A pajzsmirigyzavar csontritkulást is okozhat - Így befolyásolja a csontok újjáépülését
Nem csupán a mellékpajzsmirigy, de a pajzsmirigy zavarai is okozhatnak csontritkulást, ráadásul annak több formája is.
A pajzsmirigyzavarok tünetei igen változatosak, hiszen a szerv által termelt hormonok az egész test működésére hatással vannak.
Nem véletlen az, ha valakinek valamilyen általános jellegű problémája van, mint a hajhullás, menstruációs zavarok, rossz közérzet, stressz, depresszió, akkor mindenképp érdemes pajzsmirigybetegség után kutakodni. Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája elmondta, hogy bizony a csontritkulás hátterében is húzódhat a mirigy elégtelen vagy túlzott hormontermelése.
Miért lép fel csontritkulás?
A csontritkulás több okra vezethető vissza: a túl lassú csonttermelődésre, a túl gyors csontpusztulásra, valamint a rossz minőségű csontok képződésére. Lényegében a csontritkulás akkor kezdődik, amikor a csont lebontása nagyobb mértékű, mint a csont építése.
Csontritkulással elsősorban a klimax után találkozni, amikor lecsökken az ösztrogén mennyisége, az ösztrogén ugyanis komoly szerepet játszik a csont épülésében. Emellett vannak még olyan állapotok és betegségek, melyek fennállása szintén megnöveli a csontritkulás esélyét, ezt hívják másodlagos csontritkulásnak. Ilyen az anorexia, bizonyos felszívódási zavarok, autoimmun betegségek, illetve olyan endokrinológiai problémák is, mint a mellékvesekéreg túlműködése, pajzsmirigyzavarok, mellékpajzsmirigy betegsége.
A pajzsmirigy pici szerv, de zavara sok gondot okozhat
A pajzsmirigy a nyak elülső részén elhelyezkedő apró szerv, melynek hátsó oldalán található a mellékpajzsmirigy. Ez utóbbi a PTH, azaz a parathormon termelődéséért felelős, ami a kalcium szintjét növeli, míg a foszforét csökkenti. Ha csökken a kalciumszint, úgy a PTH szintje megnő, és kompenzálásként a csontokból elvonja az ásványi anyagokat - így csontritkulást, rossz minőségű csontokat eredményez.
A pajzsmirigy-alulműködés esetén csökken a csontok újjáépülése, így több pusztul, mint amennyi keletkezik, mivel a magas TSH negatív hatással van a csontforgalomra. Ráadásul a csontok egészségéhez szükséges ásványi anyagok lassabban tudnak beépülni, így megnő a csonttörés rizikója is.
Sokan úgy gondolják, hogy ha az alulműködés ilyen problémákat generál, akkor a túlműködés inkább pozitív irányba tolja el a csontok állapotát, de ez közel sincs így. Túlműködés esetén felgyorsul a csontanyagcsere, és bár valóban több csont képződik, de több is pusztul el, mindemellett pedig csökken a csontok ásványianyag-tartalma is, így 10-20%-kal csökken a csontsűrűség.
Mindezeken kívül érdemes megemlíteni, hogy a pajzsmirigyzavarok gyakran D-vitamin-hiánnyal járnak együtt, mely szintén negatív hatást gyakorol a csontok egészségére - hívja fel a figyelmet dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mikre kell ügyelni?
Először is fontos, ha valaki csontritkulással, gyakori csonttöréssel küzd, mindenképp gondoljon mellék-, és pajzsmirigyproblémára is, hiszen ha fennáll valamilyen zavar, azt kezelni szükséges. Ez fordítva is igaz, vagyis ha valaki tisztában van a betegségével, rendszeresen járjon el csontritkulás-, csontsűrűségszűrésre, valamint ellenőriztesse a D-vitamin-szintjét.
10 étel, ami védi a pajzsmirigy működését: orvosi kezelés mellett is ajánlottak
A pajzsmirigy megfelelő működését támogatják egyes vitaminok és ásványi anyagok is, ilyen esetben különösen hasznos a szervezet számára a cink, a szelén, illetve a jódhiányos pajzsmirigy-alulműködés esetén természetesen a jódban gazdag ételek.
10 étel, ami védi a pajzsmirigy működését: orvosi kezelés mellett is ajánlottak
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
- csontritkulás
- pajzsmirigy
- hormonális zavar
- csonttörés
- pajzsmirigy alulműködés
- pajzsmirigy túlműködés
- d-vitamin
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- pajzsmirigy
- pajzsmirigy túlműködés
Miért van egyre több pajzsmirigybeteg? 6 ok, ami miatt könnyen kialakulhat a betegség
- gyógyszer
- autoimmun betegség