Különös hasonlóságra derült fény az ősember és a modern ember ujjai között

Az eddigi állásponttal ellentétben a gyenyiszovai ősember ujja inkább a mai emberéhez hasonlíthatott.

Gyeniszovai ember
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyenyiszovai ember ujja jobban hasonlított a modern emberéhez, mint a neandervölgyiéhez - állapította meg egy francia, kanadai és orosz kutatókból álló csoport, amely a Science Advances című szaklapban megjelent tanulmányában egy 2008-ban talált ujjfosszília elemzését írta le.

A gyenyiszovai ember létezése 2010-ig ismeretlen volt. Akkor egy két évvel korábban az Altáj-hegységben fekvő Gyenyiszova melletti barlangban talált ujjperc alapján azonosították az új hominidát. Azóta csak kevés gyenyiszovai fosszíliát találtak a kutatók: egy állkapocscsontot, három zápfogat és egy ujjhegyet.

ujjperc

Korábbi kutatások arra mutattak rá, hogy mintegy 800 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyi és a modern ember egy ismeretlen közös ősből fejlődött ki. Majd nagyjából 400 ezer éve újabb kettéválás következett be, amikor a gyenyiszovai ember csoportja kivált a neandervölgyiből. Ez a csoport ezután Ázsiába vándorolt, míg a neandervölgyi ember nagyrészt Európában maradt - írja a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportál.

Úgy használta a kezeit, mint a modern ember

Mindhárom csoport esetében egyéni jellemzők fejlődtek ki, de eléggé hasonlóak maradtak ahhoz, hogy alkalmanként egymás közt szaporodjanak. A tudósok alaposan tanulmányozták az ujjhegyet, és arra jutottak, hogy ugyanannak a kisujjnak a része volt, mint a másik töredék. Így összességében megismerhették, milyen lehetett a gyenyiszovai ujj.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Megállapították, hogy a gyenyiszovai ujj meglehetősen hasonlított a modern emberére, sokkal inkább, mint a neandervölgyi ember ujjára. Az eredmény meglepte a kutatókat, mivel a gyenyiszovai ember sokkal közelebbi rokonságban állt a neandervölgyivel. A tudósok azonban hangsúlyozták, a felfedezés nem jelenti azt, hogy a gyenyiszovai ember általánosságban is jobban hasonlított a modern emberre, erre nincs bizonyíték. Az viszont valószínű, hogy a gyenyiszovai ember fejlődése során hasonló módon használta a kezeit, mint a modern ember.

Kiemelt kép: Getty Images

Emberi csontokat is találtak a Baradla-barlangban

Közös ásatást végzett az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság és az ELTE Régészettudományi Intézet az aggteleki Baradla-barlangban. A régészeti feltárás során középső újkőkori használati tárgyakra és emberi csontokra bukkantak.

Emberi csontokat is találtak az aggteleki Baradla-barlangban - Képeken a feltárás

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük