Mit jelez a macska azzal, ha állandóan nyávog? Nem csak az éhségét közli

Ha megváltozik a cica viselkedése, és különösen sokat nyávog, azt nem szabad figyelmen kívül hagyni: a legtöbbször a következőkre próbálja felhívni a figyelmet.

Macska nyávogásának jelentése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az állatok rengetegféleképp igyekeznek gazdájuk tudtára adni a problémáikat, kívánságaikat. A felnőtt macskák például nagyrészt csakis azért nyávognak, hogy az emberekkel kommunikáljanak. De vajon mit akarnak ilyenkor mondani?

A legtöbb gazdinak rögtön az jut eszébe, hogy biztos enni kér a kedvence, és persze ez sokszor igaz is, ám számos más oka is lehet annak, ha a cica szinte állandóan a hangját hallatja. A következőkre szintén utalhat a viselkedése.

Betegségeket és fájdalmat is jelezhet a nyávogás

Egyes cicák sokkal beszédesebbek a többinél, így van, amelyiküknél teljesen normális, ha mindig válaszol a gazdi szavaira. Ám ha egyébként általában nem ilyen, és megváltoznak a szokásai, az egészségügyi problémára is utalhat. Például így jelzik, ha fájdalmat éreznek valahol, de a pajzsmirigy- valamint a veseműködés zavarai, illetve látás- és hallásromlás esetén is jellemző, hogy több hangot adnak ki. Ha például az alomban nyávog mély vagy épp magas tónussal a cica, az húgyúti és gyomorgondokra vagy székrekedésre figyelmeztet. Ezért is fontos odafigyelni a viselkedésükre, és ha napokon keresztül furcsának tűnnek, érdemes őket elvinni egy alapos kivizsgálásra.

Stressz, egyedüllét, unalom

A cica a nyávogásával jelzi azt is, ha nem érzi jól magát. Hangokat adva követi gazdiját, ha magányos, több figyelemre vágyik, vagy unatkozik. Ebben az esetben az szintén jellemző lehet, hogy rosszalkodik, olyat tesz, amit addig nem szokott. Így közli azt is, ha valami miatt ideges, ekkor azonban általában sokszor elbújik, morog, behúzza a farkát, vagy hátrahúzza a fülét is. Egy költözés, egy ismeretlen ember vagy akár egy új bútor is kiválhat belőle stresszt, ezért érdemes utánajárni, mi okozhatja a problémát.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Valamit kérni szeretne

Az ajtóban állva, a fekhelye vagy a kanapé előtt nyávog állandóan? Akkor előfordulhat, hogy valamit kérni szeretne. A cicák gyakran igyekeznek nyávogással felhívni a gazdi figyelmét arra, hogy segítsen nekik. Igen különös és kényes állatok, így egészen meglepő dolgokért „szólnak” az embernek. Van például, amelyikük nem bírja a csukott ajtókat, van, aki nem hajlandó szerinte koszos tálból enni, és olyan is, aki csak akkor eszi meg a kirakott ételt, ha az teljesen eltakarja a tányér alját. Mindezek az apró, ám számukra nagy problémák kiválthatják belőlük a hangos nyávogást, hiszen ezzel akarnak segítséget kérni a gazdijuktól a számukra égető helyzetben. Bár viccesen hangzik, akinek van cicája, biztosan tapasztalt már hasonlót.

Az idős cicák többet nyávognak

Bizony sajnos a cicák kognitív funkciói is csökkennek az évek múlásával, és az idősnek számító, 8-9 év feletti kedvencek gyakran válhatnak zavarodottá, sőt akár demenssé is. Ennek hatására sokat nyávognak indokolatlanul, a szakértők szerint legfőképpen éjszaka. Ekkor a gazdi simogatása, törődése megnyugtatóan hat rájuk, hosszú távú megoldást, kezelést azonban csakis egy orvos tud javasolni.

Persze ezeken kívül is igen sok apróságot jelezhet a nyávogás attól függően, hogy milyen, illetve macskafüggő is lehet, hogy mit hogyan próbál elmondani, mire hogyan reagál a kedvenc. Többek között üdvözléskor is használják a hangjukat, a kurrogó, turbékoló tónussal pedig gyakran válaszolnak a gazdi szavaira, valamint boldogságukat, jókedvüket fejezik ki vele. A legfontosabb azonban az, hogy ha a megszokottnál több hangot ad, megváltozik a viselkedése, arra oda kell figyelni, és akár ha hosszú távon fennáll a jelenség, orvos véleményét is ajánlott kikérni.

Így mondja el a cica, hogy szeret

Általában az emberek a dorombolásból vonják le azt a következtetést, hogy kedvencük jól érzi magát, boldog, és ragaszkodik a gazdijához, ám nem ez az egyetlen viselkedés, ami erről árulkodik. Ha a következőket gyakran tapasztalod a cicádtól, biztos lehetsz benne, hogy erősen kötődik hozzád, és nagyon szeret.

9 cicaszokás, amivel elmondja, mennyire szeret - Nem mindegyikről sejtenéd, hogy ezt jelenti

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük