Ahogy jelenleg terjednek a modern divathullámok, hasonló erővel söpörtek végig régen is különböző országokban, régióban a szépségtrendek. Ma már visszanézve egészen elképesztően hathatnak, akkoriban viszont teljesen normálisnak számítottak.
Mindenki minden korszakban meg akar felelni az aktuális társadalmi elvárásoknak, még akkor is, ha némi testdeformálással jár, vagy fájdalmas, veszélyes eszközöket kell használni ennek érdekében.
Kegyetlen szépségtrendek
Azt, hogy ki mit tart szépnek, rengeteg tényező befolyásolja, kezdve a földrajzi elhelyezkedéstől egészen a családi háttérig. Persze arról, hogy mitől válik általánosan vonzóvá egy nő arca, már készült átfogó kutatás, de ez is csak századunkra vonatkoztatható, a jövőben elképzelhető, hogy teljesen más lesz az ideája az embereknek. Ha belegondolsz, elég ötven év, hogy az egykor trendi kiegészítő retró jelzőt kapjon.
Hosszú évszázadokkal ezelőtt az aprócska lábak, a darázsderék és az óriási frizura is kívánatosnak számított, pedig ezek nem kevés kockázattal jártak.

A fűzők aranykora a 13. századtól kezdődött, ami kitartott egészen a 19. századig. A vágyott homokóra alakot lehetett elérni vele, de ennek komoly ára volt. A belső szerveket szó szerint átrendezte a szoros darab, pláne azoknál a hölgyeknél, akik sokat viselték. Légzési nehézségeket és emésztési panaszokat, de akár szúrásos balesetet és gerincbántalmakat is okozhatott.
Fotó: Heritage Images / Getty Images Hungary

A
chopine cipőt már az ókorban is hordták, kezdetben gyakorlati haszna volt, nem engedte, hogy sár vagy piszok érje a ruházatot. Később státuszszimbólummá vált, a nagyobb talp magasabb rangot jelzett. Egyes darabok talpa akár 50-80 centis is lehetett. A cipők ingatag járást biztosítottak, így súlyos, akár halálos balesetet is okozhattak egy-egy esés alkalmával. Egyedül felvenni és járni sem lehetett bennük.

Az
abroncsszoknyák időszaka az 1800-as évektől kezdődött, egy nagyon széles, idővel fémvázas krinolin tartotta a nehéz, terebélyes rakott szoknyát. Nem csak felvenni, járni is alig lehetett benne, sok halálesetért felelős lehet a trend. Nem ritkán lángra kapott a ruha, és mivel nehéz volt levenni, tűz esetén sokan a ruhával együtt elégtek, de egy-egy erősebb széllökés is balesetekhez vezetett.

A muszlinruhák divatja a 18. század végén robbant be. A sokat sejtető, áttetsző anyag ugyan megmutatta a hölgyek formás idomait, mégsem volt szerencsés hordani. Sokan mezítláb, enyhén bevizezve viselték a ruhákat az utcán, ami súlyos, sokszor halálos végkimenetelű tüdőgyulladáshoz is vezethetett.
Fotó: Heritage Images / Getty Images Hungary

A
kínai lábelkötés hagyománya valószínűleg a 961 és 976 között uralkodó Li Yu császár idejéből ered. Idővel a nőiesség és a gazdagság szimbólumává vált, sokan elkötötték 4-8 éves lányaik lábát a tehetős kérők érdekében. Egy három méter hosszú, öt centi széles kötözővel olyan szorosan becsavarták a lábat, hogy idővel elérje a 7,5 centis méretet. Az eldeformálódott, benőttek a körmök, és sok nő vérmérgezést kapott.

Az úgynevezett
pouf frizurák a 18. század végétől váltak divatossá. Ekkor már nem parókákat hordtak az emberek, hanem saját hajaikat építették fel parafából vagy textilből készült párnákra, amiket mindenféle díszelemmel láttak el. Olyannyira elharapódzott a trend, hogy idővel már 70 centis hajkölteményeket hordtak a nők, amik könnyedén tüzet foghattak a csillárról vagy a kandallóból.

A középkorban a barnaságot a szegénységgel, munkásléttel hozták párhuzamba, így az előkelők igyekeztek fehéríteni bőrüket. Így tett I. Erzsébet királynő is, aki ecetből, tojásfehérjéből és
fehér ólomból készített eleggyel ápolta a bőrét. Ez a szer gyorsan elterjedt, és feltehetően az igen mérgező összetevőnek hála tudtukon kívül sokan áldozhatták fel életüket a hamvas bőr oltárán.

Az 1900-as évek elején terjedt el a
hobble-szoknya, ami tükörfordítással béklyószoknyát jelent, nem véletlenül. A ruhában csak kis léptekkel lehetett közlekedni, viselőjének alsó végtagjait megbéklyózta. A különös hóbort az első világháborúig tartott, addig is sok nő sérült meg, vagy vesztette életét a bokájuk környékén szűkített szoknya miatt, mert elestek benne, vagy nem tudtak elszaladni a veszély elől.
(Slideshow képek forrása: Getty Images Hungary,Wikipedia / Közkincs, Vassil / Wikipedia CC0 1.0, Underwood & Underwood, London & New York / Wikipedia, közkincs)