Egyetlen bagatell ok, ami miatt viszi a NAV a lakást: ezeket nagyon fontos tudnod róla!

Ezeket érdemes tudnod a NAV-ról, ha nem akarsz komoly problémát.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nem véletlen, hogy még a legbecsületesebb állampolgárok is összerezzennek, ha meghallják a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, vagyis a NAV nevét, aminek oka lehet részben az is, hogy a sokszor bonyolultnak tűnő szabályok hiányos ismerete is okozhat olyan problémát, melynek komolyabb pénzbeli következményei lehetnek. A következőkkel mindenképp érdemes tisztában lenni, kattintsd végig a képeket!

Ha tartozásod van a NAV felé, azt semmiképp sem szabad elbagatellizálni, ugyanis az adóhatóságoknak megvan a joga ahhoz, hogy például ingatlan végrehajtását kezdeményezze, amennyiben nem tudja másként behajtani az összeget. Ennek az összegnek pedig nem kell túl nagynak lennie, elég, ha az adótartozás meghaladja az 500 ezer forintot, sőt, már ennél kisebb összeg is elég, ha a tartozás arányban áll a végrehajtás alá vont ingatlan értékével. Ugyanez igaz az adó módjára behajtható köztartozásokra is, például a szabálysértési, közlekedési, végrehajtási bírságra, a be nem fizetett földhivatali eljárási díjra, a visszafizetendő lakástámogatásra, a diákhitel-tartozásra, illetve a hulladékgazdálkodási díj hátralékára is. Kattints ide további információért!

A NAV egész évben ellenőrzi a lakáskiadásokat, érdemes ezért bérbeadóként részletekbe menően tisztában lenni azzal, ennek mik is a szabályai, ugyanis komoly büntetés járhat akár azért is, ha csak jóhiszeműségből nem megfelelően fizetsz. További információért kattints ide!

A NAV az ellenőrzések egy részét közérdekű bejelentésekre hivatkozva végzi el, ami tulajdonképpen lakossági bejelentést jelent. Fontos lehet tisztában lenni azzal, hogy ez esetben sosem árulják el a bejelentő nevét, mint ahogy neki sem a vizsgálat eredményét, emellett azt sem árt tudni, hogy a rosszindulatnak súlyos ára lehet, rágalmazás esetén eljárás is indulhat a bejelentő ellen. További információt ide kattintva olvashatsz a témában.

Fontos tudni azt is, hogy a NAV munkatársai gyakran tartanak helyszíni szemlét az ingatlanvásárlást követően, hogy megállapítsák, a lakásvásárlás után befizetett illeték mértéke megfelelő volt-e. Érdemes alaposan felkészülni a látogatásra, ha ide kattintasz, azt is megtudod, pontosan hogyan.

Nemcsak akkor kell adót fizetni, ha valakinek állandó albérlője van, de akkor is, ha lakását vagy akár csak annak egy szobáját turisztikai célból adja ki. A NAV ezt is fokozottan ellenőrzi, ennek részleteiről ide kattintva ismerhetsz meg bővebb információkat.

Sokan nincsenek tisztában azzal, pontosan milyen adatokhoz fér hozzá a NAV, holott szinte bármiről tudomást szerezhetnek, mely egy adózó anyagi és vagyoni helyzetével kapcsolatos. Hogy ez pontosan mit is takar, ide kattintva megtudhatod.

Az ingatlanok adásvételét a legtöbb esetben fizetési kötelezettség terheli, vétel esetén például illetéket kell fizetni, ha pedig valaki az értékesítéssel jövedelemre tett szert, adót. Minderről ide, a NAV honlapjára kattintva olvashatsz bővebben, emellett - minden témában - érdemes az esetleges változásokkal kapcsolatban ugyanezen honlapon tájékozódni.

Ha bármilyen bevételed keletkezett ingatlanoddal kapcsolatban, azonban azt - például jóhiszemű tévedésnek köszönhetően vagy a jogszabályok ismeretének hiányában - nem vallottad be, illetve nem fizetted be, még elkerülheted az adóbírságot, lehetőséged van ugyanis az önellenőrzésre. Erről ide kattintva olvashatsz bővebben.

Több tízezres bírságot kaphatsz!

Ha nyugodtan szeretnél élni, ezeket fontos szem előtt tartanod: íme, hét dolog, amire nagyon figyelj saját lakás esetén!

Több tízezres bírságot kaphatsz!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük