A vitaminok és az ásványi anyagok nélkülözhetetlenek a szervezet egészséges működéséhez. Amennyiben valaki nem fogyaszt belőlük elegendő mennyiséget, hiánytünetek, majd hiánybetegségek jelentkezhetnek.
Az elváltozások korántsem mindig látványosak, gyakran előfordul, hogy a hiány fáradtságban, koncentrációzavarban nyilvánul meg. A megelőzésben leginkább a kiegyensúlyozott táplálkozás segíthet.
Vitaminhiányok jelei
A mikrotápanyagok kulcsfontosságúak az optimális fizikai és mentális teljesítményhez egyaránt. Egyre több kutatás foglalkozik vele, hogy az emberek életében túlzottan jelen lévő stressz ezekre a tápanyagokra is hatással van. A rohanó mindennapok során sokan túlhajszolják magukat, nem tudnak kellőképpen odafigyelni az étkezésükre és a pihenésükre sem, ez pedig a szervezet túlhajszolásához és a vitaminraktárak kimerüléséhez vezethet. A test különféleképpen jelzi a hiányt, jellemzően nem túlzottan specifikus és markáns tünetekre lehet számítani, ez a felismerésüket is nehezíti.

Az ajkakat érintő problémák közül az egyik leggyakoribb a szájzug berepedése (cheilitis angularis), ami érintheti csak az egyik, de akár mindkét oldalt is. Okozhatja kiszáradás, legyengült immunrendszer, kórokozók megtelepedése és B-vitamin-hiány, jellemzően a riboflavin (B2) alacsony szintje, valamint a vasban szegény táplálkozás.
Fotó: Getty Images Hungary

A körömtöredezés gyakori probléma, hátterében olykor tápanyaghiány áll. A vitaminok közül például a biotin, vagyis a B7-vitamin alacsony szintjére vezethető vissza. A biotin elengedhetetlen a szénhidrát-, zsír- és fehérje-anyagcseréhez, a bőr és a haj egészségének megőrzéséhez.
Fotó: Getty Images Hungary

A szájüreg nyálkahártyáján megjelenő, gyakran vissza-visszatérő kisebb-nagyobb fekélyes elváltozások, afták nemcsak bosszantóak, hanem fájdalmasak is lehetnek. Pontos okuk nem tisztázott, de a stressz és a legyengült immunrendszer mellett a vas-, a cink- és a B-vitamin-hiány is szerepet játszhat a kialakulásukban.
Fotó: p_saranya / Getty Images Hungary

A fogínyvérzés meglehetősen gyakori és sajnos olykor eléggé alulértékelt probléma. Előfordulhat, hogy fogínygyulladás húzódik meg a háttérben, ami kezelés nélkül akár a fogak elvesztéséhez is vezethet. A vérzés a C-vitamin súlyos hiányának jele is lehet. A skorbut szerencsére ma már kifejezetten ritka, változatos táplálkozással fedezhető a szervezet C-vitamin-szükséglete.
Fotó: Daria Kulkova / Getty Images Hungary

A töredezett hajvégek az elégtelen ápolás mellett tápanyaghiányra is visszavezethetők, az ásványi anyagok közül a cink és a vas, a vitaminok közül pedig a D-vitamin és a már említett biotin hiánya is felelőssé tehető érte. A biotinhiány jelei még a krónikus fáradtság, az izomfájdalom és az izomgörcsök, valamint a zsibbadás a kezekben és a lábakban.
Fotó: Getty Images Hungary

A lassú sebgyógyulásban a szénhidrátanyagcsere-zavarokon túl a jelentős C- és D-vitamin-hiány is szerepet játszhat. Mivel összetett folyamatról van szó, számos egyéb egészségügyi probléma befolyásolhatja a sebességét, mindenképp érdemes kivizsgáltatni az eltérést.
Fotó: Andrii Zorii / Getty Images Hungary

A niacin (B3-vitamin) és a biotin (B7-vitamin) fontos az egészséges haj megőrzéséhez, hiányuk akár hajhulláshoz is vezethet. A jelenséget okozhatja egyebek mellett vashiány, valamint hormonális zavarok is.
Fotó: Kamonwan Wankaew / Getty Images Hungary

A libabőrhöz hasonló, a bőrön megjelenő pirosas vagy fehéres, gyakran szőrbenövéssel kísért pöttyök (keratosis pilaris) oka nem teljesen tisztázott, valószínűleg genetikai komponense is lehet, ugyanakkor összefüggésbe hozták az A- és a C-vitamin hiányával is. Az A-vitamin-hiány legjellemzőbb tünete a szürkületi, más néven farkasvakság.
Fotó: HengDao / Getty Images Hungary
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)