Azt hiszed, hogy álom vele a párkapcsolat, pedig nem - 8 jel, hogy „people pleaser”-rel van dolgod
A people pleaserek gyakran komoly traumákat hordoznak a múltból, és emiatt rendkívül mérgező kapcsolatokba kerülhetnek.
„Mit szeretnél enni ma? - Nem tudom, válassz te nyugodtan.” - Talán nincs olyan párkapcsolat, ahol ne hangzott volna el ez a párbeszéd. Persze van olyan, hogy az ember tényleg mit kíván, de az is lehet, a másikat csupán a párjának való kényszeres megfelelés hajtja. Azaz lehet, hogy people pleaserrel van dolgunk. De kik is ők, és milyen velük az élet?
A people pleaser egy gyakran használt kifejezés manapság a pszichológiában. Az ilyen emberekkel kezdetben gyerekjáték kijönni, hiszen alkalmazkodók, odaadók és rugalmasak. A háttérben azonban kevésbé idilli a helyzet: gyakran komoly traumákat hordoznak magukkal, és toxikus kapcsolatokban kötnek ki.
Milyen is egy people pleaser?
A people pleaserek mások igényeit helyezik előtérbe a sajátjaik helyett. Emellett nehezükre esik saját érzelmeiket, vágyaikat és szükségleteiket kommunikálni. Folyamatosan attól félnek, ha hangot adnak ezeknek, nem fogják kedvelni, rosszabb esetben el is hagyják őket.
A people pleaserek általában gyerekkori traumákat hordoznak. Gyakori, hogy maximalista, teljesítményorientált szülők gyermekei ők, akik fontosabbnak tartották a sikert, mint azt, hogyan érzi magát a gyerek. Ők mesterien olvosnak a sorok között, mivel gyerekként szüleik érzelmeit lehetetlen volt leolvasni arcukról. A people pleaserek így önbizalomhiányos, bizonytalan emberek lesznek, akik nem tudnak kiállni magukért még a legalapvetőbb szituációkban sem.
Innen ismered fel őket
Számos jelből következtethetsz arra, hogy valaki ilyen személyiség:
- Különböző arcát mutatja más-más embereknek, maszkokat hord, mert fél attól, hogy teher lesz a másik számára.
- Folyamatosan figyeli környezetét negatív jelek után kutatva.
- Krónikusan szomjazik az állandó külső megerősítésre és validálásra.
- Nem gondoskodik magáról, mentális állapotáról.
- Nincsenek korlátjai.
- Önértékelése mások boldogságától függ.
- Hajlamos mások határainak átlépésére, például segítséget nyújt akkor is, amikor azt nem kérték.
- Túl sokat kér bocsánatot, és gyakran túlgondolja a dolgokat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
People pleaser a párkapcsolatban
People pleasereknél párkapcsolatban három fő mintázat figyelhető meg.
Hiperéberség
Az egyik ilyen csoport a hiperéberek, akik folyamatosan félnek attól, hogy elhagyják őket. Ők megszállottan figyelik partnerük minden mozdulatát, hogy megbizonyosodjanak arról, párjuk elégedett velük. Partnerük gondolatainak és érzéseinek monitorozása megszállottsággá fajul, és olyan kényszeres mintázatokban manifesztálódik, ami néha túlzottan ragaszkodónak és követelőzőnek tűnik a másik számára. Bár ezt a fajta manipulációt a nárcisztikusok és a társfüggők és alkalmazzák, náluk merőben másképp jelentkezik ez. Míg egy nárcisztikus az irányítás, a hatalom vagy a státusz érdekében irányítja a másikat, addig a társfüggő és a people pleaser érzelmi támogatás és együttérzés reményében teszi ezt, hogy végül biztonságban érezhesse magát.
Amikor a people pleaser úgy érzi, hiába próbál erőfeszítéseket tenni, hogy megfeleljen partnerének, mert törekvései észrevétlenek maradnak, végül megkeseredik és megvetővé válik.
Egyoldalú párkapcsolat
Az alacsony önértékelés és önszeretet gyakran egyoldalú kapcsolatokba sodorja a people pleasert. Romantikus kapcsolatoknál ilyenkor igyekeznek rendben tartani a közös otthont, minden apróságban a partnerük kedvére tenni. Például lehet, hogy mindig a másik kedvenceit főzi, vagy hogy mindig tökéletes a megjelenése - mindez megint csak a visszaigazolásról és jóváhagyásról szól. A people pleaserek ünnepekkor teljesen elvetik a sulykot, és a kelleténél jóval több ajándékkal halmozzák el a másikat.
Ezek az emberek gyakran nárcisztikus személyek mellet kötnek ki, akiket nem győznek dicsérni és meggyőzni arról, hogy valóban szerethetőek és értékesek. A nárcisztikus pedig ilyenkor mit csinál? Még jobban elkezdeni kihasználni a másikat. Ez néha olyan szintekig eszkalálódik, hogy a people pleaser beleragad egy borzasztóan egyoldalú és egészségtelen kapcsolatba.
Személyiség elvesztése
A people pleaserek egy fajtájának nehézséget okoz a párkapcsolaton kívül definiálnia magát. Míg párjával tudja, mi a „szerepe”, addig a kapcsolaton kívül már teljesen elveszetté válik. Ez pedig az autonómia és az önazonosság teljes hiányát eredményezi. Ezt párkapcsolatban az jelezheti, ha a másik mindig együtt szeretne lenni, közös időt tölteni, párja számára 0-24-ben elérhető testileg és lelkileg. Közösek a hobbik és a barátok, egyre inkább megszűnik az énidő és az öngondoskodás.
Mindezt persze nem szabad összekeverni azzal, ha két fiatal együtt nő fel és hasonlóak lesznek. A people pleaserek a kapcsolatban változnak meg, például ugyanazt a zenét kezdik kedvelni, mint a másik, vagy teljesen megváltoztatják öltözködési stílusukat. Ha úgy érzed, ez téged is érint, vizsgáld meg önmagad, milyen voltál a kapcsolatod előtt, és milyen vagy most.
Ez a típusú szerelem tart a legtovább a kutatások szerint - Nem a szenvedélyes szerelem az
Hogyan tartható fenn a hosszú távú, boldog párkapcsolat?
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- beszélgetés
- kommunikáció