Szülés után mennél vissza dolgozni? Ezek a jogaid, ha anyaként újra munkába állnál

Mielőtt visszamennél dolgozni, nem árt, ha tisztában vagy a jogaiddal.

Visszatérés a munkába szülés után
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Akár egy, akár több gyermeke van az édesanyának, pár kihagyott év után bizony nehéz a munkába való visszaállás. 

A szülőben ilyenkor számos kérdés merül fel: nagy dilemma, mikor menjen vissza dolgozni, megvan-e még az a munkakör vagy pozíció, amit otthagyott a szülés előtt, és persze sokaknál az is fontos kérdés, mennyi fizetéssel térhet vissza. Azokat a szabályokat foglaltuk össze, amelyek a munkavállalóra és munkáltatóra egyaránt érvényesek.

A munkavállaló és munkáltató kötelezettségei

A szülő eldöntheti, kiélvezi-e az állam nyújtotta lehetőséget, és a gyermek hároméves koráig otthon marad-e. Sokan az anyagiak miatt döntenek úgy, hogy hamarabb visszamennének, a hatályos szabályok alapján erre a gyermek féléves korától van lehetőség. 

GettyImages-1145913096

A munkavállalónak idődben - ideális esetben egy-két hónappal előtte - telefonon vagy e-mailben jeleznie kell a munkáltatójának és a HR-osztálynak a visszatérést, hogy mindkét félnek elég ideje legyen a visszaállásra, a munka megszervezésére. Hogy biztosra menj, tértivevényes, ajánlott levelet is küldhetsz a fizetés nélküli szabadság megszüntetéséről és az újbóli munkába állásról, ezzel eleget teszel az együttműködési kötelezettségnek, amivel nem támadhatnak meg a későbbiekben. 

Amennyiben a gyermek hároméves kora előtt visszatérnél a munkába, a munkáltató köteles újbóli foglalkoztatásra, és ugyanabban a munkakörbe térhetsz vissza. Sok helyen ilyenkor kezd trükközni a cég: más munkakört biztosítanak a szülőnek, ami kevesebb fizetéssel jár. A legfontosabb tényező, hogy az édesanyának nem csökkenthetik a fizetését, a munkakör módosításában - amennyiben az előző megszűnt az évek során - pedig mindkét félnek közösen kell dűlőre jutnia. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mennyi lesz a fizetés?

A fentieket figyelembe véve a munkaszerződés is változtatásra kerül, a munkáltató ajánlatot tesz a munkabér módosítására, amelynél figyelembe veszi, hogy az azonos munkakörben foglalkoztatott kollégák milyen átlagos béremelésben részesültek, ezért a visszatérő szülőnek magasabb lesz a fizetése, mint amivel szülési szabadságra ment.

Amennyiben a munkáltató nem biztosít munkát, de egyik fél sem hajlik a munkaviszony megszüntetésére, akkor a szülő távolléti díjra vagy állásidőre járó bérre jogosult.

Lehet részmunkaidőben dolgozni?

Ha a gyes letelte után még nem érzed megoldhatónak, hogy teljes állásban dolgozz, lehetőség van a részmunkaidőre - amennyiben a gyerek még nem töltötte be a harmadik életévét, több gyermek esetén ez a legkisebb ötéves koráig igényelhető. Ehhez a munkaszerződés módosítására van szükség, ugyanakkor a munkaidő mértékével a juttatások is arányosan csökkennek.

GettyImages-186543700

Bennmaradt szabadságok

A gyermekkel otthon töltött idő munkaviszonynak számít, azonban nem a teljes időtartamra. A dolgozót az igénybe vett szülési szabadság - legfeljebb 24 hét - időtartama és a gyermek gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság első 6 hónapja alapján illeti az időarányos szabadság - írja a hrportal.hu. A munkáltató a visszatérést követő 60 napon belül kiadhatja a korábbi évekről felhalmozódott szabadnapokat.

Kirúghatnak visszatérés után?

Lényeges információ, hogy az otthon maradt szülő a gyermek hároméves koráig felmondási védelem alatt áll. Ha az anya visszaáll a munkába, ez a védelem megszűnik, és sajnos előfordulhat, hogy egy-két hónap után a munkáltató az elbocsátás mellett dönt akkor is, ha az alkalmazott gyed mellett dolgozik.

Ugyanakkor, ha a szülési szabadság előtt vezetői pozíciót töltött be az anyuka, a munkavállaló csak megfelelő indokkal kérvényezheti az elbocsátást.

Ilyen az élet két gyerekkel valójában

Ha anya vagy, ismerősek lesznek neked az alábbi szituációk. Sírva nevetős rajzok következnek!

Ilyen az élet két gyerekkel valójában: képeken a kendőzetlen valóság

Nézegess képeket!

Elolvasom

Borító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük