Szétnyílt hasizom szülés után: így diagnosztizálható otthon
Gyakori jelenség kismamáknál szülés után a szétnyílt hasizom.
A szétnyílt hasizom olyan probléma, amiről még mindig messze túl keveset beszélnek, pedig lassan minden második kismamát érint, és, akik később szülnek, különösen veszélyeztetettek.
A kezeletlen probléma ráadásul később sérvhez, törzsgyengeséghez, derék- és hátfájáshoz is vezethet, ezért fontos idejében felismerni a jeleket, és szakértő segítséget kérni, ugyanis a szétnyílt hasizom célzott tornával orvosolható.
Miért nyílik szét a hasizom?
Ugyan nemcsak szüléskor fordulhat elő ez a probléma, hanem esetenként erősen túlsúlyos férfiakat és nőket, valamint rossz technikával, de komoly súlyokkal edzőket is érinthet, a terhesség során a leggyakoribb. Ilyenkor az egyenes hasizmok közötti rostos ínszalag, a linea alba a várandósság során termelődő relaxin hormon hatására kilazul és megnyúlik, hogy a hasüregben legyen elég hely a növekvő babának.
Ez a folyamat teljesen természetes, és nem jár fájdalommal. Minden kismamánál azonos módon zajlik. Az egyenes hasizmok, ahogy nő a pocak, eltávolodnak egymástól, majd a szülést követően visszarendeződnek eredeti pozíciójukba: ez rendes körülmények között hat-nyolc hetet vesz igénybe, és ennyi idő alatt a rés teljesen meg is szűnik.
Csakhogy a szülés után a line alba nem mindig nyeri vissza eredeti alakját és vastagságát, és a fizikai megterhelés, illetve a baba körüli munkák ezen még többet ronthatnak, az egyenes hasizom rostjai között akár három-négy ujjnyi is lehet végül a rés. Ez nemcsak a visszahúzódni nem akaró terhespocakban jelentkezik, a törzs izomzata is meggyengülhet, ha pedig nem foglalkozik vele az ember, számos gond forrása lehet, okozhat sérvet és gerincproblémákat is.
Hogy a hasizom szétnyílt-e, azt otthon is lehet ellenőrizni, ehhez mindössze le kell feküdni egy kemény, szilárd felületre, például a padlóra, felhúzni a térdet úgy, hogy közben a talp a földön nyugszik, majd egyik kézzel a tarkó alatt egy hasprést végezni, vagyis a lapockát elemelni a talajtól. A másik kézzel eközben nyomást kell kifejteni a hasra köldökmagasságban. Ha az ujjak besüllyednek a hasfalba, a két izom között rés van.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A megoldást a mozgástechnika fejlesztése és a célzott gyakorlatok jelentik, a mozgás azonban szakember mellett végzendő kezdetben, nem minden gyakorlat alkalmas az orvoslására. Több kifejezetten hasizom-rehabilitáló tréning is elérhető, ilyen például a Loveyourbelly program, de található telefonra is egy segítő alkalmazás, mely magyar fejlesztésű, és a neve Potzak. A mozgást azonban csak hat héttel természetes és 12 héttel császármetszéses szülés után szabad elkezdeni.
Hasfeszesítő gyakorlatok
Ugyan az alábbi gyakorlatok csak egészséges hasizommal végezhetők, segítségükkel már néhány hét alatt lapos pocakra lehet szert tenni.
A képek forrása: Getty Images.
OLVASD EL EZT IS!
- edzés
- fogyókúra
Reggeli kardió: mikor szabad és mikor nem üres gyomorral edzeni?
- fogyókúra
- mozgásforma