Így mondj nemet a barátnődnek, ha nem akarod megbántani: tanácsok a coach-tól

Olykor a legjobb barátnődnek is kénytelen lehetsz nemet mondani.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár azért vannak a barátok, hogy egymás segítségére siessenek szorult helyzetben, és vélhetően te is szívesen állsz a barátnőd rendelkezésére, ha lelki problémája van, vagy a támogatásodat kéri. Ám előfordulnak olyan helyzetek a barátságban is, amikor úgy érzed, túl sokat kér a másik, és nem tudod jó szívvel teljesíteni. Éppen nem érsz rá, vagy kívülről nézve a helyzetet úgy látod, nem jó irányba mozdult.

Ilyenkor egy megfelelően megfogalmazott nem sokkal termékenyebb és építőbb lehet a barátságra nézve, mint az, ha jobb belátásod ellenére mondasz igent egy kérésére.

Ám gyakran épp azért eshet nehezedre nemet mondani, mert attól félsz, ezzel bántod meg a másikat. Pedig többnyire nem magán a tényen, hanem a megfogalmazáson múlik az elutasítás fogadtatása, illetve az, hogy milyen érzések maradnak valakiben az adott helyzettel kapcsolatban.

A coaching módszere többek között ezt a kommunikációt könnyíti meg. Olvasd el Marco Adragna coach tanácsait.

Jól értetted?

Először arról győződj meg, hogy jól értetted, amit a barátnőd mondott neked. Bár gyakran egyértelműnek tűnnek a mondatok, a szavakat sokszor automatikusan eltérően értelmezik az egyes emberek. Ezért akkor is, ha biztos vagy benne, hogy ugyanazt értetted, amit a másik mondani akart, inkább kérdezz vissza, és ismételd meg a kérését a saját szavaiddal, mert ebből kiderül, hogy tényleg egy hullámhosszon vagytok-e, vagy félreértitek egymást. Emellett lehet, hogy így mondandójának olyan részét világítod meg, mely előtte is rejtve volt addig.

Egyetlen dolog, ami évekkel meghosszabbíthatja az életed

Nézegess képeket!

Elolvasom

Válaszd el az embert a problémától!

Ha az előbbi kérdéseket tisztáztátok, és az derült ki belőle, hogy nem vagy felkészülve arra, hogy teljesítsd a barátnőd kérését, az probléma lehet. De ettől még továbbra is barátok vagytok.

Tartsd észben, hogy ezt a kettőt el lehet, és olykor szükséges is elválasztani, és figyelmeztesd erre őt is, ha a beszélgetésben összekeverné a kettőt, és a barátságotokra hivatkozva próbálna nyomást gyakorolni rád. Ügyelj arra, hogy amikor a problémáról vagy a helyzetről van szó, valóban arról beszéljetek, amennyire lehet, elkerülve a személyeskedést. Ha ő keveri össze a kettőt, figyelmezteted arra, hogy ettől még a barátnőd, és számíthatsz rá, de most ebben a kérdésben nem tudsz segíteni neki.

Én-kijelentések

A konfliktusmegoldó kommunikációban az egyik legfontosabb, hogy magadról beszélj elsősorban ahelyett, hogy a másikra hárítanád a felelősséget, vagy vádolnád őt, és ne hozz ítéleteket. Ezért elsősorban egyes szám első személyben fogalmazd meg, hogy benned milyen érzéseket kelt, és mit okoz a kérése. Ha kölcsön kér, akkor ne azt mondd, hogy nem adsz neki, mert a múltkor sem adta vissza, inkább szorítkozz arra, hogy most nem tudod teljesíteni a kérését, vagy nem szoktál kölcsönadni.

Határozottan

Ha úgy érzed, nem teljesítheted a kérést, döntsd el, hogy nemet mondasz. Ne mismásolj, és ne halogass, mert ezzel csak áltatod. Ne kelts hiú reményeket, mert ezzel elhúzódhat a konfliktus. Mondj határozott, világos, de tiszteletteljes nemet. Arra gondolj, hogy neki szíve joga kérni tőled, te pedig eldöntheted, hogy rábólintasz-e. Ha nemet mondasz, lelkiismeret-furdalás nélkül vállalhatod érte a felelősséget.

Ajánlj mást!

Ha valamire nemet mondasz, mondj igent valami másra, ezzel biztosíthatod a másikat arról, hogy fontos számodra ő maga és az ügye, és, bár nem tudod teljesíteni a kérését úgy, ahogy ő elképzelte, azért törődsz vele. Lehet, hogy van más módja annak, hogy közös nevezőre jussatok. Gondolkozz azon, tudtok-e találni valami más megoldást a problémájára, kérdezd meg őt is, van-e valami más ötlete. Azt is elmondhatod, hogy mi másban tudsz segíteni neki, vagy tudsz-e valakit ajánlani magad helyett.

Magyarázat

Gyakran nem lehet és nem érdemes elkerülni a magyarázatot. Az őszinte kommunikációnak nagy ereje van, és, ha őszintén elmondod a véleményedet, a barátnőd is meg fogja érteni az indokaidat.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Például, ha olyan meghívását utasítod vissza, mely fontos számára, mondd el az indokaidat, például, ha mást terveztél, de ajánlj helyette egy új időpontot, és biztosítsd arról, hogy akkor viszont teljesen rendelkezésére állsz.

Ezt is szeretjük