Ijesztő nevű, ártalmatlan adalékanyagok - 10 vegyület, ami támogatja az egészséged

Van néhány adalékanyag, melyek neve ijesztően hangzik, valójában teljesen ártalmatlanok, még az egészséget is támogathatják.

Ártalmatlan adalékanyagok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amióta az embereket foglalkoztatja az egészséges életmód, többet foglalkoznak azzal is, hogy milyen adalékanyagokat használnak a gyártók az élelmiszerekben. Biztosan veled is előfordult már, hogy egy polcról leemelt termék címkéjét bogarászva próbáltad megfejteni, miket tartalmaz, és vajon jót tesz-e az egészségednek, ha rendszeresen fogyasztasz belőle. A néha furcsa nevű adalékanyagok nem mindegyike ártalmas.

Ártalmatlan adalékanyagok

A hozzáadott cukrokról és a transzzsírokról a legtöbb ember ma már tudja, hogy jobb elkerülni a fogyasztásukat, mert nagy mennyiségben akár komoly betegségek kialakulásához is hozzájárulhatnak. Az adalékanyagokról viszont többnyire nem tudjuk, hogy pontosan mik azok, és miért vannak a kezünkben lévő termékben. A sokszor ijesztő hangzású ételadalékok között több is van, mely támogatja az egészséged.

adalékok-egeszseg
Fotó: Drazen Zigic / Getty Images Hungary

Tokoferolok

A tokoferolok neve alapján valószínűleg nem gondolnád, hogy valójában E-vitaminok, és azért teszik az ételekbe tartósítószer gyanánt, hogy megakadályozzák a bennük lévő olajok és zsírok avasodását. Ezért például a salátaöntetekben gyakran előfordulnak. A tokoferolok megvédik a zsírsejteket a szabad gyökök által okozott károsodástól, ezért egészségvédő hatással is bírnak. A szabad gyökök károsodása a sejtek öregedését és akár rákos megbetegedéseket is okozhat.

Szentjánoskenyér-gumi

A szentjánoskenyér-gumi szintén sok élelmiszernek adalékanyaga, a szentjánoskenyérfából származik, sűrítőanyagként használják. Emellett hozzájárulhat a koleszterinszint és a vércukorszint stabilizálásához.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Xantángumi

A xantángumi a legtöbb gluténmentes élelmiszerben megtalálható sűrítőanyag, segíti azok állagának javítását. Akinek nagyon érzékeny az emésztőrendszere, annál okozhat kisebb problémákat.

Piridoxin-hidroklorid

A piridoxin-hidrokloridot első hangzásra biztosan nem szeretnéd, ha az ételeidbe kevernék. Valójában B6-vitamin, melynek számos egészségre gyakorolt jótékony hatása van. Azért adják az élelmiszerekhez, elsősorban a kenyerekhez, gabonatartalmú ételekhez, hogy táplálóbbak legyenek. A B6-vitamin támogatja az idegrendszert, valamint a vörösvértestek és az immunrendszer működését.

vásárlás-egeszseg
Fotó: Peter Cade / Getty Images Hungary

Kalcium-pantotenát

A kalcium-pantotenát a B5-vitamin miatt kerül bele az élelmiszerekbe, szintén elsősorban a gabonafélékbe. Az anyagcserét támogatja, segít lebontani a zsírsavakat, fehérjéket és szénhidrátokat. Ezenkívül a koleszterin, a zsírok, bizonyos hormonok és a hemoglobin szintézisében is segít. A tojásban, teljes kiőrlésű gabonákban, magvakban is megtalálható.

Dokozahexaénsav

A dokozahexaénsav, más néven DHA szintén riasztóan hangzik, valójában omega-3 zsírsav. Ez pedig köztudottan elengedhetetlen a szervezet egészséges működéséhez,  természetes formájában  olyan ételekben is megtalálható, mint a halak, algaolajok, és ezeknek összetevői között is láthatod adalékként. Szerepet játszik az agy, a szem és a bőr egészségének védelmében, valamint olyan betegségek kialakulását segíthet megelőzni, mint a rák vagy a szív- és érrendszeri betegségek.

Tejsav

A tejsav szintén sok élelmiszer adalékanyaga, elsősorban a savasságot szabályozzák vele, valamint a fanyarabb ízvilágot hozzák ezzel létre. Az egészségre ártalmatlan anyag, mely természetes formájában a bélrendszerben is megtalálható.

Inulin

Az inulint cikóriagyökérből vonják ki, és rostforrásként adják az ételekhez, például a granolákhoz vagy gabonaszeletekhez. A zsírt is helyettesítő rostforrás, mely az emésztőrendszerben élő jó baktériumok növekedését is támogatja.

Dihidroxikol-kalciferol

A dihidroxikol-kalciferol nagyon barátságtalanul hangozhat, ha az élelmiszerekre gondolunk. Valójában az életfontosságú D-vitamint nevezik így, amit a kalcium jobb felszívódása miatt adnak a tejtermékekhez, a narancslevekhez vagy a növényi tejekhez. A D-vitamin nemcsak a csontok, hanem a szív- és érrendszer, az immunrendszer egészségét és a hormonrendszer szabályozását is támogatja.

vásárlás-egeszseg
Fotó: Noel Hendrickson / Getty Images Hungary

Szójalecitin

A szójalecitinről is gondolhatod elsőre, hogy egészségtelen, pedig a lecitin természetes kolinforrás, mely elengedhetetlen a szervezet egészségéhez. A szójalecitin emulgálószer, ami azt jelenti, hogy a keverékek állagát segít megőrizni. Például a mandulatej tejszerűségét, az adalékanyag nélkül szemcsés lerakódások mutatkoznának a poharad alján.

Ezek a legveszélyesebb E-számmal ellátott adalékanyagok az ételekben - Fejfájást, hányingert és hasmenést is okozhatnak

Az élelmiszeripar számos káros adalékanyagot használ a termékek elkészítéséhez.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük