Hasi fájdalom, gyakori vizelési inger az első tünet: miről ismerhető fel az adenomiózis?

Az adenomiózis az endometriózis egy fajtája, mely fájdalmas és kellemetlen tünetekkel jár.

Adenomiózis tünetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az endometriózis rengeteg kellemetlenséggel és fájdalommal járó nőgyógyászati betegség, amelynek során a méhnyálkahártya, mely normál esetben csak a méh belső felszínén van jelen, a méhen kívül, elsősorban a hasüregben is megjelenik. Ennek egy speciális formája az adenomiózis.

Az adenomiózis során a méh nyálkahártyasejtjei a méh belső felszíne helyett a méhizomzat rostjaiba, a méh izomfalába nőnek, melynek következtében ez az izomfal megvastagszik, így pedig a szokásos körte alak helyett a méh kerekdeddé válik, és akár két-háromszorosára is nőhet. Előfordul, hogy a nyálkahártya szigetszerű csomókban van a méhfalban, ilyenkor adenomiómának nevezik.

Az adenomiózis tünetei

Az adenomiózis az endometriózishoz hasonló tünetekkel jár, többek között a fájdalmas menstruációval, melynek oka, hogy egyrészt a gócok akadályozzák a méhnyálka leválását, másrészt a nyálkahártya menstruáció idején a méhüregen kívül is ugyanazokat a tüneteket produkálja, vérrel telítődik, és megduzzad. A folyamat roppant erős fájdalmat is okozhat. 

A megvastagodott méhfal miatt gyakori vizelési inger alakulhat ki adenomiózis esetén. Tapasztalható továbbá kismedencei fájdalom szeretkezés közben, nyomásérzés a területen, de rendszertelen, erős, elhúzódó és köztes vérzés is. 

A betegség kialakulása 40-50 éves korban a legjellemzőbb, oka egyelőre ismeretlen, de feltételezik, hogy hormonális vagy életmódbeli tényezőkre vezethető vissza. Előfordul ugyanakkor az is, hogy a probléma csak enyhe tünetekkel jár, nem okoz súlyos fájdalmakat.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az adenomiózis felismerése és kezelése

Az adenomiózisra leggyakrabban nőgyógyászati vizsgálat során terelődhet a gyanú a megnagyobbodott méh miatt, ezt kismedencei ultrahanggal, esetleg MRI-vizsgálattal állapítják meg.

A kórképet teljesen megszüntető gyógyszer jelenleg nincs, de a tüneteket hatékonyan lehet enyhíteni, ebben a vérzés és fájdalom csillapítása az elsődleges, valamint a további terjedés is megállítható. A betegséget gyakran fogamzásgátló tablettákkal, hormontartalmú készítményekkel kezelik, csak nagyon szélsőséges esetben fordul elő a méheltávolítás.

A diagnózis, a megfelelő kezelés megválasztása és a folyamatos kontroll különösen gyermekvállalás előtt állók számára fontos, mivel a betegség esetén nehezebb a teherbe esés, a pete beágyazódását akadályozza a megvastagodott méhizomfal. Figyelembe kell venni, hogy ilyenkor sajnos nagyobb az esély a méhen kívüli terhességre, a vetélésre és a koraszülésre is.

Gyógynövények az erős görcsök ellen

A gyógyszerek helyett és mellett is érdemes lehet a természet erejét segítségül hívni a menstruációs görcsök és a rendszertelen vérzés ellen.

A 10 legerősebb görcsoldó gyógynövény, amit minden nőnek ismernie kell: ezeket idd fájdalmas menstruációra

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Borító- és ajánlókép: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük