Ételek, melyek segítenek elébe menni a vérszegénységnek: a gyerekek is szeretik

Rengetegen érintettek, és a vérszegénység nem tréfa. Fontos tenni ellene.

hambi
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyerekek kiegyensúlyozott táplálkozása rendkívül fontos, hiszen fejlődő szervezetekként nem szabad hiányt szenvedniük semmilyen tápanyagban. Hogy jól cseperedjenek, és erősek, egészségesek legyenek, minél változatosabb és gazdagabb kell, hogy legyen étrendjük, ám ez a feladat sok szülőnek feladja a leckét.

A szervezet optimális oxigénellátása érdekében megfelelő mennyiségű vasat kell bevinni. Vasat a vörösvérsejteket alkotó hemoglobin tartalmaz. Ha nem megfelelő szintű a szervezet vaskészlete, akkor a vörösvérsejtek nem tudják megfelelően ellátni feladatukat, az oxigénszállítást. A huzamosabb ideig fennálló vashiány vérszegénységhez vezet, melynek testi tünetei vannak: a fáradékonyság, a gyengeség, a sápadtság, a szellemi teljesítőképesség visszaesése és a hajhullás is ilyen.

Mit egyen a gyerek, amiben sok a vas?

A szülők számára olykor már az is kihívás lehet, hogy a gyerek egyáltalán megegyen valamit, de azok a gyerekek sem fogadnak el minden ételt, akik általában nem annyira válogatósak. Ez gyerekdolog, de kis furfanggal meg lehet próbálni mégis bejuttatni a szervezetükbe a szükséges tápanyagokat. Ha olyan vasban gazdag ételeket válogat a szülő, melyeket a gyerekek rendszerint örömmel fogadnak, máris jó eséllyel indulhat. Csupán ismerni kell, melyek ezek - hatot mondunk.

Marhahús

Persze, a gyerekek rendszerint inkább csirkehúspártiak, ami, bár fehérjedús, néha érdemes kikacsintani az árnyékából, és nem megfeledkezni a halról sem, illetve a remek vasforrásról, a marháról. Ha eddig úgy hitted, nem szereti, most kapaszkodj meg: imádni fogja. A marhahús nagy előnye ugyanis, hogy darált formában csodálatos hamburgerpogácsát lehet belőle gyártani. A vasbevitel érdekében meg lehet hozni az áldozatot, hogy a gyerek ezúttal édes zsemlét, ketchupot és majonézt is enni fog. Csinálj minél vékonyabb husit a hamburgerbe, tegyél rá sajtot, illetve csak olyan zöldséget, amit a gyerek szeret. Ezúttal a vasbevitel van fókuszban, ne a salátán múljon a dolog. Hamburgeren kívül mást is csinálhatsz marhából, például kis húsgolyókat is süthetsz darált marhából, ami sült krumplival csúszni fog. Néha belefér egy kis csalás a fontos tápanyagok bevitele érdekében. A lényeg, hogy ne mértéktelenül, mindennap történjen.

A cikk az ajánló után folytatódik

Spenót

Most valószínűleg felszisszentél, mert a gyerek jó eséllyel kiszalad a világból a spenóttól. Kakukktojás a listánkban, de gondold újra, hogyan adod. Tele van vassal, ráadásul A- és C-vitaminban is gazdag. A hagyományos főzelék verzió vagy a nagy darabok a spenótos tésztán nem biztos, hogy kellőképpen hívogatóak, de, ha elrejted a spenótot, becsempészheted a gyerek pocakjába.

Tedd ínycsiklandó turmixba, intenzív ízű gyümölcsök közé, figurás, mintás szívószállal, kiegészítőkkel. Készíts sajttal töltött spenótos táskát házilag, de a spenótot pürésítve, a tésztába tedd! A zöld süti izgalmas lehet a gyerekeknek. Ha teknősbékát formálsz, és a sajtot a teknőrészbe teszed, még nyerőbb lesz a kicsiknél. Palacsintatésztába is tehetsz spenótot, az is csodás színű lesz. A spenótot egy sajttal jól megpakolt pizzára is felcsempészheted. Ha mégis tésztára tennéd, szintén ne levelesen tedd, hanem pürésítve és jó sok sajttal. Egy próbát megér, hiszen 10 dkg spenótban 4 mg vas van.

Máj

A gyerekek általában megeszik a bolti májkrémet, ami egy jó kiindulási pont. Ízletesebb, tápanyagban gazdagabb, adalékmentes verzióját érdemes otthon elkészíteni. Ropogós pirítósra kenve szívesen fogyasztják majd a gyerekek.

Attól függően, milyen fajta májat választunk, más-más a vasmennyiség a májban, de nagyon melléfogni nem lehet, mivel a máj a legmagasabb vastartalmú állati eredetű étel. 100 gramm csirkemáj 6,5 mg, 100 gramm setrésmáj 10 mg, 100 gramm libamáj 30,5 mg vasat tartalmaz. A link alatt egy ízletes házi májkrém receptjét találod.

Mogyoróvaj

Ki ne szeretné a mogyoróvajat? A tévedés elkerülése végett, nem a kakaós mogyorókrémre gondolunk, hanem a földimogyoróból készült vajra. Boltban is kapható, de otthon adalékanyagok nélkül is elkészíthető, darálógéppel. Semmi sem kell hozzá, csak mogyoró és idő. Ha megfelelő ideig a gépben van, a zúzódástól kiválik belőle az olaj, és krémes lesz az állaga. A mogyoróvajas kenyér kedvenc uzsija vagy reggelije lehet a gyereknek: nagyon jó vasforrás.

Csoki

Azért ez nem hangzik lehetetlenül, igaz? A csoki mindig jöhet. Ebben az lesz a kihívás, hogy, ha vasbevitel szándékával adod, magas kakaótartalmú étcsokoládét kell választanod. Minél magasabb százalékban tartalmaz kakaót, annál magasabb a csoki vastartalma. A gyerekek általában nem szeretik a túl keserű ízeket, de lehet trükközni: olvaszd meg a csokit, és kend kekszre, így nem lesz vadul keserű. Ha felolvasztod, kis mézet is keverhetsz bele, ami szintén édesít rajta. Aprítva sütibe is sütheted a csokit. A csokoládé 15 grammjában 1 mg vas van.

Hány kocka 15 gramm csoki? Oszd el a tábla tömegét annyival, ahány kockás a csoki. Ha 90 grammos, és 15 kockás, akkor egy kocka 6 grammos. Ha három kockányi csokit olvasztasz kekszre, akkor nagyjából 1 mg vasat kap a gyerek.

Mazsola

Ha a gyermeked az emberiségnek abba az 50%-ába tartozik, akik szeretik a mazsolát, vasbevitel szempontjából egy nagyon jó választásra lelhetsz. A mazsola ugyanis gazdag vasban: 2 mg vas van egy fél csészényi mazsolában. Arra mindenképp fordíts kellő figyelmet, hogy fogyasztás előtt alaposan megmosd, valamint ne feledd cukortartalmát. A mértékletesség ebből a szempontból fontos.

Tele van vitaminnal, finom, és még jól is néz ki: 9 gyerekbarát szendvics zöldségekkel

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük