Mennyi ideig és hogyan tárolható az anyatej? Árthat neki, ha lefagyasztják?
Sokan bátortalanok, szabad-e, és ha igen, hogyan kell lefejt anyatejet tárolni.
Bár van megoldás, ha nincs, tudjuk, hogy nagy ajándék, ha egy anyának van teje. Ha pedig sok van, akkor a lefejt tej tárolása egy óhatatlanul felmerülő kérdés lesz.
Sokan nem tudják, mennyi ideig és hogyan tárolható az anyatej: bár egy pár óráig szobahőmérsékleten is bírja, egy idő után mindenképpen hűtés kell neki. A fejés kézzel sem lehetetlen, de jó beszerezni speciálisan erre a célra kapható pumpát. Szükség lesz továbbá tejtárolókra, kis flakonokra, anyatejtároló zacskóra. Utóbbi maximum háromnapos tárolást tesz lehetővé. Minden szükséges kellék beszerezhető a bababoltokban.
Meddig és hogyan tartható az anyatej?
A lefejt anyatej felett, mivel egy teljesen természetes táplálék a babának, tele mikroorganizmusokkal, folyamatosan ketyeg az óra. Figyelni kell rá, hogy 6-8 óránál tovább ne legyen szobahőmérsékleten, ami 25 fokos hőmérsékletet jelent. Ezen túl már hűtőben tárolandó.
Sima hűtőben, 4 fokot nem meghaladó hőmérsékleten, a hűtő leghidegebb pontján öt napig tárolható az anyatej. Az anyatej fagyasztható is: mínusz 15 fokon két hétig áll el a mélyhűtőben, mínusz 18 foknál hidegebb hőmérséklet esetén 3-6 hónapig, mínusz 20 fok alatt 6-12 hónapig is tartható.
Hogyan adjuk a fagyasztott tejet?
Mindig a legrégebben fejt tejet kell először kivenni a hűtőből. A fagyasztott vagy hűtött tejet semmiképp sem szabad mikrózni vagy forralni, később visszafagyasztani szintén tilos. A tejet flakonostól egy tál meleg vízbe téve kell kiolvasztani, ügyelve, hogy az üveg szája ne érintkezzen a vízzel. Jó megoldás az is, ha a fagyasztott tej egy éjszakán át a hűtő normál részében olvadhat. A tejet nem szabad rázni, csak keverni.
Mikor és hogyan kell fejni?
A fejésre napi 6-8 alkalommal kerülhet sor, ha valaki nem szoptat, váltott mellel, félórás időtartamokban. Ha az anya szoptat, akkor a szoptatás után vagy más időpontokban is lehet végezni a fejést. Előtte alaposan meg kell tisztítani, forrázni az üveget és a pumpát is, illetve nem szabad megfeledkezni a kézmosásról és a mell megtisztításáról sem. A pumpát a mellre helyezve a hozzá mellékelt előírások szerint kell használni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mondják, hogy serkentheti a tejtermelődést, ha a pumpa további pár perc erejéig akkor is a mellen marad, ha már nem jön tej. Érdemes kipróbálni, amennyiben nem kellemetlen érzés.
Ha valakinek rendkívül sok teje van, amit nem fogyaszt el a babája, akkor a többletmennyiséget anyatejgyűjtő állomásokon keresztül átadhatja más anyáknak. Ehhez szigorú feltételeknek kell megfelelni. Magánúton nem szabad tejet átadni másoknak az esetleges egészségügyi kockázatok miatt.
Tejserkentő ételek
A régiek úgy hitték, ezek az ételek elősegítik az anyatej termelődését: a tudomány is alátámasztja, miért.
8 étel, amiről a régiek úgy hitték, serkenti az anyatej-termelődést: érdemes egy próbát tenni
Nézegess képeket!
Elolvasom