A szalmonellafertőzés egyértelmű tünetei: szakorvos beszélt a teendőkről
Az élelmiszerek nem megfelelő tárolása megnöveli az ételmérgezés esélyét, Magyarországon legtöbbször a szalmonellabaktérium okoz megbetegedést.
A melegben megnövekszik a gyomorrontás esélye, súlyosabb esetben ételmérgezés is bekövetkezhet, amelyet az élelmiszerek nem megfelelő tárolása vagy hűtése okoz.
Magyarországon a sokszor magas lázzal, hányással és hasmenéssel járó szalmonellózis, a szalmonellabaktérium által okozott fertőző megbetegedés fordul elő legtöbbször.
Az élelmiszerfertőzés okai
Az ételmérgezés egyik leggyakoribb forrása a nem megfelelően megsütött, majd helytelenül, hűtés nélkül tárolt hús. Különösen a szárnyas és a darált húsok elkészítésénél kell az alaposságra figyelni – kezdi dr. Torzsa Péter családorvos.
A Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének egyetemi docense hozzáteszi: a nyers tojást tartalmazó ételek és a tojástartalmú édességek – mint például tatár bifsztek, tiramisu, madártej, a házi majonézzel készülő ételek – is okozhatnak szalmonellafertőzést, csakúgy, mint a mosatlan, nyers zöldségek, gyümölcsök. A hagyományos készítésű, olvadó vaníliafagyival is érdemes vigyázni, és fontos alapszabály, hogy ha a fagylalt egyszer már megolvadt, nem szabad újrafagyasztani – figyelmeztet a szakember.
A szalmonellafertőzés tünetei
A magas láz, enyhébb esetben csak hőemelkedés, a hányinger, a hányás, a vizes hasmenés, a köldök körüli hasi fájdalom, a gyengeség, a fáradékonyság a szalmonellafertőzés után 1-2 nappal jelentkeznek. A hasmenés többnyire 3-7 napig, a lázas állapot 3-4 napig tart. A betegség lefolyása után az esetek 80 százalékában 4-5 hét után megszűnik a szalmonellabaktérium széklettel való ürítése is, a betegeknek csak 1-2 százaléka válik tartós hordozóvá – magyarázza dr. Torzsa Péter.
A családorvos arra is kitért, hogy a baktériumok az élelmiszeren túl leggyakrabban vízzel vagy piszkos kéz közvetítésével kerülnek a szervezetbe. A kórokozó a beteg vagy tünetmentes fertőzött személy vagy állat székletével, illetve tojással kerül a külvilágba, vagy akár a levágott állatok húsán is előfordul. A betegség a higiénés szabályok betartásával és az élelmiszerek megfelelő hűtésével megelőzhető, de az alapos sütés-főzés is elpusztítja a szalmonellabaktériumokat.
Tanácsok a szalmonellafertőzés megelőzése érdekében
- Mindig moss kezet, mielőtt ételkészítésbe kezdesz, és akkor is, amikor befejezted a nyersanyagok, főként a húsok előkészítését!
- A megmaradt ételt minél előbb tedd hűtőbe, mivel szobahőmérsékleten már néhány órányi tárolás hatására is elszaporodnak benne a kórokozók!
- Felhasználás előtt az ételt újra forrósítsd át, nem elég csak melegíteni!
- A hűtőben mindig különítsd el a nyersanyagokat és a késztermékeket!
- A szalmonellával fertőzött páciens ápolása esetén fontos az alapos kézfertőtlenítés is, a beteg pedig mindenképp kerülje az ételkészítést, nehogy másokat is megfertőzzön!
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
A szalmonellafertőzés kezelése
Dr. Torzsa Péter a kezelésről szólva elmondta, hogy ilyenkor elsődleges a folyadék és elektrolitok pótlása, de kerülni kell az étkezés során a hasi görcsöt kiváltó ételek, italok, például a tej, az alkohol vagy a koffein fogyasztását. Gyermekeknél hasfogók alkalmazása nem ajánlott. Hozzátette, hogy a szalmonellózis legtöbbször otthon kezelhető fertőzés, a beteg az esetek túlnyomó többségében magától is meggyógyul. Enyhe vagy közepesen súlyos esetekben antibiotikum sem szükséges, mindössze az esetek kis százalékában javasolt, például a 65 évnél idősebb vagy az egyévesnél fiatalabb, gyenge immunrendszerű betegeknél.
Ételek, melyek nagyon nem bírják a meleget: hányás, hasmenés lesz belőle
A kirándulás, a strandolás, az udvari sütögetések, a kinti étkezések szuper programok, ám sajnos van, ami árnyékot vet rájuk, és hamarabb megvan a baj, mint gondolnád.
Ételek, melyek nagyon nem bírják a meleget: hányás, hasmenés lesz belőle
A nyári meleg nemcsak remek szórakozási lehetőségeket, de betegséget is tartogat.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- mérgezés
- ételmérgezés
Mérgezők, mégis imádják őket: a világ 3 legveszélyesebb étele
- gyümölcs
- élelmiszer