, hogy e modernkori gyermek népbetegségre is odafigyelj. Az alábbi nem különösebben megerőltető óvintézkedéssel megvédheted gyermeked a bajtól.

Szoptatás

Azok a csecsemők, akiknek szülei vagy testvérei diabéteszesek, nagy eséllyel lesznek betegek, hiszen az egyes típusú cukorbetegség genetikai okokra visszavezethető. A szoptatással erősíted az immunrendszerét, melynek hatására szervezete nem teszi tönkre a hasnyálmirigyben található inzulintermelő sejteket.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kerüld a tehéntejet

A legújabb kutatások szerint az egy éves kor alatt elfogyasztott tehéntej arra ösztönzi a kisgyerek szervezetét, hogy pusztítsa az előbb említett inzulintermelő sejteket.

Testsúly

Figyelj gyermeked testsúlyára, hiszen a kettes típusú cukorbetegség elsősorban a testzsír-százalékkal és az elhízással áll összefüggésben. A felmérések pedig azt mutatják, hogy rohamos ütemben nő az elhízott gyerekek száma.

Mozgasd!

Gondoskodj arról, hogy gyereked rendszeresen sportoljon, hiszen a testmozgás hatására az izmok több glükózt használnak fel a szervezetedből, mely jótékony hatással van a cukorbetegségre, vagyis annak megelőzésére.

OLVASD EL EZT IS!

legkoondicionalo
  • légkondicionáló
  • tünetek és betegségek

3 súlyos betegség, amit a légkondicionáló okoz

csipkes felso  nagy
  • gyógynövény
  • tünetek és betegségek

Hasi görcsök, puffadás, székrekedés

Ezt is szeretjük