5 ok, ami miatt sötét lehet a vizelet: betegséget is jelezhet, nem csak a szervezet vízhiányát
Húgyúti fertőzést és májproblémákat is jelezhet a sötétebb árnyalatú vizelet.
A vizelet színe számos dolog miatt megváltozhat. Ha a szokásosnál sötétebb árnyalatú, a legtöbben általában arra gondolnak, hogy nem ittak elegendő folyadékot - és sokszor valóban ez áll a jelenség hátterében, de nem mindig.
A sötét vizelet az esetek nagy részében nem igényel orvosi beavatkozást, ám vannak betegségek, amelyek többek között ilyen tünetet produkálnak, így érdemes odafigyelni rá. A furcsa szag, a barnás vagy esetleg pirosas árnyalat intő jel.
Májgyulladás
A különböző okokból kialakuló hepatitisz, vagyis a májgyulladás nem minden esetben okoz látványos tüneteket, sokáig lappanghat. A betegek fáradtságot, hasfájást, levertséget, étvágycsökkenést, émelygést és lázat tapasztalhatnak, súlyosabb esetben pedig a vizelet is elszíneződhet, barnás, sötétebb sárgás árnyalatúvá válhat.
Ilyenkor a széklet általában világosabb lesz. Mivel a máj nem képes ellátni a feladatát és lebontani a bilirubint, a beteg szeme és bőre is besárgulhat.
Májzsugorodás
A májzsugorodás, tehát az egészséges májszövet mennyiségének csökkenése leginkább alkoholizmus és krónikus májgyulladás talaján jön létre. A beteg sokáig panaszmentes lehet, eleinte olyan általános tüneteket tapasztalhat, mint a kimerültség, a rossz közérzet, az étvágytalanság, a hányinger és a fogyás. Előrehaladott állapotban koncentrációzavar, izomgyengeség, sárgaság és sötétebb vizelet jelentkezhet, a hasnál és a lábakon ödéma alakulhat ki.
Húgyúti fertőzések
A bakteriális eredetű húgyúti fertőzések jóval gyakoribbak a nők körében, mint a férfiaknál. Válogatott kellemetlenségekkel járhatnak, a gyakori vizelési inger mellett fájdalmas, csípős vizeléssel, medencetáji fájdalommal, valamint zavaros, esetenként bűzös vizelettel, ami sötétebb is lehet.
Előfordulhat, hogy vér is megjelenik a vizeletben. A húgyúti fertőzések enyhébb és súlyosabb formáját sem szabad elhanyagolni, mert visszatérővé válhat, sőt vesekárosodást is előidézhet.
Vérszegénység
A vérszegénység egyik formája, az autoimmun hemolitikus anémia során a szervezet antitesteket termel, amelyek megtámadják és elpusztítják a vörösvértesteket, ilyenkor tehát egy hibás immunválaszról van szó. A betegségnek több fajtája is ismert, létezik elsődleges és másodlagos forma, utóbbinál más kórképekhez, például rheumatoid arthritishez vagy fekélyes vastagbélgyulladáshoz kapcsolódóan jelentkezik.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A sötétebb vizeleten túl sápadtság, fejfájás, fáradtság, zavartság, sárga bőr és szemek, valamint szívdobogás szerepel a tünetek között. A kezeletlen hemolitikus anémia súlyos, a szív működését érintő következményekkel járhat.
Életmód
A kevés folyadékfogyasztás és a nagyon intenzív testmozgás is előidézheti a vizelet sűrűsödését, színének sötétedését. Egyes ételek fogyasztása után sem kell megijedni, ha pirosas vagy barnás a vizelet. Míg a rebarbara jellemzően sötétbarnára, a cékla és a szeder vörösre színezheti.
A szervezet folyadékhiányára száraz ajkak és száj, gyengeség és szédülés, székrekedés és fáradtság is felhívhatja a figyelmet. Amennyiben a vizelet elegendő folyadékfogyasztás után is sötétebbnek tűnik a megszokottnál, mindenképp szakember felkeresése ajánlott.
A 10 legjobb májtisztító étel: jóval többet kellene fogyasztani belőlük
A májdiéta lényeges feltételei közé tartozik általánosságban a napi többszöri kis adag étel, a só- és cukorfogyasztás csökkentése, a vitaminpótlás, illetve az antioxidánsokban, rostban, fehérjében gazdag élelmiszerek preferálása, melyek regenerálják a szervet. A következő ételeket nemcsak betegség esetén, de megelőzésképpen is érdemes fogyasztani. Májkárosodás, illetve panaszok esetén azonban mindig orvossal kell egyeztetni az életmódbeli változtatásokat.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- gombás fertőzés
- hüvelyfolyás
Felfázás vagy gombás fertőzés? Így derítheted ki, melyikkel küzdesz
- betegség
- alkoholizmus