Egyetlen nő eszében bízott csak meg az amerikai űrhajós: Katherine Johnson, az „okos lány” története
Katherine Johnsonnak afroamerikai matematikusként jutott fontos szerep az Amerikai Egyesült Államok és a Szovjetunió között zajló kiélezett űrversenyben.
2017-ben jött ki a nagy sikert arató A számolás joga (Hidden figures) című életrajzi film, ami három, az űrverseny idején a NASA-nál dolgozó afroamerikai nő történetét mutatta be. A sztori középpontjában a zseniális matematikusnő, Katherine Johnson áll, aki többek között a Földet elsőként megkerülő John Glenn űrhajós küldetésének előkészítésében szerzett vitathatatlan érdemeket.
Johnson kivételes karriert futott be egy olyan korban, amikor még a természettudományos pályát választó nőkre is ferde szemmel néztek, afroamerikai származású nőként boldogulni pedig kifejezetten nehéz volt, ő viszont briliáns elméjének és munkabírásának köszönhetően nem maradt észrevétlen.
Már fiatalon megmutatkozott a tehetsége
Katherine Johnson 1918-ban született a nyugat-virginiaiai White Sulphur Springsben negyedik, legfiatalabb gyermekként Creols Katherine Coleman néven. Édesanyja tanítónő, édesapja favágó, farmer és ezermester volt. A kis Katherine már egészen fiatalon nagy tehetséget mutatott a matematika területén, és mivel a településen nem volt állami iskola, ami a nyolcadik osztályt követően oktatást kínált volna afroamerikai fiataloknak, a család kétlaki életet élt, hogy a lány megkaphassa a képességeinek megfelelő képzést. Eszességének köszönhetően a megszokottnál korábban végezte el iskoláit. A Nyugat-Virginiai Állami Főiskolán matematika és francia szakon summa cum laude diplomázott 1937-ben, mindössze 19 évesen.
A diploma után egy ideig tanított, majd férjhez ment James Goble-höz, Ugyanebben az évben, 1939-ben beiratkozott a Nyugat-Virginiai Egyetem matematikaképzésére, és így ő lett az intézmény első afroamerikai női hallgatója. Az első szemeszter végén azonban otthagyta a képzést, hogy a férjével családot alapíthassanak. A tanításhoz akkor tért vissza, amikor a három lányuk kicsit nagyobb lett.
Karrier a NASA-nál
1952-ben egy családi összejövetelen említette neki egy rokon, hogy a NACA (National Advisory Committee for Aeronautics - Nemzeti Repülésügyi Tanácsadó Testület), a NASA elődje matematikusokat keres a Langley laboratórium afroamerikai szakembereket foglalkoztató részlegébe. Jelentkezett az állásra, és 1953 nyarán megkezdte a munkát, két héten belül átirányították a Repüléskutató Osztályhoz, ahol a következő négy évben tesztrepülések adatait elemezte. 1956-ban James Goble agytumor következtében elhunyt.
1957-ben a Szputnyik-1 szovjet űrhold, a Föld első műholdja megváltoztatta a történelmet, és Katherine életére is hatással volt. A matematikus az űrverseny kulcsfigurájává vált. Megalakult a Világűr Munkacsoport, majd 1958-ban a NACA-ból NASA lett. Katherine pályaelemzéseket végzett Alan Sheperd 1961-es Freedom 7 küldetéséhez, ami Amerika első emberrel történő űrrepülése volt. 1959-ben Katherie hozzáment az Egyesült Államok hadseregében szolgáló James A. Johnsonhoz.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Csak benne bízott az űrhajós
1962-ben a NASA John Glenn orbitális repülésére készült. A projekthez egy kiterjedt kommunikációs hálózat kiépítésére is szükség volt. Az IBM számítógépek számolták Glenn kapszulájának röppályáját a Friendship 7 küldetésben a felszállástól egészen a vízre szállásig. Az asztronauták azonban nem bíztak a gépekben, a repülés előtti ellenőrzés során Glenn ragaszkodott hozzá, hogy Katherine, „az okos lány” átnézze és újraszámolja a számokat. „Ha ő azt mondja, hogy jók, készen állok” - mondta az űrhajós. 1962. február 20-án megtörtént a kilövés, majd Glenn 4 óra 55 perc múlva az Atlanti-óceánon landolt, miután háromszor megkerülte a Földet. Ez fordulópontot jelentett az űrverseny során.
Katherine a holdprogramban is részt vett, az Apollo 11 röppályájának meghatározásán, valamint az Apollo 13 végül sikertelenné váló küldetésen is dolgozott, utóbbinál számításai hozzájárultak a legénység biztonságos visszatéréséhez.
Katherine és James hatvan évet éltek együtt boldogan, egészen a férfi 2019-ben bekövetkező haláláig. A matematikus hat dédunokáját a tudományos pálya választására buzdította. 2015-ben, 97 éves korában Obama elnök az Elnöki Szabadság Érdemrenddel tüntette ki. Katherine 2020 februárjában, 101 éves korában hunyt el.
Női feltalálók
Bár a köztudatban sajnos általában csak a férfi feltalálók neve marad meg, valójában számos zseniális dolgot nők alkottak meg. A következő inspiráló és okos asszonyok innovatív gondolkodásukkal, kreativitásukkal és szabadalmaikkal megváltoztatták a világot: többek között a ma használatos golyóálló mellényt és az ablaktörlőt is nők találták fel.
8 nő, aki megváltoztatta a világot a találmányával: a golyóálló mellénytől az ablaktörlőig
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)