Súlyosan mérgezi az ereidet ez a hétköznapi szokás: trombózis is kialakulhat miatta
Több okból is nagyon fontos, hogy mielőbb felhagyj ezzel a szokással.
Köztudott, hogy a dohányzás számos betegség kialakulásának kockázatát megnöveli - köztük az artériás trombózisét is -, ám kutatások szerint a vénás rendszerre is komoly befolyást gyakorol.
Prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája ezért a dohányosok trombózis-rizikóbecslésének és genetikai szűrésének fontosságát hangsúlyozza.
A dohányzás és a trombózis
A vénás tromboembólia - VTE - a harmadik leggyakoribb kardiovaszkuláris betegség, amelynek alapja általában a lábban kialakult vérrög. Ez leszakad, majd a véráramlás útján a tüdőbe kerül, és embóliát okoz.
A trombusképződés hátterében több tényező is állhat, ám kínai tanulmányok szerint közülük a dohányzás igen előkelő helyen szerepel. Megfigyelték, hogy a káros szenvedély 23%-kal megnöveli a VTE kialakulásának kockázatát.
A cigaretta súlyosbítja a keringési betegségeket
A cigaretta számos kórképnél erős rizikófaktort jelent. Ilyen a magas vérnyomás, a szívinfarktus és a stroke, a daganatos megbetegedések, az érszűkület, a cukorbetegség és a tüdőrák.
A fentiek mellett az említett keringési betegségek jelentősen súlyosabbá válnak a nemdohányzókhoz képest. Minél régebb óta cigarettázik az illető, annál nagyobb a rizikó. A kutatók hozzátették, a kockázat még nagyobb, ha a dohányzás mellett magas testtömeg index - BMI - is áll.
Fontos kivizsgáltatni, veszélyeztetett vagy-e
A Trombózisközpont véralvadási specialistája szerint manapság lényegesen csökkenthető a vénás trombózisok előfordulásának valószínűsége, köszönhetően a genetikai vizsgálatoknak és az egyéni rizikóbecslésnek. Ezeket érdemes már akkor is elvégeztetni, ha az illető családjában előfordult már mélyvénás trombózis vagy tüdőembólia.
A magas vérnyomás, az érszűkület, az infarktus, a stroke és a cukorbetegség egyaránt az érfal legbelső rétegét érinti. Ezeknél a kórképeknél elsősorban az artériás oldal trombózisa fordul elő.
A markerre - jelzőanyag - vonatkozó vizsgálatokat is érdemes elvégezni, mert azok egy része genetikusan adott lehet. A dohányzás és a nikotin egyértelműen érméreg: akinek az erre vonatkozó leletei pozitívak, egy életre és azonnal, teljes mértékben el kell hagynia a dohányzást. Így is körülbelül 15 évig tart, amíg egy dohányzó tüdő úgy, ahogy regenerálódik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egy egyszerű vérvétel is megmutatja, mekkora a kockázat
A genetikai vizsgálatok igen nagy szerepet töltenek be a trombózisprevencióban, hiszen egy egyszerű vérvétellel hamar megállapítható, hogy fennáll-e valamilyen genetikai mutáció, amely megnöveli a vérrögök kialakulásának esélyét.
Ennek a vizsgálatnak a jelentősége még nagyobb, ha valamilyen extra rizikófaktor is fennáll. Ilyen többek között a fogamzásgátló tabletták szedése, a hormonális készítmények alkalmazása, a terhesség, a túlsúly, illetve a dohányzás.
Ezekben az esetekben javasolt a gyógyszeres, antikoaguláns kezelés megelőzésként. Egyes esetekben előfordulhat, hogy az életmódváltás is elegendő. Ilyen a fogyás, a bőséges folyadékfogyasztás, valamint a dohányzásról való leszokás.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- dohányzás
Ezt teszi a bőröddel a dohányzás! Gondolnád, hogy egyidős a két nő?
- cigaretta
- megelőzés
2011-ben 20 ezer magyar halt bele
- rák
- dohányzás