Ijesztő nevű, ártalmatlan adalékanyagok - 10 vegyület, ami támogatja az egészséged
Van néhány adalékanyag, melyek neve ijesztően hangzik, valójában teljesen ártalmatlanok, még az egészséget is támogathatják.
Amióta az embereket foglalkoztatja az egészséges életmód, többet foglalkoznak azzal is, hogy milyen adalékanyagokat használnak a gyártók az élelmiszerekben. Biztosan veled is előfordult már, hogy egy polcról leemelt termék címkéjét bogarászva próbáltad megfejteni, miket tartalmaz, és vajon jót tesz-e az egészségednek, ha rendszeresen fogyasztasz belőle. A néha furcsa nevű adalékanyagok nem mindegyike ártalmas.
Ártalmatlan adalékanyagok
A hozzáadott cukrokról és a transzzsírokról a legtöbb ember ma már tudja, hogy jobb elkerülni a fogyasztásukat, mert nagy mennyiségben akár komoly betegségek kialakulásához is hozzájárulhatnak. Az adalékanyagokról viszont többnyire nem tudjuk, hogy pontosan mik azok, és miért vannak a kezünkben lévő termékben. A sokszor ijesztő hangzású ételadalékok között több is van, mely támogatja az egészséged.
Tokoferolok
A tokoferolok neve alapján valószínűleg nem gondolnád, hogy valójában E-vitaminok, és azért teszik az ételekbe tartósítószer gyanánt, hogy megakadályozzák a bennük lévő olajok és zsírok avasodását. Ezért például a salátaöntetekben gyakran előfordulnak. A tokoferolok megvédik a zsírsejteket a szabad gyökök által okozott károsodástól, ezért egészségvédő hatással is bírnak. A szabad gyökök károsodása a sejtek öregedését és akár rákos megbetegedéseket is okozhat.
Szentjánoskenyér-gumi
A szentjánoskenyér-gumi szintén sok élelmiszernek adalékanyaga, a szentjánoskenyérfából származik, sűrítőanyagként használják. Emellett hozzájárulhat a koleszterinszint és a vércukorszint stabilizálásához.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Xantángumi
A xantángumi a legtöbb gluténmentes élelmiszerben megtalálható sűrítőanyag, segíti azok állagának javítását. Akinek nagyon érzékeny az emésztőrendszere, annál okozhat kisebb problémákat.
Piridoxin-hidroklorid
A piridoxin-hidrokloridot első hangzásra biztosan nem szeretnéd, ha az ételeidbe kevernék. Valójában B6-vitamin, melynek számos egészségre gyakorolt jótékony hatása van. Azért adják az élelmiszerekhez, elsősorban a kenyerekhez, gabonatartalmú ételekhez, hogy táplálóbbak legyenek. A B6-vitamin támogatja az idegrendszert, valamint a vörösvértestek és az immunrendszer működését.
Kalcium-pantotenát
A kalcium-pantotenát a B5-vitamin miatt kerül bele az élelmiszerekbe, szintén elsősorban a gabonafélékbe. Az anyagcserét támogatja, segít lebontani a zsírsavakat, fehérjéket és szénhidrátokat. Ezenkívül a koleszterin, a zsírok, bizonyos hormonok és a hemoglobin szintézisében is segít. A tojásban, teljes kiőrlésű gabonákban, magvakban is megtalálható.
Dokozahexaénsav
A dokozahexaénsav, más néven DHA szintén riasztóan hangzik, valójában omega-3 zsírsav. Ez pedig köztudottan elengedhetetlen a szervezet egészséges működéséhez, természetes formájában olyan ételekben is megtalálható, mint a halak, algaolajok, és ezeknek összetevői között is láthatod adalékként. Szerepet játszik az agy, a szem és a bőr egészségének védelmében, valamint olyan betegségek kialakulását segíthet megelőzni, mint a rák vagy a szív- és érrendszeri betegségek.
Tejsav
A tejsav szintén sok élelmiszer adalékanyaga, elsősorban a savasságot szabályozzák vele, valamint a fanyarabb ízvilágot hozzák ezzel létre. Az egészségre ártalmatlan anyag, mely természetes formájában a bélrendszerben is megtalálható.
Inulin
Az inulint cikóriagyökérből vonják ki, és rostforrásként adják az ételekhez, például a granolákhoz vagy gabonaszeletekhez. A zsírt is helyettesítő rostforrás, mely az emésztőrendszerben élő jó baktériumok növekedését is támogatja.
Dihidroxikol-kalciferol
A dihidroxikol-kalciferol nagyon barátságtalanul hangozhat, ha az élelmiszerekre gondolunk. Valójában az életfontosságú D-vitamint nevezik így, amit a kalcium jobb felszívódása miatt adnak a tejtermékekhez, a narancslevekhez vagy a növényi tejekhez. A D-vitamin nemcsak a csontok, hanem a szív- és érrendszer, az immunrendszer egészségét és a hormonrendszer szabályozását is támogatja.
Szójalecitin
A szójalecitinről is gondolhatod elsőre, hogy egészségtelen, pedig a lecitin természetes kolinforrás, mely elengedhetetlen a szervezet egészségéhez. A szójalecitin emulgálószer, ami azt jelenti, hogy a keverékek állagát segít megőrizni. Például a mandulatej tejszerűségét, az adalékanyag nélkül szemcsés lerakódások mutatkoznának a poharad alján.
Ezek a legveszélyesebb E-számmal ellátott adalékanyagok az ételekben - Fejfájást, hányingert és hasmenést is okozhatnak
Az élelmiszeripar számos káros adalékanyagot használ a termékek elkészítéséhez.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)