Az egyik legjobb természetes antibiotikum ez a ragacsos anyag: így fogyaszd, hogy igazán hasson

A méhek termelte ragacsos csodaszer rengeteg pozitív hatással bír az egészségmegőrzésre nézve.

A propolisz hatása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A propolisz vagy méhszurok egy ragacsos sárgásbarna anyag, amihez a gyantát a méhek a rügyekről és fiatal ágakról gyűjtik össze. A begyűjtött gyantát emésztőfolyadékukkal keverik össze, így alakul ki a propolisz, ami körülbelül 200-féle anyag keveréke. A gyantán kívül viaszt, illóolajokat, virágport, vitaminokat, ásványi anyagokat és flavonoidokat is tartalmaz.

A propolisz célja a kaptár védelme, fertőtlenítése és tömítőanyagként való felhasználása. Ez a csodaszer az ember számára is kiemelkedően hasznos, hiszen immunerősítő és betegségmegelőző hatású.

A propolisz hatása

A propolisszal való kezelés régóta ismert, a híres ókori görög orvos, Hippokratész például gyulladásos sebekre használta. A természetes gyógymódok hívei között még ma is szép számmal akadnak olyanok, akik a méhszurokra esküsznek egészségügyi problémák esetén.

GettyImages-927978630
Fotó: Kosolovskyy / Getty Images Hungary

A propolisz nagyszerű baktérium-, vírus- és gombaölő tulajdonságokkal rendelkezik, kiváló fájdalomcsillapító, immunerősítő, vérnyomáscsökkentő, gyulladáscsökkentő és természetes antibiotikum is egyben.

Immunerősítő hatású

Az immunrendszer a szervezet védőbástyája a vírusokkal és a baktériumokkal szemben. A betegségek gyors leküzdése érdekében erős és egészséges immunrendszerre van szükség. Ezt támogatja a propolisz, ami egy kitűnő természetes immunerősítő. Többek között B1-, B2-, B6-, C- és E-vitamint, valamint káliumot, magnéziumot, nátriumot, cinket, vasat és szenet is tartalmaz. 

Természetes antibiotikum

Ez a csodálatos gyantás anyag a természetben fellelhető egyik legjobb antibiotikum. A szervezet rendszeres fogyasztás mellett sem szokik hozzá. A mesterséges antibiotikumokhoz képest nincsenek mellékhatásai és kíméli a bélflórát.

Gyulladáscsökkentő hatású

A méhszurok kiváló külső és belső gyulladáscsökkentő hatásokkal is rendelkezik. Sebkezelésre nagyszerű gyógyír, de aknéra, pattanásokra, sőt, szőrtüszőgyulladásra egyaránt használható. Belsőleg alkalmazva gyomorhurut, bélfekély és vastagbélgyulladás gyógyítására javasolt.  

A cikk az ajánló után folytatódik

A gomba ellenes plusz

Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

Női gondok ellenszere

A jótékony propolisz a menstruációs görcsöket is hatékonyan enyhíti. A változókorban is érdemes bevetni, ugyanis csökkenti a hőhullámokat és enyhíti a hangulatingadozásokat. A méhszurok szintén alkalmas a felfázás vagy hólyaggyulladás kiegészítő kezelésére is.

Javítja a szájhigiéniát

Aki nem szereti a mentolos szájvizeket, annak a propolisz egy nagyon jó megoldás lehet a száj fertőtlenítésére és a fogak védelmére. Afta, herpesz esetén, vagy műtétek után segíti az íny és a nyálkahártya regenerálódását.

Propoliszos termékek és adagolásuk

A propoliszt több formában is fogyaszthatod egészséged megőrzésének céljából. A méhszuroktartalmú méz például a felső légúti panaszok és torokfájás esetén lehet nagyon hatékony, napi két-három kiskanállal fogyasztva. A propoliszcsepp a nyers méhszurok alkoholos oldata, amit valamilyen hideg italban feloldva szoktak fogyasztani. Immunerősítésre az átlagos testsúlyú felnőtteknek napi egy-két alkalommal általában tíz csepp propoliszcseppet ajánlanak, amit étkezés előtt legalább negyedórával, éhgyomorra érdemes fogyasztani.

GettyImages-1144732131
Fotó: Elizaveta Antropova / Getty Images Hungary

Amikor nem jó a propolisz

A propolisz fogyasztása azonban nem mindenki számára ajánlott. Kockázatos lehet a méhszurok felhasználása azoknál, akik allergiásak a méhészeti termékekre, a virágporra vagy a pollenekre. Használat előtt allergiapróbát érdemes végezni az alkaron. Bőrpír jelentkezése esetén inkább kerüld az alkalmazását! Érdemes orvossal egyeztetni a fogyasztásával kapcsolatban akkor is, ha valaki krónikus betegségben szenved, terhes vagy esetleg szoptat.

Olvass tovább: ezek a csipkebogyó áldásos hatásai

Az itthon is honos növényről nem szabad megfeledkezni a hideg időszakban!

10-szer több C-vitamint tartalmaz, mint a citrom, és 1 évesek is fogyaszthatják: a csipkebogyó áldásos hatásai

Az itthon is honos növényről nem szabad megfeledkezni a téli időszakban!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük