5 szuper immunerősítő gyerekeknek a szünet utánra - Olcsók, és meg is eszik őket

Nemcsak a bolti, több ezer forintos gumicukor-vitamin hatékony megoldás.

Immunerősítő ételek, italok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A téli szünet jó esetben nem betegséggel telt, az aktívan eltöltött napok azonban könnyen a szervezet legyengüléséhez vezethetnek a gyermekeknél. Visszatérve az iskolába, óvodába, mindenki beviszi a közösségbe a két hét alatt begyűjtött vírusokat és bacilusokat, melyek attól függetlenül, hogy náluk lehet, hogy nem okoztak betegséget, mást megbetegíthetnek.

Nem megoldás, hogy a téli időszakra kiveszed gyermekedet az intézményből, mint ahogy az indokolatlan gyógyszeradagolás is többet árt, mint használ. A legjobb, ha természetes úton erősíted gyermeked immunrendszerét, ezáltal pedig később is ellenállóbb lesz mindenfajta fertőzéssel szemben.

Mit egyen, igyon a gyerek?

A spenóttól olyan erős lesz, mint Popeye, a sárgarépától fütyülni fog, a narancstól pedig nem lesz beteg? Rugaszkodj el ezektől a sztereotípiáktól, öt szuper megoldást mutatunk arra az esetre, ha nem jönnének be a sablonszövegek. 

shutterstock 255467824

Bodza

A bodza jótékony hatása az immunrendszer erősítésében rejlik. A forró bodzaital antocianid-tartalmának köszönhetően kivédi a vírusokat, elkészítéséhez pedig tökéletesen megfelel a boltban kapható natúr bodzalé, melynek ára 800 forint körül alakul, szemben a bolti gumicukor-vitaminokkal, melyek 2000 forintnál kezdődnek. A megfázás elleni óvintézkedésként egy pohár hígított bodzalé az ajánlott napi mennyiség, a megfázás első jeleinél naponta négy pohár.

Oregánó

Az oregánó, mint a pizzaszósz egyik legjellemzőbb alapfűszere, azon kívül, hogy egy falatnyi Olaszországot hordoz magában, gombaellenes, vírusellenes és antibakteriális hatású is. Így, ha a gyerek pizzát akar, mindenképpen legyen rajta a fűszerből. Gátolja a fertőzéseket, úgyhogy bátran lódítsd akár paradicsomlevesbe, de házi vajkrémet is készíthetsz belőle: a szintén egészséges fokhagymával és kevés sóval ízesített kence a gyerekek ízlelőbimbóit is kényezteti. 

GettyImages-507195184

Kurkuma

Az antioxidáns hatású kurkuma megköti a káros szabad gyököket, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású is. Felébreszti az immunrendszer védekezősejtjeit, így az hamar leszámol a bejutott kórokozókkal, fertőzésekkel. Tojást, húsokat és rizst szoktak vele fűszerezni, ízvilága csodásan passzol a céklához is. A gyerekek kedvence lehet a kurkumából készíthető aranytej.

Aranytej

  • 120 ml víz
  • 1 evőkanál kurkuma
  • 1 teáskanál kókuszolaj
  • 1 evőkanál agavészirup vagy valamilyen édesítő hatású szirup, akár méz
  • 350 ml mandulatej vagy más növényi tej, például kesudióé
  • gyömbér, fahéj és bors, ízlés szerint

A vizet forrald össze a kurkumával, majd adj hozzá egy kevés friss, reszelt gyömbért. A tejet is melegítsd külön, majd keverd hozzá a sűrű, kurkumás krémhez. Édesítsd, add hozzá a fahéjat és egy csipetnyi borsot. 

kurkuma

Gyömbér

A gyömbér önmagában is ínycsiklandó immunrendszer-serkentőnek számít: teának fogyasztva, mézzel vagy akár kandírozva is érvényesül nyirokrendszer-tisztító, toxinpusztító és gyulladáscsökkentő, antimikrobiális hatása. 

Az örök befutó: méz és C-vitamin

Az immunrendszer erősítésében is élen járó mézben található flavonoidok hatékonyak a vírusokkal szemben, így, ha gyermeked édességre vágyik, nyugodt szívvel adj neki egy kanálka mézet. Édesítéshez is jobb, ha mézet használsz, de tudd, hogy kalóriatartalma megegyezik a cukoréval, így diéta során, cukorbetegség esetén nem használható. A natúr zöldség- és gyümölcsturmixokhoz nincs is szükség mézre: sárgarépából, narancsból és almából isteni C-vitamin-bomba készülhet, édesítés nélkül is. 

shutterstock 499435870

Hiba a túlzott higiénia

Az immunrendszer erősítéséhez továbbá azzal is hozzájárulhatsz, akármilyen furcsán hangzik, ha nem patikatisztaságú a hét minden napján a ház összes négyzetcentimétere. A gyerekek immunrendszerének az erősödéshez szüksége van a kihívásokra, és, ha otthon egyáltalán nem találkozik leküzdendő kórokozóval, nagyobb eséllyel okoz megbetegedést a legapróbb bacilus vagy vírus is a külvilágból, hiszen nem tudja, mihez kezdjen vele. Ez a tanult immunitás alapja: az a kórság, ami egyszer már bekerült az immunrendszerbe, legközelebb ismerős lesz, így az immunválasz kialakulása is gyorsabb és hatékonyabb.  

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Gyerekbarát szendvicsek zöldségekkel

A kiegyensúlyozott táplálkozás ellenlábasa sokszor nem az étel íze, hanem annak állaga, kinézete. Sok gyerek élből elutasítja a zöldségeket, pedig megfelelően tálalva nem hagyják a tányéron, sőt, repetát is kérnek majd!

Tele van vitaminnal, finom, és még jól is néz ki: 9 gyerekbarát szendvics zöldségekkel

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük