Bugyiszabály: hány évesen tanítsd meg a gyereknek, hogy nem nyúlhat hozzá bárki?

A bugyiszabály nem egyenlő a felvilágosítással.

Bugyiszabály
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor megszületik egy baba, nyilvánvaló, hogy testi-lelki épségéért a szülők felelősek. Ők ringatják, ha sír, ők fürdetik, öltöztetik, teszik tisztába. Ahogy a kicsi cseperedik, egyre több emberrel - nagyszülőkkel, bölcsődei gondozókkal, óvó nénikkel - kerülhet olyan, testét érintő szituációkba, melyek korábban csak a szüleire és rá tartoztak.

És lassan annak is eljön az ideje, hogy felelősséget vállaljon a saját testéért, adott szituációban képes legyen nemet mondani a számára kellemetlen érintésekre.

Mi az a bugyiszabály?

A bugyiszabály - vagy más néven fehérneműszabály - lényege, hogy a gyerek megtanulja, testének bugyival, trikóval fedett részeihez csak az érhet hozzá, akinek ő megengedi, és csak akkor, amikor megengedi. Ez fontos annak érdekében, hogy megtanulja, a testével kapcsolatos döntéseket ő hozza meg, nemet mondhat egy másik gyereknek vagy akár egy felnőttnek is, ha az olyat tenne vele, ami számára nem komfortos, rossz érzést kelt benne, netán fájdalmas.

Hány évesen tanítsd meg?

Jó esetben már a bölcsődei beszoktatás idején megkérdezi a gondozónő a kétéves gyerektől, hogy kicserélheti-e a pelenkáját, megtörölheti-e a fenekét. Ha a gyerek már elmúlt hároméves, mindenképpen érdemes beszélni a bugyiszabályról. A pszichoszexuális fejlődés ideje ugyanis 3-5 éves korban jön el. Ilyenkor kezdik el érdekelni az óvodásokat a nemi különbségek, és ilyenkor fordul elő, hogy a bokorba bújva megmutatják egymásnak, mi van a bugyi alatt. Ez teljesen normális, de ebben az időszakban fontos tudatosítani azt is a gyerekben, hogy testének fehérneművel fedett területeihez csak ő nyúlhat, illetve csak az, akinek megengedi. Ugyanígy ő sem nyúlhat más testének ezekhez a részeihez. Mindezt ne csupán egyszer mondd el, ha a szituáció okot ad rá, kerüljön elő akár hetente a téma. Fontos, hogy figyeld a reakcióit, és meghallgasd, ha van ezzel kapcsolatban mondanivalója, esetleg történt valami, amit megosztana veled.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Nem egyenlő a felvilágosítással!

Természetesen a bölcsődés-óvodás korosztály még kicsi a felvilágosításhoz, és nincs is rá szükség ebben a korban. Bár a gyerekek egyre korábban érnek, és valószínűleg az alfa-generáció - 2010-2024 között születettek - korábban tisztában vannak vele, hogy a babát nem a gólya hozza, mint az előző nemzedékek tagjai, de nem kell sietni. A bugyiszabályt nem kell túlragozni, nem a felvilágosításról szól, nem a nemiségre kell kihegyezni, inkább a higiéniára, egészségre: azért nem nyúlhat más a kukihoz, popsihoz, mert azt pisilésre, kakilásra használjuk.

Milyen volt ovisnak lenni 40 éve?

A '70-es évek óvodái sokban különböztek a maiaktól. Vállaltan nosztalgikus képek következnek.

Milyen volt ovisnak lenni a 70-es években? Így játszottak, étkeztek akkoriban a gyerekek

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük