A zsírszegény diéták 5 jótékony és 4 káros hatása: nem mindegy, milyen fajtát követ az ember
A zsírszegény diéták lényege a zsírbevitel drasztikus mérséklése, ami áldásos hatásai mellett bizony káros befolyással is bírhat a szervezetre nézve.
A zsírszegény diétáknak egyaránt ismertek a pozitív és a negatív hatásai is, hiszen étrendjükben még az egyébként egészséges, esszenciális zsírsavak fogyasztását is csökkentik.
Ugyan a zsírfogyasztás mérséklése szinte egyenesen arányos a bevitt kalóriamennyiség csökkenésével is, hiszen a zsírban gazdag ételek legtöbbször magas energiatartalommal is bírnak, számos tápanyagtól eleshet így a szervezet.
A zsírszegény diéták előnyei
- Nincsenek tiltólistás ételek, bármit lehet fogyasztani mérsékelt mennyiségben.
- Elősegítik a fogyást.
- Tápanyagokban gazdag ételek fogyasztására ösztönöznek, mint a teljes kiőrlésű gabonák, a friss zöldségek és gyümölcsök és a sovány húsok.
- Könnyen követhetőek, az alapanyagok általában nem drágák.
- Támogathatják a szív egészségét, köszönhetően a telített zsírsavak csökkent bevitelének.
A zsírszegény diéták hátrányai
- Fontos tápanyagoktól esik el a szervezet. Szükség van zsírokra ahhoz, hogy olyan zsírban oldódó vitaminokat fel tudjon dolgozni, mint a kiegyensúlyozott anyagcseréhez nélkülözhetetlen A-vitamin, a D-vitamin az E-vitamin és K-vitamin.
- Nehezen fenntartható, hiszen a zsír segít elérni a jóllakottság érzetét, így gyakran éhezhet az ember, és megnövekedhet a napi bevitt kalóriamennyiség.
- A zsírszegény étrendek kapcsán olyan ultrafeldolgozott élelmiszerek kerültek a piacra, amik csökkentett zsírtartalommal bírnak, de ezek gyakran több cukrot vagy keményítőt tartalmaznak, mint a hagyományos verzióik, amikkel pluszkalóriákat fogyaszthatnak el a követői.
- Az alacsony zsírtartalmú étrend egy 2015-ös kutatás szerint hosszú távon kevésbé eredményes fogyás szempontjából, mintha valaki magasabb zsír-, de alacsonyabb szénhidráttartalmú ételekből álló napi menüt követ.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A zsírszegény diéták típusai
Azt leszámíva, hogy ha valaki kifejezetten egészségügyi problémája, például epe-, hasnyálmirigy-gyulladása, bél- vagy májbetegsége miatt követ zsírszegény étrendet, melyet a kezelőorvosával vagy dietetikus szakorvossal egyeztetett, nagyon sokfajta változata ismert ennek a diétának.
Létezik a fat-restricted diet, azaz a zsírszegény diéta, ami 50 grammban maximalizálja a napi bevitt zsírmennyiséget, ami az összkalóriának a 22%-át teheti ki. Az Ornish-diéta szintén alacsony zsírbevitelt ír elő, a telítetlen zsírok az étrend 10%-át tehetik ki. A makrobiotikus diéta is ide tartozik, az étrend 15-30%-át teszik ki az egészséges zsírok, a transzzsírok fogyasztását pedig szint teljesen kiiktatja a mindennapokból.
Ezeknek a fő ellentétje a ketogén diéta, ami napi 70-80% zsírfogyasztást ír elő szigorúan alacsony szénhidrát- és fehérjebevitel mellett.
Az egyik legegészségesebb diétának a mediterrán diétát tartják, ami már 35% zsírfogyasztást ír elő, ezek olyan többszörösen telített zsírok, amik támogatják a szív-érrendszer egészségét, felvértezik az immunrendszert. Nem szabad egy kalap alá venni a különböző zsírokat, hiszen az esszenciális zsírsavak fogyasztása éppolyan fontos, mint a fehérjék és a szénhidrátok bevitele.
9 étel és ital, ami károsítja a hasnyálmirigyet, mégis sokan fogyasztják
A hasnyálmirigyet is leterhelhetik bizonyos élelmiszerek, amiknek a fogyasztását érdemes kerülni, de legalábbis a minimálisra csökkenteni.
9 étel és ital, ami károsítja a hasnyálmirigyet, mégis sokan fogyasztják: elhízást és cukorbetegséget okozhatnak
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)