A trombózis vagy mélyvénás trombózis nagyon veszélyes kórkép, ugyanis - bár előfordul, hogy magától elmúlik, és nem okoz súlyosabb problémát - egy, a vénában kialakult vérrög, vagyis trombus a tüdőt, az agyat vagy a szívet elérve végzetes tüdőembóliát, szívinfarktust vagy agyvérzést okozhat.
A trombózis tüneteinek megjelenése esetén azonnal orvoshoz kell fordulni - ilyen a jellemzően az alsó végtagban érzett duzzadás, melegségérzet, a bőr elszíneződése, pirossága, a fájdalomérzet, melyhez rossz közérzet, szédülés, ájulás, légszomj, köhögés és mellkasi fájdalom is társulhat később -, fokozott figyelemre van szükség továbbá, ha valaki nagyobb rizikójú csoportba tartozik.
A kockázatot fokozza például az öröklött hajlam, a dohányzás, a túlsúly, a terhesség, a daganatos megbetegedés, a mozgáshiányos életmód, emellett azonban a következő tényezőkre is életmentő lehet odafigyelni: nézd meg a képeket!

Bár a készítmények betegtájékoztatójában is figyelmeztetnek rá, sajnos kevesen veszik komolyan a tényt, hogy a fogamzásgátló tabletták trombózist okozhatnak, különös az arra hajlamos nőknél, például, akiknek családjában fordult már elő mélyvénás trombózis. Egyre több kutatás foglalkozik a témával, és igazolja a kettő közötti kapcsolatot, így, ha ilyen tablettát szedsz, mindenképp konzultálj a témában nőgyógyászoddal, és ha szükséges, végeztess speciális vérvizsgálatot. Ha további információra van szükséged a témában, illetve kíváncsi vagy, mit jelent, és milyen tünetekkel jár a kevésbé ismert mikroembolizáció, kattints ide!

Sok már tényezőhöz hasonlóan bizonyos betegségek is fokozhatják a trombózis kialakulásának kockázatát, a Crohn-betegség például igen nagy mértékben járulhat hozzá. A krónikus gyulladásos bélbetegség, mely erős hasi fájdalommal, hasmenéssel, véres széklettel és lázzal is járhat, a gyulladás révén megváltoztatja a véralvadás működését, és háromszorosára növeli a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát, sőt, akár 80%-kal is nagyobb valószínűséggel fordulhat elő, ha valakit más rizikófaktor is érint. Kattints ide, és többet is megtudhatsz a témáról!

A különféle sérülések könnyen okozhatnak trombózist, nem véletlen, hogy ennek eshetőségét az orvosok is figyelembe veszik például műtétek, balesetek után, és megteszik a szükséges óvintézkedéseket, de emiatt kell például véralvadásgátló injekciót alkalmazni egy lábtörés esetén is. Ha valaki hajlamos a trombózisra, már egy kisebb sérülés is okozhat komoly bajt, nemrég például a 17 éves, Mexikóvárosban élő Julio Macias Gonzalez története járta be a világsajtót, aki azután kapott agyvérzést, hogy barátnője kiszívta a nyakát. A lány ugyanis ezzel érsérülést okozott, ami elindított egy vérrögöt, mely a fiú agyáig vándorolt. A jobb félni, mint megijedni jegyében érdemes vérvizsgálatot végeztetni azzal kapcsolatban, mennyire vagy hajlamos a trombózis kialakulására, emellett jó, ha minden gyanús sérüléssel felkeresed az orvost. Többet is megtudhatsz az esetről és az okokról, ha ide kattintasz.

Hasonlóan furcsa, de nem kevésbé tragikus esetként vonult be a köztudatba Katie Beth May modell és üzletasszony esete is, aki 2016 februárjában, tragikus hirtelenséggel, 34 évesen hunyt el. Mint kiderült, halálát stroke okozta, melyet azonban annak köszönhetett, hogy kiropraktőrnél járt, aki a nyaka kezelése közben enyhén bár, de megsértett egy eret. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy az ember valódi szakemberhez forduljon, különösen, ha hajlama van hasonló problémák megjelenésére: kattints ide, ha részletesen is kíváncsi vagy a történtekre.

Nem csupán a sérülések fokozhatják a trombózis kialakulásának kockázatát, de az is, ha valaki például hosszú egy helyben maradásra kényszerül, legyen szó például olyan betegségről, mely miatt feküdni kell. Könnyen lehet ugyanis, hogy a vérkeringés ennek köszönhetően nem lesz optimális - ha csak a lábtörés példájából indulunk is, a sérülés mellett a véralvadásgátlót a gipsz és a mozgás korlátozottsága is indokolja. Ha valaki a rizikócsoportba tartozik, vagy más kockázati tényező is fennáll esetében, nagyon kell figyelnie például akár csak a hosszabb utazások, például buszos vagy repülőutak során is. Ilyenkor elengedhetetlenül fontos a végtagok tornáztatása, mozgatása, illetve az ülés és egy helyben maradás rendszeres megszakítása.
Ezek a legelső tünetek: 7 jel, ami könnyen cukorbetegségre utalhat
Vannak közismert tünetek, míg másokról kevesebben tudnak. Nézd meg a képeket, és légy résen!
Ezek a legelső tünetek: 7 jel, ami könnyen cukorbetegségre utalhat nálad is
Nézegess képeket!
Elolvasom