3 ember, akit nyugodtan törölhetsz a Facebookról - Nem kell lelkiismeret-furdalást érezned

Néha jobb, ha így döntesz.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Facebook mára valóban begyűrűzött a mindennapokba: alig akad olyan, aki nem használná az oldalt nap mint nap. Az előnyeit sokáig sorolhatnánk a kapcsolattartásra vagy az információk megosztására nézve, ám az önkontroll nélküli használat zavaró pillanatokat is okozhat. Hiába az elfogadás és a türelem, néhány lélektani szabályt a saját érdekedben meg kell hoznod.

Bizonyára te is kerültél már olyan helyzetbe, amikor fontolgattad az ismerőseid szelektálását, ám eluralkodott rajtad a türelem és a megértés. Vésd viszont jól az eszedbe: a közösségi oldal azért jött létre, hogy téged mint felhasználót szórakoztasson, és a folyamatos fejlesztése is azért történik, hogy minél jobban érezd magad a belépést követően. Ezért a legfontosabb, hogy a te kényelmedet és békédet veszélyeztető tényezők kiiktatását soha ne önzésként éld meg. 

Nem muszáj törölnöd

Azokat az ismerősöket, akikkel évek óta nem beszéltél, bizonyára magabiztosabb kézzel törlöd, de ha éppenséggel egy közeli ismerősöd megnyilvánulásai válnak elviselhetetlenné számodra, inkább veszel egy nagy levegőt, és továbbpörgetsz a hírfolyamban.

Nem is kell azonnali hatállyal száműznöd őt az ismerősök sorából, ha zavarni kezd, pontosan erre találták ki a kikövetést, amelynek segítségével egy kattintással száműzheted őt a hírfolyamodból a tudta nélkül.

A bejegyzés jobb felső sarkán megjelenő nyilacska lenyitása után az unfollowed vagy a követés leállítása gombbal máris beállíthatod a láthatóság korlátozását. Ezt egyetlen kattintással vissza is vonhatod a későbbiekben, ha a profilján a követem gombot választod. Ha a kurzort a bejegyzés képére viszed, a számodra kedves emberek, rajongói oldalak prioritását is beállíthatod, hogy posztjaik aztán elsőként rögzítve jelenjenek meg az üzenőfalon.

A fő szabály tehát az, hogy a felületet úgy alakítsd ki, hogy a számodra rossz érzést keltő embereket ne kelljen kényszerűségből elviselni egy alapvetően szórakoztató célú közösségi oldalon. És hogy kik miatt nem szabad lelkiismeret-furdalást érezned? Tévedés, hogy csak a távoli ismerősök bejegyzéseitől nem kár megszabadulni.

Aki telefirkálja a falat

Joggal érezheted, hogy a túlcsorduló giccs, a százezredik szelfi, vagy a légből kapott és kontroll nélkül tovább osztogatott álhírek között nem kellemes eltölteni a nyugodtnak szánt estédet. Az is természetes, hogy egy szakítást követően a legkevésbé sem vagy kíváncsi barátnőid idilli kapcsolataira, a többség számára pedig a babafotók is csak addig tündériek, amíg még nem egyeduralkodók az üzenőfalon.

Ahelyett pedig, hogy egy összeveszéssel megkockáztasd, hogy az önzőség vádjával illessenek, vagy te távozz minden alkalommal rossz szájízzel a hoaxok hegyeiből vagy a puszidobós szelfik fullasztó tömegéből, inkább töröld a illetőt a hírfolyamodból.

Giccses, mégis imádjuk

Ezeket a képeket akkor is szeretné a többség, ha tele lenne velük az üzenőfal.

Az év legcukibb szerelmes fotója lett! Mókus trollkodta szét a pár eljegyzési képeit

Nézegess képeket!

Elolvasom

 

Aki rossz emlékeket ébreszt

Nem csoda, hogy egy nagy szerelem végeztével nem szeretnéd valamikori társad képeit, bejegyzéseit nézegetni még akkor sem, ha egyébként jó viszonyban maradtatok, esetleg hosszabb idő telt el a szakítás óta, és már begyógyult a szíved a csalódás után. Ha egy kicsit is zavar az új párjával feltett nyaralós képe, ami a közös utazásaitok hiányára, vagy épp azok idilli mivoltára emlékeztet, nem kell lelkiismeret-furdalást érezned a törlés miatt.

Hasonló helyzetbe nem csak a szerelem hozhat. Egy régi barátság kudarcát, az egykori iskolai osztályod csapnivaló közösségét vagy egy munkahely frusztráló hangulatát sem kell újra és újra felidézned egy közös ismerős jelölése miatt. 

Aki rossz érzést kelt benned

Hiába kedveled egy ismerősödet, kerülhetsz olyan élethelyzetbe, amikor kellemetlen érzéssel tölt el egy bejegyzése. Nem irigység, ha egy szerelmi kapcsolat megszakítása után úgy érzed, nem tudsz mások romantikus vacsoráinak, egyébként aranyos idézeteinek vagy gyönyörű esküvői képeinek örülni. Előfordulhat, hogy régóta sikertelenül próbálkoztok egy babaprojektben, ezért zavarni kezdenek a mindenhonnan özönlő babafotók, vagy egy utazásra keményen gyűjtögetve kezd el rossz érzéssel eltölteni, ahogy egy barátnőd Ausztráliából posztolgat.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A másik ilyen feleslegesen idegesítő tényező lehet a véleménynyilvánítás kendőzetlen formája. Egyes ismerősök úgy érzik, feltétlenül meg kell osztaniuk a világról, a nőkről vagy a társadalomról alkotott nézeteiket, ami önmagában még nem feltétlenül jelent problémát. Abban a pillanatban azonban, amikor elkezd zavarni vagy rossz érzést kelteni benned egy-egy szabadszájú kritika, netán konkrétan bántó célzattal kerül fel a hírfolyamba, jobban teszed, ha törlöd az illetőt.

Egyszeri korlátozás

Mivel akár a legjobb barátnőd is hozhat zavarba egy olyan bejegyzéssel, amivel nem értesz egyet, vagy amit túlzásnak érzel, arra is van lehetőséged, hogy letiltás helyett csak az adott posztot tünteted el. Ezt szintén a bejegyzés felső sarkában levő kis nyíl lenyitásával tudsz megtenni, ahol a bejegyzés elrejtését kell kérned, amit akár vissza is vonhatsz. A bejegyzés természetesen így sem lesz teljesen láthatatlan, az ismerős üzenőfalára kattintva mindent visszakereshetsz.

Ha pedig te nem szeretnéd megmutatni például a főnöködnek az előző bulin készült mámoros képeidet, az adott poszt alatt a láthatóságot is korlátozhatod. Arra figyelj, hogy a beállítást az oldal megjegyzi, így módosítást kell tenned, ha a letiltott kör számára is fontos bejegyzést teszel közzé! A lényeg, hogy mindig szégyenérzet nélkül élvezhesd a Facebook-nyújtotta lehetőségeket!

Ezt is szeretjük