Hány pókot nyelsz le alvás közben? 10 tévhit, amit még mindig sokan elhisznek

Alvással kapcsolatos tévhitek máig sokakban élnek. Pedig a legtöbbjük nagyon nem mindegy a szervezetre nézve.

Tévhitek az alvásról
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás elengedhetetlen a szervezet egészséges működéséhez: hozzájárul az erős immunrendszerhez és hormonháztartáshoz, a vérnyomás szinten tartásához, a gyors és egészséges agyműködéshez.

Az alvás jelentősége megkérdőjelezhetetlen, ezért nagyon nem mindegy, mennyi tévhit él róla a köztudatban. Bár akadnak olyan félreértések, melyek sokakat csak megmosolyogtatnak, sajnos súlyos problémák forrása is lehet, ha nem veszik elég komolyan a dolgot.

Tévhitek az alvásról

Bár sokat tudunk az alvásról, sokan még mindig elhiszik, hogy a rendszeres és mély éjszakai alvást bepótolhatják hétvégén, miközben a horkolásra csak egy bosszantó, rossz szokásként tekintenek. Ha tudod az igazságot, talán te is jobban figyelsz majd a szükséges pihenőidőre.

Gyakori mítosz, hogy évente átlagosan nyolc pókot lenyel az ember alvás közben. Ez valószínűtlen, a mozdulatok, a zaj és a test rezgése mindenképpen elijesztené őket.
Bár sokan remélik, az éjszakai baglyokból sosem lesznek korán kelők, bármilyen tippet vetnek is be. A reggeli napfény picit segít az ébredésben, de a kronotípust leginkább a genetika, nem pedig a szokás befolyásolja.
Tévedés, hogy elég a hat óra alvás: bár valamennyire egyénfüggő, a tudósok szerint a túlnyomó többségnek hét és kilenc óra között van az alvásigénye. Ennél kevesebbnek hosszútávon rossz hatása van.
A kevés alvás nem csak fáradtságot eredményez. Hosszútávon memóriaproblémákat okozhat, növeli a rák, a depresszió, a szívbetegség és az Alzheimer-kór kockázatát is.
A horkolás nem csak bosszantó szokás. Ha állandósul, alvási apnoét is jelezhet, amit kezelni kell. Az akadályozott levegőáramlás megterheli a szívet, összefügghet az érrendszeri problémákkal és a súlygyarapodással is.
Tévedés az is, hogy a hét közbeni kevés alvás bepótolható hétvégén. A testnek a viszonylag állandó ütemterv az egészséges, így a hétvégi túlalvás hosszútávon olyan megterhelő, mint az, ha egy időzónát lépnél át.
Tévedés azt hinni, hogy az alvászavar mindenkinél ugyanolyan: a nehéz elalvás, az éjszakai megébredések, a korai ébredés más-más kezelést igényelhet, ezért az első lépés a probléma azonosítása.
Bár sokan hiszik, az éjszakai megébredés nem mindig orvosolható azzal, ha nyugodtan fekszel. Sőt, lehet, hogy pont ez okoz még több nyugtalanságot. Ha húsz percnél tovább ébren vagy, kelj fel, és csinálj valami mást! Ne tévézz, csak igyál egy teát, vagy olvass könyvet, hogy eltereld a gondolataidat!
A melatonin úgy él a köztudatban, mint egy természetes altatószer, de ez inkább a cirkadián ritmus helyreállításában hasznos. Utóbbira a kutatások szerint hatásos a melatonint tartalmazó meggylé is.
Lehet, hogy nem emlékszel minden álmodra, de nincs olyan, aki nem álmodik, főleg az estét megelőző tapasztalatokról. Az álmok többsége a REM-fázisban történik, ha nem ébredsz meg, azonnal elfelejtheted őket.

Prémium vitaminok szerves forrásából

Fedezd fel a BioTechUSA új, prémium étrendkiegészítőit, melyeket a természet által inspirált hatóanyagok gondos válogatásával alkottunk meg a szervezetünk optimális működésének támogatására. A funkcionális termékek tökéletesen kiegészítik egymást, így teljeskörű megoldást nyújtanak a legmagasabb szintű napi rutinhoz.   

Promóció

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük