Meddig normális az éjszakai nyálfolyás? Súlyos okok is állhatnak a háttérben
Kevés kellemetlenebb dolog van, mint arra ébredni, hogy nyirkos a párnád.
A nyál normális esetben a szájüregen belül marad, de mindenkivel előfordult már, hogy úgy ébredt, hogy nedves a párnája. Van, akivel rendszeresen megtörténik.
Szerencsére a kellemetlen jelenség hátterében álló okok megszüntetésével orvosolható a probléma: felesleges halogatni, és várni, amíg magától elmúlik.
Normális jelenség
Alvás közben az arc izmai ellazulnak, a nyelési reflex pedig tulajdonképpen kikapcsol. A nyál azonban továbbra is termelődik, így lassan kiszivároghat a résnyire nyitott szájon. A nagy mennyiségű, felesleges nyálképzést legtöbb esetben egyszerű orrdugulás okozza, ami miatt nyitott szájjal alszik valaki, de a régóta fennálló légúti panaszok esetén érdemes felkeresni a fül-orr-gégészetet: előfordulhat, hogy valamilyen fertőzés vagy kórokozó miatt akadályozott az orron való lélegzetvétel, de egy ferde orrsövény vagy akár orrpolip is állhat a háttérben.
Komolyabb agyi zavarok esetén, például stroke-os betegeknél természetes, hogy az idegrendszer károsodása miatt a nyáladzás gyakoribb és erőteljesebb, mint az egészséges egyéneknél. De nemcsak belül kell keresni a hibát: az alvópóz vagy a párna magassága is előidézheti, hogy a normálisnál több nyál távozik a szájból éjjel. A hason alvás is oka a sűrűbb és nagyobb mennyiségű nyáladzásnak, de a nagyon lapos párna miatt is előfordulhat, hogy csatakos az ágynemű ébredéskor. A túlsúly szintén vezethet nyálfolyáshoz, de bizonyos gyógyszerek, különösen egyes antibiotikumok mellékhatásaként is jelentkezhet extra nedvtermelés a nyálmirigyekben.
Mennyi a normális?
A naponta termelődő átlagos, normál nyálmennyiség körülbelül fél liter. Éjszaka ennél kevesebb termelődik, mindössze pár deciliter, tehát ha a huzatból csavarni lehet a nedvességet reggel, előfordulhat, hogy probléma van. Próbáld ki, önts 2-3 deciliter vizet a párnádra, és nézd meg, mekkora foltot hagy. Ehhez körülbelül tudod viszonyítani, hogy több, vagy kevesebb nyál távozik -e a szádból éjjelente.
A probléma következményei
Az okozott kellemetlenségeken kívül az éjszakai nyáladzás veszélyes következménye lehet az alvás közbeni légzéskimaradás. Általában a horkolás és a nyálfolyás kettőse okozza, de az egyik tényező fennállása feltételezi a másik jelenlétét is. A légzéskimaradások megzavarják az alvás ritmusát, a kialvatlanság pedig számos krónikus betegség melegágya.
A nyálfolyás kezelése
Az okok kezelésével egyszerűen megszüntethető a probléma, a legtöbb esetben nincs szükség gyógyszerre és orvosi beavatkozásra sem. Az orrdugulás megszüntetése a patikában kapható spray-ken kívül hagyományos módszerekkel, például illóolajos gőzöléssel is hatékonyan orvosolható. A leghatékonyabb az eukaliptusz, a borsmenta és a mentol használata, ezeket akár forró fürdővízbe csepegtetve vagy egy fazék fölé hajolva, gőzöléssel is alkalmazhatod. Az alvópóz megváltoztatásával és egy magasított párnával elérhető, hogy a nyál a szájban maradjon – ha viszont nagyon nagy mennyiségű nyál termelődik, érdemes orvoshoz fordulni, nem pedig a háton alvást erőltetni, ugyanis szélsőséges esetben a légutakba került nedv fulladáshoz is vezethet.
A testsúly normalizálásával nemcsak számos más betegség rizikója csökkentő, de az alvás is pozitívan befolyásolható vele. Léteznek különböző eszközök, amik a száj zárva tartásáért felelnek, azonban feltétlenül konzultálni kell orvossal, mielőtt az interneten vásárolt csodakütyükkel próbálkozol. Az elkerülhetetlen műtétek, például anatómiai eltérések miatti beavatkozások szükségessége egyes esetekben vitathatatlan: az életminőség javítása érdekében hallgatni kell az orvosokra.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Alvászavart okozó ételek
Sok embernél nem csupán az alvás közben jelentkeznek problémák: épphogy az elalvással van gondjuk. Ha nem tudsz álomba merülni, akár a vacsorádban is lehet a hiba.
Alvászavart okoz, pedig sokan eszik vacsorára: 10 dolog, amitől nem bírsz elaludni
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- alvás
- alvászavar
Az alvászavar egyik alig ismert oka: innen tudod, hogy reflux okozza
- veszélyes
- agyhártyagyulladás