9 mérgező mondat, ami sosem hangzik el egy egészséges kapcsolatban a Harvardon végzett pszichológus szerint
Ha ezeket gyakran mondja valamelyik fél a kapcsolatban, akkor valószínűleg nem lesz egészséges és hosszú távú a szerelem.
A romantikus kapcsolatok csak akkor lehetnek igazán egészségesek és tartósak, ha a felek közt megvan a mély összetartozás és az erős kötődés érzése. Azonban az sem jó, ha a partnerek túlzottan függenek egymástól - inkább meg kell találni az arany középutat.
Mérgező mondatok a kapcsolatban
Dr. Cortney S. Warren pszichológus munkája során rengeteg párral dolgozott már együtt, és azt tapasztalta, hogy egy jó kapcsolathoz bizalomra, sebezhetőségre és bizonyos fokú kölcsönös függésre van szükség. De úgy, hogy közben a felek valamennyire megőrzik saját függetlenségüket is. Fontos a kölcsönös támogatás, a közös döntéshozatal, az egészséges határok felállítása és betartása, valamint az is, hogy tiszteletben tartsák egymás egyéniségét. Íme, 9 mondat, amit szerintük az egészséges viszonyban élők sosem mondanak.
„Nincs szükségem semmire."
A párkapcsolatban egyesek gyakran megpróbálják elrejteni, figyelmen kívül hagyni vagy letagadni saját szükségleteiket, és minden energiájukat arra fordítják, hogy ott legyenek a másik embernek. Ez az önfeláldozó viselkedés sokszor annak a tudattalan kísérletnek a része, hogy bizonyos mértékig irányítani akarják a helyzetet. De valójában mindannyiunknak vannak igényei.
Egy jó kapcsolatban az a cél, hogy mindkét fél igényeit, szükségleteit, álmait és vágyait támogassák, tiszteletben tartsák és értékeljék - és senki ne kérje a másiktól, hogy túl sokat adjon magából.
„Minden rendben."
Ez a mondat csak akkor hangozhat el optimális esetben, ha tényleg így is van. Vannak, akik mindenáron fenn akarják tartani a kapcsolatukat, hiszen ezen alapul a biztonságérzetük, ezért el akarják kerülni a konfliktusokat. Így amikor valami probléma van, ahelyett, hogy elmondanák azt, inkább eltitkolják, és passzív-agresszívvé vagy távolságtartóvá válnak.
Az egészséges viszonyban élő párok elmondják, hogyan érzik magukat, mit akarnak, majd meghallgatják partnerük válaszát. Tudják, hogy ez a gyakorlat erősebb köteléket épít ki, még akkor is, ha nem értenek egyet.
„Nem tudok neked nemet mondani."
A kodependens kapcsolatokban élő emberek gyakran nehezen mondanak nemet, mert mások szükségleteinek kielégítése fontosabb számukra a saját szükségleteiknél. Az elutasítástól vagy a nevetségességtől való félelem arra készteti őket, hogy azt tegyék, amit mások akarnak, még akkor is, ha az kényelmetlen, nehéz, rossz számukra, vagy esetleg személyes értékeik megsértését jelenti.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A jó kapcsolatokban élők azonban megértik, hogy tudni kell nemet mondani, és határokat szabni anélkül, hogy félnének a következményektől, a megtorlástól. Tiszteletteljesen tudomásul veszik, hogy mit akar a partnerük, és azt is, hogy jogukban áll bármire nemet mondani.
„ Nem olyan nagy ügy, hogy mit érzek."
Ha valakit összezavarnak mások visszajelzései, előfordulhat, hogy bizonytalan saját érzelmeit illetően, és a kapcsolat fenntartása érdekében elnyomja, megtagadja vagy megpróbálja megváltoztatni ezeket. Normális, hogy néha elbizonytalanodsz az érzéseidet illetően. De az egészséges viszonyokban élők arra törekszenek, hogy belsőleg megértsék, feldolgozzák és felfedezzék valódi érzelmeiket, majd őszintén megosszák azokat.
„Mérges vagy rám?"
A legtöbb ember számára nehéz megbirkózni a kritikával, az elutasítással, és jó érzés számukra, ha mások is hozzájuk hasonlóak. Egyesek azonban túlzottan a partnereik róluk alkotott véleményére koncentrálnak, és eközben gyakran veszélyeztetik hiteles énjüket. Pedig a cél az lenne, hogy meghalld partnered nézőpontját, és tiszteletteljesen válaszolj, ugyanakkor mélyen megértsd, hogy értékeidet te magad határozod meg belsőleg.
„Nem tudok egyedül lenni."
A társfüggőséggel küzdő emberek hihetetlenül kényelmetlenül érzik magukat, ha nincsenek kapcsolatban. Az, hogy egyedülállók legyenek, vagy egyszerűen csak a párjuk nélkül legyenek, számukra ijesztő, és nem tarthat sokáig, mert szeretnék betölteni az űrt.
Egészséges kapcsolatban lenni azt jelenti, hogy tudod, hogy önálló, egész személy vagy célokkal, érdeklődési körökkel és identitásoddal – partnerrel vagy anélkül is.
„Sose hagyj el!"
Az elhagyástól való félelem gyakran előtérbe kerülhet: sokan megpróbálják a mindent jelenteni párjuknak, túlzottan ráfeszülnek az igényeik teljesítésére azért, hogy maguk mellett tartsák őket. Ez azonban nem normális, és hosszú távon nem is működik jól.
Egészséges, kölcsönösségen alapuló kapcsolatban lenni azt jelenti, hogy megérted, hogy nem tudsz irányítani másokat. Bár lehet, hogy tartasz attól, hogy egyszer véget ér a szerelem, a legfontosabb a jelen megbecsülése és az egészséges kapcsolat kiépítésére való törekvés.
„Nem vagyok elég jó."
Az alacsony önbecsülés és az állandó bizonytalanság nem tesz jót egy kapcsolatnak sem - de az sem, hogy valaki állandóan másoktól várja a visszacsatolást, a biztatást. Optimális esetben mindkét fél a saját önértékeléséért felelős, de emellett persze támaszkodhat a szeretteire a visszaigazolásokat és a megerősítéseket illetően.
„Tényleg szeretsz?"
Aki bizonytalan magában vagy a kapcsolatában, az sokszor kér megnyugtatást, visszajelzést a párjától. Ha azonban túlzásba esik, és folyamatosan visszaigazolásra van szüksége, az nem normális.
Egy egészséges viszonyban megvan a vágy, hogy az illető kapcsolatba lépjen egy partnerrel, bízzon benne és kötődjön hozzá. Ennek ellenére az emberek általában közvetlenül mondják ki igényeiket, együttműködően és tisztelettel beszélik meg azokat, nem pedig túlzottan ragaszkodó módon.
Nem a veszekedések hiánya mutatja, hogy boldog a kapcsolat - Teljesen más jelek utalnak rá
Ha ezek mind jelen vannak a felek között, szinte biztos, hogy boldog kapcsolatban élnek.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- beszélgetés
- kommunikáció
Használd ezt a 3 szavas mondatot, és nem szakít majd félbe senki soha többé
- érzelmi intelligencia
- mondat