Egyetlen beszélgetés alapján is kiszúrhatod a pszichopatákat – 9 szokás, ami leleplezi őket

A pszichopaták kommunikációs szokásai eltérnek az átlagtól. Ezek alapján ismerheted fel őket egy beszélgetés során.

A pszichopaták kommunikációs szokásai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kutatók már évek óta vizsgálják a pszichopaták viselkedését. Megállapították azt, hogy az agyuk más, mint egy átlagos emberé. A vizsgálatok során ugyanis csökkent aktivitást mutattak azokon a területeken, melyek az impulzusokat, az érzelmeket, az agressziót és az erkölcsös viselkedést szabályozzák. Ezekből arra lehet következtetni, hogy valóban nem éreznek bűntudatot, és nem is szoronganak. De nemcsak az agyuk tér el a nem pszichopatákétól, hanem a kommunikációjuk is.

Egy, a pszichopatákról már meglévő vizsgálatokat elemző kutatás során felfedezték, hogy a személyiségzavarokkal küzdők a beszélgetések során egy kicsit másképp viselkednek. A következő kommunikációs szokások jellemzőek rájuk. Az Inc. oldala vette sorra őket.

A pszichopaták kommunikációs szokásai

Sokszor beszélnek múlt időben

A pszichopaták több múlt idejű igét használnak, mint mások. Amikor egy jelenleg is zajló eseményről esik szó, a legtöbben azt mondanák: „szerintem ez jó ötlet". Egy személyiségzavaros ember viszont valószínűleg inkább azt mondja: „Azt hittem, ez jó ötlet.” A kutatók szerint ez azért lehet, mert eltávolodnak, elszakadnak a környezetüktől, illetve saját tetteiktől, viselkedésüktől is. 

Meggyőző testbeszéd

Gyakran hazudnak, hogy jó színben tüntessék fel magukat, nonverbális kommunikációjuk pedig annyira meggyőző - vagy éppen zavaró, figyelemelterelő -, hogy az emberek észre sem veszik, hogy nem mondanak igazat. A sorozatgyilkos és sorozatos nemi erőszakot elkövető Paul Bernardóval készült rendőrségi interjúban például az FBI-ügynökök észrevették, hogy erőteljes kézmozdulatokkal terelte el a figyelmét a hazugságairól.

Beszédükből hiányoznak az érzelmek

Egy pszichopatában a „Szeretlek!” nem kelt több érzelmet, mintha azt mondaná „Kérlek, add ide a tejet!” Vissza tudják mondani a másoktól hallott szavakat, de az arckifejezésük nem passzol ahhoz, amit mondanak. Mondandójukból hiányoznak a valódi érzelmek, és nem is tudják szavakba önteni az érzéseiket. A hasonló, érzelmekkel teli szavak és mondatok számukra inkább tanult viselkedést takarnak.

Elbűvölően beszélnek

Az előbb említettek ellenére a kutatók szerint a pszichopaták többet beszélnek, és több érzelmes, érzelmet kifejező szót használnak, mégpedig azért, hogy az emberek felfigyeljenek rájuk, és kivívják mások csodálatát. Nagyon jók abban, hogy a megfelelő dolgokat mondják a megfelelő időben. És tudják, hogy játsszanak mások érzelmeivel, mivel zseniális manipulátorok.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Lassan és halkan beszélnek

Jellemző rájuk a nyugodt beszéd. Nem hangsúlyozzák az érzelmes szavakat úgy, mint a legtöbben, hangnemük pedig meglehetősen semleges marad a beszélgetések során. A kutatók szerint valószínűleg ezt szándékosan csinálják, mert a higgadt magatartás segíti őket abban, hogy kontrollálhassák személyes interakcióikat.

Ok-okozati összefüggésben beszélnek a viselkedésükről

A pszichopaták - különösen azok, akik bűncselekményeket követnek el - viselkedésükről ok-okozati összefüggésben beszélnek. Például azt mondják: „Meg kellett neki tanítanom a leckét." Ahelyett, hogy megbánást mutatnának, inkább igazolni próbálják tetteiket.

A saját szükségleteikre összpontosítanak

Ahelyett, hogy lelki vagy érzelmi szükségletekről vagy mások szükségleteiről beszélnének, a pszichopaták inkább saját alapvető szükségleteikre terelik a szót, mint például az ételre vagy az otthonra, szállásra. Például azok a pszichopaták, akik gyilkosságot vallanak be, nagy valószínűséggel töltik az idejük nagy részét azzal, hogy arról beszélnek, mit ettek ebédre, milyen anyagi gyarapodásra vágytak, nem pedig arról, hogy hogyan hatott más emberekre a viselkedésük.

Gyakrabban használnak töltelékszavakat

Gyakrabban használnak töltelékszavakat, szavaik és mondataik közt pedig sok az „ööö”, a „hmm”. A legtöbben azért használják ezeket, hogy kitöltsék a kínos csendet vagy a hosszú szüneteket, a pszichopaták viszont inkább azért, hogy emberibbnek, normálisabbnak tűnjenek.

Nagyszerű mesemondók

A pszichopaták cifra történeteket mesélnek magukról, néhány ezek közül áldozatként festi le őket, míg más sztorik inkább hősként. Minden történetük abból a vágyból fakad, hogy bizalmat akarnak szerezni maguknak, és manipulálni a hallgatóikat.

Olvass tovább! Így viselkednek a pszichopata nők

A pszichopata nők viselkedése sok szempontból eltér a férfiakétól. Ezek alapján ismerheted fel őket.

Így viselkednek a pszichopata nők - 8 jel, amiből gyorsan felismerheted a mérgező személyiségeket

A pszichopata nők viselkedése sok szempontból eltér a férfiakétól. Ezek alapján ismerheted fel őket.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary) 

Ezt is szeretjük