Mi az a legidősebblány-szindróma? A szakértő szerint erre a 8 jelre kell figyelni

6 millióan látták a videót: ezek a jelek utalnak a legidősebb lány szindrómára.

Legidősebblány-szindróma
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Jó pár évtizeddel ezelőtt még teljesen természetes volt, hogy nagycsaládok esetében a legidősebb lány speciális helyet foglalt el a testvérsorban. Ő segített a kicsik gondozásában, a házimunkában, esetleg az állatok körüli teendők egy részét is végezte. Az gondolnánk, hogy a napjainkra jellemző nukleáris családok idején ez a modell már idejétmúlt, ám úgy tűnik, három vagy annál több gyerek esetében még ma is létezik.

A legidősebblány-szindróma jelei

Kati Morton házasság- és családterapeuta nemrégiben egy TikTok-videóban mutatta be a „legidősebblány-szindróma” nyolc jelét, amelyet máig több mint 6 millió alkalommal néztek meg. A „legidősebblány-szindróma” nem hivatalos mentális egészségügyi diagnózis, Morton úgy határozta meg, mint „a család legidősebb lányára nehezedő egyedi nyomást, felelősséget”.

@katimorton The 8 signs you have eldest daughter syndrome… #eldestdaughter #siblings #siblingcheck ♬ original sound - Kati Morton, LMFT
  • Erőteljes felelősségérzet.
  • Túlteljesítés - iskolában, munkahelyen vagy akár a magánéletben is.
  • Aggódásra, szorongásra való hajlam.
  • Megfelelési kényszer.
  • A határok nehéz meghúzása.
  • Neheztelés a testvérekre, családra - ez főként felnőttként jellemző.
  • Gyakori bűntudat.
  • Nehéz időszakok a felnőtt kapcsolatokban.

TikTok-videója nyomán sokaknak volt aha-élménye: "Nem vagyok egyedül. Nem én vagyok őrült. Én vagyok a legidősebb lány" - fedezték fel magukon a „legidősebblány-szindróma” jeleit. Ezeknek a jeleknek egy része már gyermekkorban megfigyelhető, míg több közülük felnőttkorra válik egyértelművé. Teljesen érthető, hogy több testvér esetén a nagyobbakra több felelősség hárul, ám szülőként fontos észrevenni, hogy mikor jön el az a pont, amikor már parentifikáljuk a legidősebb gyermeket.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kerüld el a parentifikációt!

A parentifikáció lényege, hogy a gyerekre olyan feladatok hárulnak, melyek az életkoránál nagyobb felelősséggel járnak. Ha ez történik, a gyerek kis felnőtté válik, ő hozza-viszi a fiatalabb testvért az óvodába, esetleg megy a szülői értekezletre, vigasztalja a kis testvért, főz, mos. Természetesen nem káros, ha szülőként az idősebb gyermekkel szemben nagyobb elvárásokat támasztunk, de fontos, hogy olykor képesek legyünk egészében szemlélni a legidősebb gyermek - aki ebben a felállásban legtöbbször lány - családon belüli helyzetét, feladatait. Fontos figyelni rá, hogy az idősebb testvér is lehessen gyerek, az iskolán kívüli idejét ne zsúfoljuk tele kötelező jellegű programokkal, mivel ennek hosszú távon káros hatása van a felnőttkori és párkapcsolati működésre.

Hányadik testvér vagy sorban? Ennyire volt könnyű gyerekkorod

Az első, második vagy a harmadik gyereknek könnyebb? A szakember így látja.

Elolvasom

(Borítókép: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük