Találtam egy sünit, mihez kezdjek vele? A legjobb, amit ilyenkor tehetsz
Az őszi avarégetések különösen veszélyesek a sünikre nézve.
A kertek gyakori lakója, a süni ősszel nagy riadalmat okozhat, amikor az összerakott avarkupacokat választja téli hajlékának. Bár az avarégetés Magyarországon mindenhol tilos, a levelek között megbújó kisállat meglepetést kelthet akkor is, amikor az ember összeszedi a lehullott zöldhulladékot. Főleg, ha nem is tudja, mit kell kezdeni a talált sünivel.
A sündisznó téli álmot alvó állat, és mivel az ember közelében él, így gyakran választja a kert valamelyik pontját a hosszú álomhoz. Sokszor fészkeli be magát a farakások közé, de a hosszan magára hagyott avarkupac alá is bemászik, és akár el is alszik.
Süni az avarban
Bármit is szeretnél kezdeni az avarral, mindig érdemes átmozgatni, mielőtt zsákba vagy a komposztba lapátolnád, így könnyebb megtalálni az alá kucorodott sünit, még az is lehet, hogy magától kimászik onnan.
A sünik nem mindig szorulnak segítségre. Ha az avarban talált sün láthatóan egészséges, és jól mozog, hagyd magára, hogy kereshessen másik téli alvóhelyet. Ha viszont úgy tűnik, hogy alultáplált, húzza a lábát, vagy sérülése van, nem szabad sorsára hagyni. Egy felnőtt süninek a tél beállta előtt legalább 600 grammosnak kell lennie, hogy kibírja a zimankót. Ilyenkor a teste körülbelül egyharmadát zsír alkotja, ha a talált süni láthatóan még nem érte el a téli súlyát, egy kis etetéssel segíthetsz rajta.
Ha viszont az állat sérült, vagy azt találod, hogy nyílt területen, nem a vackában alszik, esetleg napközben kóborol, az is előfordulhat, hogy beteg, ezért érdemes elvinni egy állatkórházba, ahol megfelelően elláthatják, vagy felvenni a kapcsolatot a Sünbarát Alapítvánnyal, akik tanácsot tudnak adni a kérdésben.
A sünit mindig vastag kesztyűvel kell megfogni, különben a tüskéi komoly sérüléseket is okozhatnak. Ha nem sikerül azonnal orvoshoz vinni, vagy úgy látod, hogy épp csak egy picit alultáplált, adhatsz a felnőtt példányoknak kertben talált rovarokat vagy esetleg száraz vagy aszpikos macskatápot. Tejjel azonban semmiképpen se itasd a talált sünit.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kerti süniházak
Ha szívesen látod vendégül a kertben a sündisznókat, gondoskodhatsz róluk süniházak, illetve sünietetők kihelyezésével is, amelybe időnként kikészíthetsz a vendégeknek néhány finom falaltot, és biztosíthatod a gondtalan áttelelést. Ilyen süniházakat már az interneten is könnyen beszerezhetsz, például a Mályi Madármentő Állomás online boltjában. A süntanya ára itt 6500 forint.
Ezeket a kis búvóhelyeket érdemes olyan helyre kitenni, ahol a sünök amúgy is megszállnának, például a farakások mellé vagy egy bokros, árnyékos sarokba, ahol nem érik el a kutyák vagy a macskák, és a sün háborítatlanul töltheti a telet.
Védett állatok a kertben
A sünikre már csak azért is érdemes vigyázni, mert védett állatok. Azonban nem ők az egyetlenek a kertben, akikkel óvatosan kell bánni. Az ember környékén számtalan más védett faj is él, olyan állatok is, amelyekre nem is gondolnál.
Vigyázz a csigával, 2000 forintot ér darabja: ezekkel a védett állatokkal találkozhatsz a kertedben
Nézegess képeket!
ElolvasomA képek forrása: Getty Images
OLVASD EL EZT IS!