5 perc alatt segít elaludni az indiai módszer: a légzésre kell csak figyelni
Az indiai alvássegítő légzésgyakorlat a kutatók szerint is működik.

- Nincs 160 centi, de zseniálisan variálja a divatos fazonokat: ha így öltözöl, a bő ruhák sem nyomják össze az alakod »
- 6 zsírégető fűszer, ami hatékonyan segíti a fogyást: alaposan felpörgetik a lelassult anyagcserét »
- Ez a trend tartja most lázban a hírességeket: a Barbiecore nem spórol a rózsaszínnel, de a nőies sikket sem mellőzi »

- Mi Kanada fővárosa? 10 kérdéses kvíz a világ országairól, amit illik tudni
- Hajdú Pétert kirakták a Szigeten az RTL VIP-ból: Sebestyén Balázs kotyogta ki
- Ha erről a telefonszámról hívnak, tilos felvenni! Így dolgoznak a csalók az OTP nevében
- 5 kérdés, ami megmutatja, mennyire intelligens valaki - Hány igen válaszod lett?
- Ő Kapócs Zsóka párja: először szerepelnek közös fotón
Az alvászavar, az álmatlanság, az éjjeli megébredések és a kialvatlanul ébredés sajnos gyakori probléma, amire sokan keresik a megoldást, hiszen a fáradtságérzet mellett hosszabb távon súlyos egészségügyi problémákat is okozhat.
Korábban mi is írtunk róla, hogy a rossz alvásminőséget, illetve a kevés alvásidőt a kutatások összefüggésbe hozták már többek között a szív- és cukorbetegséggel, a depresszióval, sőt, az Alzheimer-kórral is, ezért a fennálló probléma mielőbbi kezelést igényel.
Alvássegítő légzéstechnika
A légzésgyakorlatok elsajátítása sokat segíthet a stressz csökkentésében, az ideges eredetű testi panaszok enyhítésében és az elalvásban is. Egy 2010-es kutatásban a Nepal Medical College megvizsgálta a bhramari pranayama vagy más néven méh-légzésgyakorlat módszerét, és kimondottan hatásosnak ítélték meg a tudósok.

A vizsgálat során a kutatásban részt vevő önkénteseknél mérték a vérnyomást és a pulzust is, majd a gyakorlat előtti és utáni adatokat összehasonlítva értékelték a módszert. Az eredmények szerint a légzéssor után alacsonyabb szisztolés és diasztolés vérnyomást mértek, és a szívfrekvencia is enyhén csökkent.
A bhramari pranayama lépései
A légzésgyakorlathoz először helyezkedj el nyugodtan, ülj le kényelmesen, akár törökülésben, Sukhasana-pózban is! Csukd be a szemedet, nyugtasd meg a légzésedet, mélyeket lélegezz be és ki! Ezután összpontosítva végezd a légzést: 5 másodpercig lélegezz be, és 15 másodperc alatt fújd ki a levegőt.
Ha úgy érzed, sikerült ellazulni, tedd a kezedet a füledre. Két változata is létezik a gyakorlatnak: az egyik lehetőség, hogy a hüvelykujjakat illeszd a fül hallójárataiba, a mutató és a középső ujjat a szemed elé, a gyűrűs- és kisujjat az orr alá helyezd. A másik lehetőség, hogy egyszerűen a mutatóujjat tedd a hallójáratba, a többi ujjat enyhén szorítsd ökölbe.
Kilégzés közben az Ommm hangot kiadva figyeld azt, ahogy a fül és az orrlyuk falai lágyan rezegnek. Lassítsd le a légzésedet, egy percen belül körülbelül háromszor vegyél levegőt. Az 5 percig végzett gyakorlat csökkenti a vérnyomást, lassítja a pulzust, és segít az elalváshoz ideális nyugalmat megteremteni.
(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!

- pszichológia
- alvás