A vashiány tünetei és súlyos szövődményei
Állandó fáradtság, szédülés
Sokan nem veszik komolyan a vérszegénység tüneteit. Pedig súlyos következményei is lehetnek
- Egyszerű tippek a finom, fiatalító hatású sminkhez: és a hibák, amelyek 60 felett lerontják a megjelenést »
- Kiderült, mi alapján válogatnak a magyarok a kozmetikumok között: nőtt a természetes alapanyagok iránti érdeklődés »
- 4 legendás filmcsillag, akinek a szépsége örök: vonzó kisugárzásukon nem fogott az idő »

- Te felismered ezt a KRESZ-táblát? 8 kérdés, amire tudni kell a választ a közlekedésben
- Bajban lesz, aki felújít vagy építkezik 2023-ban: erre sokan nem is gondolnak, pedig kellene
- Fejezd be a régi mondást: a hazug embert hamarabb...
- Melyik folyó mellett van Barcs? 8 fogós kérdés Magyarország földrajzáról
- Gáspár Virág ilyen vékony még sosem volt: alig ismerni fel a fogyása után
Világszerte körülbelül egymilliárd ember szenved vérszegénységben. A probléma lényege, hogy a testben keringő vér vörösvérsejtszáma, illetve a hemoglobinszint lecsökken. A vérszegénység leggyakoribb oka a vashiány – a vas nélkülözhetetlen elem a szervezeted számára. Ez az ásványi anyag normál körülmények között nagy mennyiségben jelen van a hemoglobinban, mely a vörösvérsejtek fontos alkotóeleme – feladata pedig nem más, mint a létfontosságú oxigén szállítása a sejtekhez. Ha tehát szervezeted nem jut elegendő vashoz, előbb-utóbb kialakul a vérszegénység.
A betegség jelei
Mivel a vas nélkülözhetetlen vegyület a vörösvérsejtek megfelelő működéséhez, hiánya igen sokrétű problémákhoz vezethet. Ha a vörösvérsejtek nem jutnak elegendő mennyiségű vashoz, nem képesek megfelelően ellátni feladatukat – az oxigénszállítást. Mindez pedig rontja a testi erőnlétet, az immunitást, valamint csökkenti szervezeted energiaszintjét.
Tünetek
- sápadtság
- szédülés
- fáradtság
- hajhullás
- szellemi teljesítőképesség csökkenése.
Mi idézhet elő vashiányt?
Minden olyan állapot, mely vérveszteséggel vagy fokozott energiafelhasználással jár, vérszegénységhez vezethet. Ezen kívül a nem megfelelő táplálkozás, illetve a különböző emésztőszervrendszeri, esetleg daganatos betegségek is előidézhetik a kialakulását.
Okok
- menstruáció
- vegetáriánus táplálkozás
- terhesség
- gyomorbetegség
- daganatos megbetegedések
- intenzív sport.
A vérszegénység súlyos szövődményei
Kismamák esetében különösen fontos a vaspótlás. A teherbe esés után és közben is fontos a vérképed nyomon követése. Előfordulhat ugyanis, hogy a teherbeesés előtt nem voltál vashiányos, de a kilenc hónap alatt kialakul a terhességi vérszegénység. A terhesség idején ugyanis szervezetednek több vasra van szüksége – különösen félidő táján –, mint normál körülmények között.
Ha szervezeted nem jut elegendő mennyiségű vashoz, a vérszegénység következtében károsodhat a magzat fejlődése. Ez akár idegrendszeri problémákat is okozhat a születendő gyermeknél. Mindezek miatt a vasat feltétlenül pótolni kell – az étkezési szokások megváltoztatásával, illetve olyan vaspótló készítmények szedésével, mint a Maltofel vagy a Ferrofolgamma tabletta. Extrém fokú vashiány esetén pedig szükséges lehet akár a vénás vaspótlás is.
Nem csupán a terhesség idején okozhat azonban súlyos szövődményeket a vérszegénység. Ha szervezeted vastartalékai kimerülnek, súlyos esetben akár az ödéma vagy a szívelégtelenség problémájával is szembe kell nézned.

Szakácskönyv egy kis extrával!
Mentes Anyu legújabb könyvét azoknak ajánljuk, akik egészségük érdekében vagy meggyőződésből különleges étrendet követnek, de azoknak is, akik csak inspirációt, új ízeket keresnek.
Most AJÁNDÉK üvegpalack és vászontáska is jár a könyv mellé!
Tekintsd meg ajánlatunkat, kattints ide!
Promóció
Mit tegyél ellene?
A legjobb, amit tehetsz, hogy természetes úton próbálod meg pótolni szervezeted hiányzó vastartalmát. A vas legfontosabb forrásai az állati eredetű táplálékok – például a máj vagy a tonhal –, valamint magas vastartalommal bír a spenót, a mandula, a tökmag, a lencse és a vörösbor is.
A C-vitamin-tartalmú ételek is igen fontosak vérszegénység esetén – ez a vitamin ugyanis segíti a vas felszívódását. Végül pedig ne feledkezz meg a B-vitaminokról sem, melyek szintén támogatják a vas felszívódását a szervezetben. B-vitaminban gazdag táplálék a petrezselyem, a dió, a mogyoró, valamint a zöldborsó.
Tartsd azonban szem előtt, hogy a vaspótlás nem megy máról holnapra. Ahhoz, hogy a vérszegénységnek búcsút mondhass, és szervezeted vasraktárai végre feltöltődjenek, körülbelül négy-hat hónapra van szükség.
OLVASD EL EZT IS!

- légkondicionáló
- tünetek és betegségek
3 súlyos betegség, amit a légkondicionáló okoz

- pcos
- tünetek és betegségek
A hajhullás és a sikertelen fogyókúra valódi oka: PCOS

- gyógynövény
- tünetek és betegségek