Bármennyi zsírt képesek raktározni a sejtek: 6 érdekes tény a zsírszövetről
Érdekes tényeket gyűjtöttünk össze a zsírszövetről, ezeket nem sokan tudják róla.
A zsírszövet vagy testzsír egy olyan kötőszövet, ami az egész szervezetet átszövi. Megtalálható a bőr alatt, a szervek között, de még a csontokban is.
Sokkal összetettebb ez a rendszer, mint azt sokan gondolnák, nagyon fontos szerepet tölt be az anyagcserében, és mind túlzó mennyisége, mind pedig hiánya problémát okozhat.
A zsírszövet főbb jellemzői
A testzsír elsődleges feladata az energia tárolása és felszabadítása, de nemrég felfedezték, hogy az endokrin, azaz a hormonális rendszerben is aktív szerepet tölt be. A zsírszövet idegsejteket és ereket tartalmaz, képes kommunikálni más szervekkel a testen belül.
Változatos feladatokat lát el
- A testhőmérséklet szabályozása.
- A lágy szervek védelme.
- Az éhség és jóllakottság szabályozása.
- Az energiaegyensúly fenntartása.
- A glükóz- és a koleszterinszint szabályozása.
- Az inzulinérzékenység fenntartása.
- A termogén hőtermelés.
- Az immunrendszer védelme.
- A nemi hormonok metabolizmusa.
Végtelen energiaraktár
A zsírsejtek gyakorlatilag végtelen mennyiségű zsírt, azaz trigliceridet tudnak tárolni. A zsírsejtekből állnak a zsírszövetek, és azért alkalmasak a raktározásra, mert 1 gramm zsír több mint kétszer annyi energiát tartalmaz, mint ugyanennyi szénhidrát.
A zsírsejtek száma nem változik
A pubertáskor környékén kialakult zsírsejtek száma már az elkövetkezendőkben nem fog jelentősen csökkenni, sem növekedni. A fogyás során ugyanis nem a zsírsejtek tűnnek el, hanem a bennük lévő zsír mennyisége csökken, tárolóképességük nem változik.
Többfajta zsírszövet létezik
A zsírszövet két kategóriába sorolható, a fehér vagy sárga és a barna. Előbbi egyszerű szerkezetű zsírcseppekből áll, amik az energiatárolást hivatottak szolgálni, egyensúlyozzák az éhséget.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A barna zsírszövet többnyire csecsemőkorban van jelen, az életkorral jelentősen csökken a szintje. Főleg a hát felső részén, a kulcscsontok felett és a csigolyák környékén található. Ez a zsír összetettebb, a vastartalma, ami barna színét is adja, lehetőséget teremt arra, hogy hőt termeljen. Az elsődleges funkciója a hőtermelés, nem csoda, hogy a téli álmot alvó állatoknál is nagy mennyiségben termelődik.
A zsírszövet létfontosságú
A zsírszövet alapvetően egészséges és létfontosságú az életben maradás szempontjából, azonban mind a túl sok, és mind a túl kevés a szabályozórendszer meghibásodását okozhatja. Kortól és nemtől függően változik az egészséges szintje, ami 10-35% között mozog.
A megnagyobbodott zsírsejtek krónikus gyulladást okoznak, és különböző anyagcserezavarokkal járnak együtt, de ironikus módon a teljes zsírszövet hiánya is ugyanezt okozza, hiszen ilyenkor a szervezetnek nincs elegendő szövete a lipidek tárolására.
A zsírfelhalmozódásban a hormonoknak is nagy szerepük van
A túlsúly és az elhízás alapvető oka, hogy felborul az energia-egyensúly az elfogyasztott és az elhasznált kalóriák között. Tehát vagy túl keveset mozog valaki, vagy túl sokat eszik, vagy mindkettő egyszerre. A kalóriatöbblet, legyen szó fehérjékről, szénhidrátról vagy zsírokról, mind túlsúlyt okozhatnak.
A fel nem használt energia zsír formájában raktározódik el, ebben a zsírfelhalmozódásban pedig az inzulin nevű hormon különösen nagy szereppel bír. Arra ösztönzi a szervezeket és a zsírsejteket, hogy vegyék fel a glükózt, és hasznosítják üzemanyagként, illetve zsír tárolását is serkenti. Amíg magas az inzulinszint, addig a zsírsejtek megtartják a zsírt, a többi sejt pedig elsősoran a glükózt, és nem a testzsírt égeti el energiaként.
Összességében a kiegyensúlyozott étrend és a rendszeres testmozgás az egyetlen jól bevált módszer az egészséges testsúly megtartására vagy az alakformálásra.
8 hormon, ami a zsír felhalmozódását fokozza, és 2, ami segíti a fogyást
A szervezetünkben lévő hormonok befolyásolják az anyagcserét és a fogyási folyamatokat is.
8 hormon, ami a zsír felhalmozódását fokozza, és 2, ami segíti a fogyást: az anyagcserét befolyásolják
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)