Így hat a túl sok stressz az emésztésre: tartós kárt is okozhat

A stressz jelentősen befolyásolja az emésztést, hosszú távon akár komoly problémát is okozhat.

Stressz hatása a belekre
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A tartós stressz emésztési problémákat is okozhat, ami akár maradandó  lehet, ha nem figyel az intő tüneteire valaki. Érdemes azt is ismerni, hogyan lehet csökkenteni a stressz szintjét, amivel nemcsak a mentális, hanem az emésztőrendszer egészségét is meg lehet védeni. 

A stressz hatása a belekre

Az emberi szervezetben összetett anyagcsere-folyamatok zajlódnak le, amelyek szoros kapcsolatban állnak egymással. Így a stressz, különösen a hosszú távú stressz jelentős hatást gyakorolhat az emésztőrendszerre, sőt tartós károkat is okozhat.

stressz hatás belekre
Fotó: Photodjo / Getty Images Hungary

Kutatások szerint a stressz negatívan befolyásolhatja a gyomor-bél traktust, és számos emésztési problémát eredményezhet: görcsöket, puffadást, étvágytalanságot, savas refluxot, gyomorégést és gyulladást.

Dr. Kenneth Koch, a Wake Forest University Baptist Medical Center gasztroenterológia professzora szerint a stressz az emésztés minden részét érintheti. A kezeléséért felelős központi idegrendszer és a bélrendszer között funkcionális kapcsolat húzódik meg, hiszen a bélrendszer saját neuronhálózattal rendelkezik, ami a nyálkahártyájában fut végig, ezt enterikus vagy intrinzikus idegrendszernek nevezik.

A stressz hatására a szervezet különböző fiziológiai változásokkal reagál. A szimpatikus idegrendszer fenyegető vagy tévesen annak vélt helyzetekre fokozott éberséget, gyorsabb légzést és szívverést, emelkedett vérnyomást, vérkoleszterinszintet és izomfeszültséget generál. Ezek a változások közvetlen hatást gyakorolnak az emésztőrendszerre, például nehéz nyelést, a gyomorsav túlzott termelődését, hányingert, hasmenést, görcsöt vagy székrekedést is okozhat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A stressz hosszú távú hatásai jelentősen befolyásolhatják az emésztési folyamatokat, és súlyosabb emésztőrendszeri betegségeket eredményezhetnek, például irritábilis bél szindrómát, gyulladásos bélbetegséget, gyomorfekélyt és refluxbetegséget. Dr. Kenneth Koch szerint súlyosbíthatja a már meglévő emésztőrendszeri betegségeket is. Fontos megjegyezni, hogy a stressz kezelése kulcsfontosságú az emésztőrendszer védelme érdekében. Szerencsére léteznek hatékony módszerek a kezelésére. Ha kíváncsi vagy 14 tünetre, ami depresszióra utal, kattints ide! 

Rendszeres testmozgás: a fizikai aktivitás csökkenti a belső feszültséget, és serkenti az endorfin termelődését, ami természetes fájdalomcsillapítóként működik.

Kognitív viselkedésterápia: ez a technika segít a negatív gondolatok és viselkedésformák leküzdésében, és pozitív gondolkodásmódra tanít.

stressz hatás belekre 1
Fotó: SimpleImages / Getty Images Hungary

Jóga: a jóga ötvözi a különböző pózokat légzéstechnikákkal és meditációval, ami csökkenti a stresszt, és javítja az emésztőrendszer működését. Korábban írtunk olyan jógagyakorlatokról, amik bizonyítottan kordában tarták a stressz szintjét. 

Meditáció: ez az ősi gyakorlat segít a mentális nyugalom elérésében és a stressz csökkentésében. Ide kattintva a gyógyító csikunggyakorlatokkal ismerkedhetsz meg. 

Időgazdálkodás: az időmenedzsment fejlesztése fontos része a stressz csökkentésének és az egészséges életmód fenntartásának. Korábban beszéltünk Erdélyi Boróka időmenedzsment-szakértővel, aki hatékony tippeket adott ehhez.

Az emésztőrendszer érzékeny a stresszre, ezért fontos a tudatos kezelése: a rendszeres testmozgás, a pszichoterápia, a jóga, a meditáció és az időmenedzsment mind-mind hatékony módszerek lehetnek.

10 módszer, ami csökkenti a stresszhormon szintjét: kutatások támasztják alá

A stressz rengeteg bajt okozhat a szervezetben, ezért a legjobb minimálisra csökkenteni a hatását.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük