A demencia 7 gyakori jele kutyusoknál: többféle módon lassítható a folyamat
Ezek a viselkedések a kutyus demenciájára is utalhatnak.
Természetes, hogy minden szerető gazdi hosszú, egészséges életet szeretne kutyájának, ám sajnos az élettartamuk jóval rövidebb az emberénél, ráadásul az idősödéssel járó egészségügyi állapotromlás sem kíméli őket.
Az emberekhez hasonlóan az idősödés testi folyamata végbemegy a kutyáknál is, az agyi változások befolyásolják a kognitív képességeket, a memóriát, akár feledékenység vagy demencia is kialakulhat náluk.
A demencia tünetei a kutyáknál
A betegség konkrét kiváltó oka nem ismert, csak egyes folyamatokat, így a dopaminszint csökkenését és az agyi plakkok felhalmozódását hozták összefüggésbe vele a kutatások. A demencia a leggyakoribb a kis testű és hosszabb élettartamú kutyusoknál. A megelőzésre nincs konkrét módszer, de a fizikai aktivitás és a mentális stimuláció kulcsfontosságú szerepet tölt be az egészségmegőrzésben. Ebben a játék, a trükktanítás - amihez sosem lehet túl idős - és a szocializáció is segíthet, ahogy az étrendi tudatosság sem elhanyagolható.
A megjelenő tünetek progresszívek, az idő múlásával erősödnek, de az állapotromlás lelassítható a megfelelő kezeléssel, akár a kognitív diszfunkció tüneteit enyhítő gyógyszerekkel, étrend-kiegészítőkkel - orvossal egyeztetve omega-3 zsírsav, antioxidánsok, egyes aminosavak, vitaminok használatával -, emellett tudatos életmódváltással, aerob mozgással, sétával és egyéb stimulációval, például szimatolással. A napi rutin betartása ilyen esetben különösen fontos, ahogy a folyadékpótlás, az egészséges étrend, a szabadban töltött idő, a minőségi együttlét, a zavartalan pihenés, a szorongáscsökkentés és sok türelem, empátia is a kutyus irányába. Korábbi cikkünkben mutattunk néhány tippet a kötődés erősítésére is.
Ha szokatlan tüneteket tapasztal a gazdi, érdemes elvinnie állatorvoshoz kutyáját egy teljes körű kivizsgálásra. A diagnózis első lépése, hogy más időskori egészségügyi problémákat kizárnak, így a látás- vagy hallásvesztést, fertőzéseket, gyulladásokat is. A következő néhány gyakori tünetre, állapotváltozásra figyelni kell.
(Képek: Getty Images Hungary.)
9 jel, hogy a kutyának elege van a gyerekekből: több térre van szüksége, ha ezt látod rajta
A kutyus több módon jelzi, ha stresszes, és szabad térre lenne szüksége.
ElolvasomA változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- kutya
- kutyaviselkedés