Ez a személyiségzavarok 3 legfőbb típusa - Köztünk élnek, de nehezen tudnak beilleszkedni

A személyiségzavarok fő típusaihoz jellegzetes tünetek tartoznak.

Személyiségzavarok típusai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A személyiségzavarok olyan sokfélék lehetnek, hogy nem mindig könnyű megérteni jellegüket és a viselkedésre gyakorolt hatásukat. A személyiségzavarokat általában három fő kategóriába sorolják: különc, teátrális és szorongásos. Mindegyik csoport különböző típusú zavarokat ölel fel, amelyek eltérő tünetekben mutatkoznak meg.

A személyiségzavarok típusai

"Különc" személyiségzavarok

Paranoid személyiségzavar: az érintetteket alapvető bizalmatlanság és gyanakvás jellemzi, ami miatt a személy gyakran úgy érzi, hogy mások ártani akarnak neki. Az ilyen emberek hajlamosak túlzottan védekezővé válni és elkerülni az intim kapcsolatok kialakítását. A főbb tünetekről itt olvashatsz többet.

Személyiségzavar típusok 1
Fotó: Henrik Sorensen / Getty Images Hungary

Szkizoid személyiségzavar: számukra nehézséget okoz a kapcsolatteremtés és az érzelmek kifejezése. Érdektelenségük és közömbösségük miatt a szociális interakcióik gyakran sekélyesek. Ezen zavar következtében a személyek hajlamosak elkerülni a társas érintkezést, és kapcsolatuk a világgal nagymértékben beszűkültté válik.

Szkizotip személyiségzavar: a szkizotip zavar tünetei közé tartozik a szociális izoláció, bizarr gondolkodás és szokatlan perceptuális, észlelési élmények. A személyek számára nehéz szoros érzelmi kapcsolatokat kialakítani, mivel a megnyilvánulásaik gyakran szokatlanok vagy irracionálisak.

"Teátrális" személyiségzavarok

Antiszociális személyiségzavar: jellemzője a felelőtlenség, impulzivitás, mások manipulálása és a morális érzékenység teljes hiánya. A személyek hajlamosak figyelmen kívül hagyni mások szükségleteit. Az érintett egyének gyakran törvénybe ütköző cselekedeteket követnek el, és nehezen tartják be a társadalmi normákat.

Borderline személyiségzavar: gyors hangulatváltozásokat, érzelmi labilitást és impulzuskontroll-problémákat eredményez. Az érintettek gyakran folytatnak önkárosító viselkedést vagy felelőtlen költekezést. Az élet minden területén fekete-fehér gondolkodásmód jellemzi őket, ami a személyes kapcsolatokban és célok kitűzésében jelentős nehézségeket okoz. Ha kíváncsi vagy, hogy lehet felismerni, ha valaki borderline-os emberrel él, korábbi cikkünkből megtudhatod.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Hisztrionikus személyiségzavar: a hisztrionikus személyek rendkívül élénk, de sekélyes érzelmi megnyilvánulásokról ismertek. Folyamatos figyelemre és megerősítésre szomjaznak. Az életük gyakran a folyamatos szereplésről szól, ami miatt hajlamosak manipulálni környezetüket a figyelem fenntartása érdekében.

Nárcisztikus személyiségzavar: a nárcisztikus zavarra jellemző a grandiozitás és a feljogosítottság érzése. A személyek állandó figyelmet és csodálatot keresnek. Gyakran alacsony az empátiájuk, ami megnehezíti az igazán tartalmas kapcsolatok kialakítását - a főbb tünetekről bővebben itt olvashatsz.

"Szorongásos" személyiségzavarok

Elkerülő személyiségzavar: az elkerülő személyek szociális szorongással küzdenek, rettegnek a kritikától és elutasítástól. Gyakran izolálódnak, bár vágyakoznak az intim kapcsolatokra. A társas interakciók kerülése miatt depresszióval küzdhetnek, és belső fantáziavilágukba menekülnek.

Dependens személyiségzavar: a dependens személyek folyamatosan mások támogatását keresik, és képtelenek önálló döntéshozatalra. Szorongásuk a szeparációs félelemből fakad. Az élet alapvető feladatai is mások segítségétől függnek, ami gyakran egészségtelen kapcsolatokhoz vezethet.

Személyiségzavar típusok 2
Fotó: Dimitri Otis / Getty Images Hungary

Kényszeres személyiségzavar: a kényszeres személyek merev szabályokhoz ragaszkodnak, és perfekcionisták. Az érzelmeik kifejezése gyakran korlátozott. Az élet különböző területein a túlzottan magas elvárások és a rugalmatlanság feszültségeket okozhatnak, ami szociális kapcsolataikra is kihat.

Ezek a személyiségzavarok, melyeket az Online pszichológus oldalán gyűjtöttek össze, különböző módon befolyásolják a mindennapi életet, de fontos, hogy a diagnózist és kezelést szakember végezze el.

8 hétköznapi étel, ami bizonyítottan boldoggá tesz: megdobják a szerotoninszintet

Ételek, amelyeknek az elfogyasztása után egy kicsit boldogabbnak érezheti magát az ember.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük