A vashiány tünetei és súlyos szövődményei
Sokan nem veszik komolyan a vérszegénység tüneteit. Pedig súlyos következményei is lehetnek
- Jennifer Lopez arcán valami nem stimmel: durván megszaladt a retus a cipőreklám fotóin »
- Ilyen bitang nőies tud lenni a rövid frizura: előtte-utána fotók mutatnak rá, milyen sokat jelent az előnyös, divatos fazon »
- Megemeli a hajtöveket és szuper dús tartást ad: ezért a hajformázó eszközért rajonganak most a szépségbloggerek »

- Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Mi Argentína fővárosa? 8 kérdés a világ földrajzából, ami sokakat megizzaszt
- Hogyan jó: jeggyűrű vagy jegygyűrű? 8 összetett magyar szó, amiről sokan azt hiszik, hogy jól írják, pedig nem
Világszerte körülbelül egymilliárd ember szenved vérszegénységben. A probléma lényege, hogy a testben keringő vér vörösvérsejtszáma, illetve a hemoglobinszint lecsökken. A vérszegénység leggyakoribb oka a vashiány – a vas nélkülözhetetlen elem a szervezeted számára. Ez az ásványi anyag normál körülmények között nagy mennyiségben jelen van a hemoglobinban, mely a vörösvérsejtek fontos alkotóeleme – feladata pedig nem más, mint a létfontosságú oxigén szállítása a sejtekhez. Ha tehát szervezeted nem jut elegendő vashoz, előbb-utóbb kialakul a vérszegénység.
A betegség jelei
Mivel a vas nélkülözhetetlen vegyület a vörösvérsejtek megfelelő működéséhez, hiánya igen sokrétű problémákhoz vezethet. Ha a vörösvérsejtek nem jutnak elegendő mennyiségű vashoz, nem képesek megfelelően ellátni feladatukat – az oxigénszállítást. Mindez pedig rontja a testi erőnlétet, az immunitást, valamint csökkenti szervezeted energiaszintjét.
Tünetek
- sápadtság
- szédülés
- fáradtság
- hajhullás
- szellemi teljesítőképesség csökkenése.
Mi idézhet elő vashiányt?
Minden olyan állapot, mely vérveszteséggel vagy fokozott energiafelhasználással jár, vérszegénységhez vezethet. Ezen kívül a nem megfelelő táplálkozás, illetve a különböző emésztőszervrendszeri, esetleg daganatos betegségek is előidézhetik a kialakulását.
Okok
- menstruáció
- vegetáriánus táplálkozás
- terhesség
- gyomorbetegség
- daganatos megbetegedések
- intenzív sport.
A vérszegénység súlyos szövődményei
Kismamák esetében különösen fontos a vaspótlás. A teherbe esés után és közben is fontos a vérképed nyomon követése. Előfordulhat ugyanis, hogy a teherbeesés előtt nem voltál vashiányos, de a kilenc hónap alatt kialakul a terhességi vérszegénység. A terhesség idején ugyanis szervezetednek több vasra van szüksége – különösen félidő táján –, mint normál körülmények között.
Ha szervezeted nem jut elegendő mennyiségű vashoz, a vérszegénység következtében károsodhat a magzat fejlődése. Ez akár idegrendszeri problémákat is okozhat a születendő gyermeknél. Mindezek miatt a vasat feltétlenül pótolni kell – az étkezési szokások megváltoztatásával, illetve olyan vaspótló készítmények szedésével, mint a Maltofel vagy a Ferrofolgamma tabletta. Extrém fokú vashiány esetén pedig szükséges lehet akár a vénás vaspótlás is.
Nem csupán a terhesség idején okozhat azonban súlyos szövődményeket a vérszegénység. Ha szervezeted vastartalékai kimerülnek, súlyos esetben akár az ödéma vagy a szívelégtelenség problémájával is szembe kell nézned.

Vashiányban szenvedsz?
A Vashiány teszt a ferritin (vas megkötésére szolgáló fehérje) kimutatására szolgáló immunológiai gyorsteszt, amelyet otthon, kényelmesen, bárki el tud végezni 10 perc alatt, egyetlen vércsepp segítségével.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
Mit tegyél ellene?
A legjobb, amit tehetsz, hogy természetes úton próbálod meg pótolni szervezeted hiányzó vastartalmát. A vas legfontosabb forrásai az állati eredetű táplálékok – például a máj vagy a tonhal –, valamint magas vastartalommal bír a spenót, a mandula, a tökmag, a lencse és a vörösbor is.
A C-vitamin-tartalmú ételek is igen fontosak vérszegénység esetén – ez a vitamin ugyanis segíti a vas felszívódását. Végül pedig ne feledkezz meg a B-vitaminokról sem, melyek szintén támogatják a vas felszívódását a szervezetben. B-vitaminban gazdag táplálék a petrezselyem, a dió, a mogyoró, valamint a zöldborsó.
Tartsd azonban szem előtt, hogy a vaspótlás nem megy máról holnapra. Ahhoz, hogy a vérszegénységnek búcsút mondhass, és szervezeted vasraktárai végre feltöltődjenek, körülbelül négy-hat hónapra van szükség.
OLVASD EL EZT IS!

- légkondicionáló
- tünetek és betegségek
3 súlyos betegség, amit a légkondicionáló okoz

- pcos
- tünetek és betegségek
A hajhullás és a sikertelen fogyókúra valódi oka: PCOS

- gyógynövény
- tünetek és betegségek