Megvizsgálták a népszerű italokat, meglepő dolgokat találtak benne: nem túl biztató felfedezést tettek a kutatók

Aggodalomra adhat okot a kutatók felfedezése, amit a palackozott vizek vizsgálata során tettek.

Palackozott vizekben műanyag
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy új tanulmányban eddig nem ismert módszert használtak a palackozott vízben lévő műanyag nanorészecskék, a nanoműanyagok kimutatására - kiderült, hogy a műanyag jobban beszivárgott az emberi táplálékba, mint azt korábban gondolták.

Palackozott vizekben lévő műanyag

A Columbia Egyetem kutatóinak az új nanoműanyag-detektáló módszer alkalmazásával a korábbi mérésekhez képest 10-szer, esetenként 100-szor több nanoműanyagot találtak a palackozott vizekben.

műanyag víz 2
Fotó: The Real Tokyo Life / Getty Images Hungary

- Mivel minden módszernek megvannak a korlátai, és nem lehet olyat kitalálni, amely teljes mértékben lefedné a környezetben található mikro- és nanorészecskék sokféleségét, ezért az ilyen részecskék kimutatásra szolgáló módszerek fejlesztése pozitív hatást gyakorol a kutatásokra - mondta dr. Sara Benedé, a Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács Élelmiszer-tudományi Kutatóintézetének munkatársa a MedicalNewsToday oldalán

A kutatásban használt műszerek csak a főbb műanyagok detektálására alkalmasak, és a tanulmány vezetői, dr. Phoebe Stapleton és dr. Beizhan Yannal szerint bizonyos részecskék származhatnak akár a szűrési folyamat során alkalmazott berendezésből is, nem csak a műanyag palackokból. 

Nem fejtették ki, hogy mely márkákat tesztelték, de annyit közöltek, hogy márkánként eltérő volt az azonosított részecskék száma. Bizonytalan, hogy milyen kockázatok származhatnak az ilyen részecskék elfogyasztásából, ám a kutatás aggodalomra ad okot - a BPA hatásairól itt olvashatsz többet.

- A műanyag részecskék sérülést okozhatnak, mert fogyasztásukkal károsíthatják például a beleket vagy a tüdőt, amikor belélegezzük őket - mondta az egyik szakértő. A mikro- és nanoműanyagok kémiai veszélyt is jelenthetnek, mivel olyan adalékanyagokat tartalmaznak, amelyeket gyártásuk során adnak hozzá, hogy különleges tulajdonságokkal ruházzák fel, például szilárdabbak legyenek. 

Dr. Benedé szerint a legtöbbet tanulmányozott adalékanyag a ftalátok és a biszfenol A azaz a BPA. Mindkettő endokrinkárosító, megváltoztathatják az hormonrendszer működését, ami negatívan hat a fejlődési, szaporodási, idegrendszeri és immunológiai folyamatokra - egyes élelmiszerek xenoösztrogéneket tartalmaznak, melyek hasonlóan hatnak, róluk korábban írtunk.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

- A mikrorészecskék és nanorészecskék képesek mindenféle vegyületet megkötni, amikor folyadékokkal érintkeznek, mintegy hordozóként működnek, beleértve a környezeti szennyezőket, toxinokat, antibiotikumokat vagy mikroorganizmusokat. A sejtekbe jutva a nanorészecskék felszabadíthatják a vegyületeket, ami további egészségügyi problémákhoz vezethet - mondta dr. Stapleton.

A műanyag részecskék nem egyformák, hatásuk is a méretüktől és a formájuktól is nagyban függ. Az eddigi kutatások szerint fizikai stresszt és károsodást, programozott és nem programozott sejthalált, gyulladást, oxidatív stresszt és különböző immunválaszokat válthatnak ki, amik hozzájárulhatnak többek között olyan betegségek kialakulásához, mint a rák, az anyagcserezavarok és az idegrendszeri fejlődési rendellenességek.

- A hidratáltság létfontosságú az egészség szempontjából. Ezért szükség esetén nem tanácsos kerülni a palackozott vizet, mivel a kiszáradás kockázata meghaladhatja a nanoműanyagok kitettségének lehetséges hatásait - tették hozzá a kutaták. 

Mindenesetre a magasan feldolgozott élelmiszerek és italok nagyobb valószínűséggel tartalmaznak műanyag részecskéket, a legjobb tanács a tudatosság és az elkerülés. Az eldobható műanyag palackokról érdemes áttérni fémre vagy üvegre, teafilterek helyett tealevelekből készíteni meleg italt, üvegedényt használni a mikrózáshoz, és szűrni a csapvizet.  

Teszteld, mennyi mikroműanyagot eszel meg 1 hét alatt! Hihetetlen mennyiséget fogyasztunk belőle

A WWF elmondta, mennyi mikroműanyagot fogyasztunk el egy hét alatt.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük