Tények és tévhitek a terhesség alatti sportolásról

A megfelelő testmozgás jót tesz. Mégis számtalan tévhit él a köztudatban arról, hogy mi a jó, és mi árthat.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sok kismama hirtelen egészséges életmódba kezd, amikor megtudja, hogy babát vár. Mások éppen ellenkezőleg, felhagynak minden megerőltető tevékenységgel. Fontos természetesen, hogy a kismama megbeszélje orvosával a testedzéssel kapcsolatos kérdéseket, de az alábbiakkal minden bizonnyal eloszlathatunk néhány általános tévhitet.


Tény? A kismama pulzusa ne haladja meg a 130-at.

Ez nem igaz, nincs ideális pulzusszám minden várandós nő számára.

Tény? A hasizmok edzése nem biztonságos.

Tévhit. A terhesség alatt végig ajánlatos edzeni a hasizmokat éppúgy, mint a medencefenék izmait. Ez segít a szülésnél és a gyermekágy idején is. Kerülendők az első trimeszter után viszont a hanyatt fekve végzett gyakorlatok, helyettük állva vagy ülve végezd ezeket.

Tény? A korábban is futott valaki, a terhesség idején is folytathatja.

Ez igaz. Ha valaki egészséges, és már korábban is megszokta a futást, semmi akadálya. De senki se várja el önmagától a korábbi eredményeit, nem kell ilyenkor rekordot dönteni.

Tény? A terhesség alatt gyakoribbak a sportsérülések.

Igaz. A szervezet ilyenkor egy relaxin nevű hormont termel, amely segít az ízületek fellazításában, ezért nagyobb a sérülések kockázata is.

Tény? Nem minden gyakorlat biztonságos a terhesség alatt.

Igaz. Az egyensúlyozással járó mozgásformák, a kerékpározás vagy a síelés például, vagy az ütközéssel járó sportok, mint a futball, kockázatosak lehetnek a terhesség alatt.

Tény? Ha túl sokat edz valaki, a magzattól vonja el a tápanyagot.

Nem igaz. A baba megkap mindent, amire szüksége van. Étkezz gyakran, kisebb adagokban, hogy a mama se szenvedjen hiányt. A terhesség alatt is testedzést végző nők újszülöttei kisebb súlyúak lehetnek, de a szerveik mérete és fejkörfogatuk normális.

Tény? Ha a terhesség alatt nem sportoltam, nem most van itt az ideje elkezdeni.

Nem igaz. Természetesen nem kell túlzásba vinni, de ez nem jelenti azt, hogy a kilenc hónapot a kanapén üldögélve kell töltened. A napi séta vagy úszás is csodákat tehet.

Tény? Ha valami aggodalomra okot adó jelet észlelsz, abba kell hagyni a sportolást.

Ez sem igaz. Természetesen azonnal hagyd abba a testedzést, ha fájdalmat, vérzést észlelsz vagy szédülsz, émelyegsz, de ez nem jelenti azt, hogy többé ne mozogj.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ilyenkor beszélj az orvossal, és kérd ki a tanácsát a továbbiakat illetően.

A következő figyelmeztető jelekre haladéktalanul keresd fel az orvost: hüvelyi vérzés, folyadék távozása a hüvelyből, a magzat mozgásának csökkenése, alhasi görcsök, izomgyengeség, a lábszárak duzzanata vagy fájdalma, fejfájás, mellkasi fájdalom, légszomj, szédülés és gyengeség.

Ezt is szeretjük