A fogamzásgátló alig ismert kockázata: akár tragédiát is okozhat
Bár számos előnye van, vannak, akikre komoly kockázatot is jelenthet. Olvasd el, miért!
A mai modern fogamzásgátló tablettáknak számos előnye létezik, amellett például, hogy megkérdőjelezhetetlen a szerepük a nem kívánt terhességek, illetve a méhen kívüli terhességek megelőzésében, kutatások bizonyítják, hogy csökkentik a petefészekrák és a méhtestrák, valamint a petefészekciszták, illetve a mell jóindulatú elváltozásai és a kismedence gyulladásos betegségei esetében a kialakulás kockázatát.
Ugyanakkor vannak kockázatai is a használatnak, melyek közül az egyik legveszélyesebb, hogy növelik a vérrögképződés valószínűségét - a lábakban, a tüdőben, a szívben és az agyban is -, ami olyan komoly következményekkel is járhat, mint a tüdőembólia vagy éppen a stroke kialakulása.
Aggasztó kutatási eredmények
Nem véletlenül kavart néhány éve nagy port az a jelentés, melyet a francia gyógyszerészeti ügynökség adott ki, illetve amelyben 2000 és 2011 közötti adatok alapján arra a megállapításra jutott, hogy évente több mint 2500 mélyvénás trombózist és 20 halálesetet okoz fogamzásgátlók szedése csak Franciaországban.
A jelentés szerint az elmúlt évtizedben fogamzásgátlók szedése miatt évente átlagosan 2529 esetben alakult ki mélyvénás trombózis, és 20 esetben halálhoz vezető tüdőembóliát okozott a tabletta.
Az évi 20 haláleset közül az összesítés szerint hat esetben az első és a második generációs, 14 esetben pedig a harmadik és a negyedik generációs fogamzásgátlókat terheli a felelősség. A 2529 trombózisos eset közül 1751-ről az újabb generációs tabletták tehettek. A jelentés kiemelte, hogy évente kilenccel kevesebben halnának meg, és 1167-tel kevesebb trombózis történne, ha a legújabb fogamzásgátlókat nem írnák fel az orvosok.
A jelentés közreadása után ezért a hatóság vezetője kiemelten kérte a harmadik és negyedik generációs fogamzásgátlók használatának csökkentését, véleménye szerint ugyanis ezeket indokolatlanul nagy mennyiségben használják, a tragédiák számát pedig csökkenteni lehetne a fogamzásgátlás más módszereinek alkalmazásával.
Ilyen esetekben nagyobb a kockázat
Trombózis persze nem mindenkinél alakul ki, aki fogamzásgátló tablettát szed, hajlamosító tényezők esetén azonban mindenképpen érdemes elgondolkodni más alternatíván, amit a tabletták mellékhatásait felsoroló tájékoztatókban is meg szoktak jegyezni.
Ilyen hajlamosító tényező lehet például, ha valaki véralvadási zavarban szenved - ilyenkor nem is szabad szednie a tablettát -, de növeli a kockázatot a probléma családban való előfordulása, a mozgáshiány, az ülőmunka, az elhízás, a dohányzás, a hosszan tartó ágynyugalom, sérülés, illetve műtét, valamint, akármilyen furcsán hangzik is, akár az is, ha valaki nem fogyaszt elég folyadékot.
A vérképvizsgálat elengedhetetlen
Mielőtt bárki fogamzásgátló tablettát szeretne felíratni, előbbi kockázatokat érdemes figyelembe venni, egy lelkiismeretes orvos pedig első lépésként vérképvizsgálatra küldi el a pácienst. Ha utóbbi olyan problémát mutat ki, mely a tabletta hanyagolását jelenti, abba mindenképpen érdemes beleegyezni.
Ha aggaszt a dolog, akár speciális hematológiai vizsgálatot is kérhetsz, tapasztalataink alapján azonban még teljesen tökéletes eredmények esetén sem jelenti ki egy hematológus szakorvos, hogy a tabletta szedése nem jelent e szempontból semmiféle kockázatot.
Ilyen tünetekkel jár a már kialakult trombózis
A lábban kialakult mélyvénás trombózis jellemzően a testrész megduzzadásával, illetve fájdalommal jár, amit pirosság, melegségérzés kísér. Tüdőembóliát jelezhet továbbá a légszomj, a fulladás, a köhögés, a szédülés, illetve a mély lélegzetvételre súlyosbodó mellkasi fájdalom.
Van, hogy a trombózis magától is megszűnik, mivel azonban igen nagy veszélyt jelent, mindenképpen érdemes azonnal orvoshoz fordulni a tünetek észlelése esetén. Fontos tudni továbbá, hogy létezik úgynevezett mikroembolizáció is, melynek során kis erek záródhatnak el, a panaszok pedig kevésbé súlyosak, ugyanakkor akár ismétlődhetnek is. Ilyen lehet például a mellkasi fájdalom, a gyors szívverés, a fulladás, illetve a mindezeket kísérő láz. Ilyen esetben szintén fordulj mielőbb orvoshoz, illetve érdemes minderről előzetesen is tájékozódnod tőle.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!
- menstruáció
- higiénia