Melegen tart éjszaka, javítja az alvásminőséget: így segítheti a pihenést a súlyozott takaró

A súlyozott takaró a megfigyelések szerint hozzájárulhat az alvásminőség javulásához.

Súlyozott takaró
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az éjszakai pihenés elengedhetetlen az egészség megőrzéséhez és a produktív nappali munkavégzéshez, mégis sokaknak meggyűlik a baja vele. A különböző alvászavarok rendkívül elterjedtek, és hosszú távon számos úton-módon károsíthatják a szervezetet. 

A környezet, beleértve a hőmérsékletet és a fényviszonyokat, de még magát az ágyat és az ágyneműt is, jelentősen befolyásolhatja az alvás minőségét. Sokaknak segíthet például a súlyozott takaró, ami a megfigyelések szerint hozzájárulhat a nyugodt pihenéshez. 

Így segítheti a pihenést a súlyozott takaró

Biztosan többen tapasztalták már, hogy hűvösben, vastag és nehéz dunyha alatt jobban alszanak. A súlyozott takarókat úgy tervezték, hogy nehezebbek legyenek, mint az átlagos takarók, a súlyuk általában 5 és 15 kilogramm körül mozog. Két jellemző formájuk a paplan és a kötött takaró, utóbbinál a vastag fonal, előbbinél a töltelék gyanánt használt, különböző anyagból készülő gyöngyök jelentik a súlyt. Egyre több üzlet kínálatában találkozni velük, ami leginkább annak köszönhető, hogy egyes megfigyelések szerint támogathatják a pihenést.

A súlyozott takarók a mélynyomás-stimuláció vagy -terápia alapelvén működnek, amely az ingert a nyugalom és a biztonságérzet előidézésére használja. Hasonlóan hat az idegrendszerre egyébként az ölelés is. Így a paplan segíthet a fájdalomérzet csökkentésében, a szorongás és a depresszió tüneteinek csillapításában, valamint az alvásminőség javításában. 

Egy 2020-as, svéd kutatás szerint a súlyozott takarók hatásosak lehetnek a mentális betegségekkel, bipoláris zavarral, major depressziós zavarral, generalizált szorongásos zavarral, valamint figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarral élők alvásproblémáinak kezelésében. A négyhetes vizsgálat alatt az alanyok nappali tünetei, aktivitása szintje is javult. Egy másik 2020-as kutatásban a nehéz elalvással és gyakori ébredésekkel küzdő résztvevők hat hét súlyozott-takaró-használat után javulásról számoltak be az elalvási sebességükben és az alvásminőségükben is. A takaró pozitív hatásainak alátámasztására további vizsgálatok szükségesek. 

A súlyozott takarót bárki kipróbálhatja, vannak azonban, akiknek érdemes vigyázniuk vele. Kétéves kor alatti gyermekeknek fulladásveszély miatt nem ajánlják, felnőtteknél pedig az éjszakai légzéskimaradással járó obstruktív alvási apnoéval, illetve az asztmával élők esetében nehezítheti a légvételt. A klausztrofóbiás személyeknél is előidézhet panaszokat. A többféle súlyú takaró között mindenki megtalálhatja a kedvére valót, íratlan szabály, hogy a paplan súlya körülbelül a testsúly 5-10 százaléka legyen. 

Villámgyorsan elalszol, és nem ébredsz fel éjszaka

Az alvásra hangolódásban több dolog is segíthet: a kellemesen hűvös, zavaró zaj- és fényforrásoktól mentes szoba, a kényelmes matrac, a rutin kialakítása, valamint az elektronikus eszközök használatának mellőzése mind hozzájárulhat a megfelelő pihenéshez. Ezenkívül pedig többféle módszer is létezik, ami gyorsabb álomba merülést és nyugodt éjszakát ígér. 

Villámgyorsan elalszol, és nem ébredsz fel éjszaka: 3 bevált technika alvászavar ellen

Ezek a módszerek már a világ számos pontján bizonyítottak, a stresszkezelésben is a segítségedre lehetnek.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük