5 tünet, ami lepkehimlőre utal a gyereknél: sok szülő másnak hiszi

Nem biztos, hogy a hideg okozza ezt a tünetet, lepkehimlőt is jelezhet.

Lepkehimlő
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A téli hónapokban a kis és nagyobb gyerekes szülők fel vannak készülve a náthára, köhögésre, influenzára, a hányós-hasmenéses vírusokra (szezontól függetlenül). Van azonban olyan betegség, ami bár ugyancsak terjed az óvodákban, iskolákban, keveset hallunk róla, a tünetek nehezen azonosíthatóak. Ilyen például a lepkehimlő, mellyel együtt járó bőrpírt sokan összetévesztik a hideg okozta kipirosodással.

Mi az a lepkehimlő?

A lepkehimlő vírusos megbetegedés, amit a Parvovírus B19 okoz. A fertőző betegség jellemzően az 5-15 éves korosztályban terjed, de előfordul, hogy felnőttek is elkapják. Az légúti betegségekhez hasonlóan cseppfertőzéssel terjed. A vírussal való találkozást követően általában 5-10 nap múlva fertőznek a betegek - ekkor a tünetek még gyakran nem jelentkeznek. A kevéssé specifikus influenzaszerű tünetek nagyjából 2-5 napig tartanak, ezért könnyű összetéveszteni a betegséget az influenzával. Már csak azért is, mert ezt követően a gyerek jobban lesz. Ilyenkor általában már nem fertőz a betegség, de a lepkehimlőre jellemező bőrtünetek csak ezt követően jelentkeznek.

Tünetek

  • Influenzaszerű tünetek: hőemelkedés, láz, fejfájás, torokfájás, köhögés.
  • Hasi panaszok: hasmenés, hányás.
  • Az arc kétoldali, pillangóra emlékeztető kipirosodása.
  • Kiütések a felsőtesten, végtagokon.
  • Ízületi fájdalmak - ez a tünet inkább a felnőttekre jellemző.

Valószínűleg azért hallunk keveset a lepkehimlőről, mert a betegek negyede tünetmentesen vészeli át a fertőzést. A fertőzöttek fele influenzaszerű tüneteket mutat, és csupán a betegek 25%-ánál jelentkeznek a lepkehimlő beazonosítható jelei.

A betegség a legtöbb esetben magától gyógyul - pihenésre, folyadékpótlásra van szükség. Az influenzaszerű tünetek jellemzően pár nap alatt megszűnnek, a bőrtünetek javulása beletelhet néhány hétbe. Utóbbiakat provokálhatja a napfény, testmozgás, stressz. A viszketésre antihisztamint írhat fel az orvos. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Akikre veszélyes a lepkehimlő

Bár a lepkehimlő alapvetően nem túl súlyos vírusfertőzés, ám bizonyos esetekben veszélyes lehet. A betegség az immunhiányos vagy vérképzőrendszeri betegségben szenvedőknél akár súlyos vérszegénységet is okozhat. Bár felnőtt korára az emberek többsége átesik a fertőzésen, és védettséget szerez, ha ez nem történik meg, kismamák esetében nem veszélytelen a lepkehimlő. Súlyos esetben vetélést, méhen belüli elhalást okozhat a fertőzés, ezért fertőzés gyanúja esetén mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.

A leggyakoribb fertőző gyerekbetegségek bőrtünetei: képeken mutatjuk őket

Amikor a gyerek oviba kerül, óhatatlanul ki van téve a fertőző betegségek veszélyének.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük