8 órát alszol, és reggelig fel sem kelsz: 5 hatásos gyógynövény alvászavar ellen
Alvászavar ellen is hatásosak egyes gyógynövények, és akár hosszútávon is fogyaszthatók. Szabó Gyuri bácsi tanácsaiból szemezgettünk.

- Nőies és vagány átmeneti kabátok, melyek még az unalmas szetteket is feldobják: divatos fazonok árakkal »
- Kristen Stewart ennél furcsább ruhát még nem viselt: teljesen átlátszó, de ez a legkisebb baja »
- Teljes stílusváltáshoz kért segítséget az 58 éves nő: csodásan átalakult a szakemberek keze alatt »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
- Lilu és Ördög Nóra közös műsorvezetése nem működött: a szőke tévés kitálalt, miért
- Ki volt Az arany ember szerelme? 10 kérdés az iskolai kötelező olvasmányokból
Az alvászavar nagyon sokakat érintő probléma, egyesek átmenetileg, mások hosszabb távon is szenvednek a nehéz elalvástól, az álmatlanságtól, az éjjeli megébredésektől, a sokáig tartó forgolódástól és a kialvatlanságtól. Pedig a problémára orvosságot nyújt a természet is.
Az alvászavarnak súlyos következményei lehetnek, a kutatók szerint veszélyeztetheti a mentális egészséget, de az Alzheimer-kór, valamint a szív- és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát is növeli, ezért mihamarabb kezelni szükséges. Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember öt gyógynövényt különösen ajánl ilyenkor. Ezek teakeverékben is kaphatók nála, de külön-külön is értékesek a szervezet számára.
Macskagyökér
A macskagyökér a legismertebb nyugtató, altató hatású gyógynövények egyike. Valeriánsavat tartalmaz, ami az idegrendszert megnyugtatja, továbbá izovaleriánsavas illóolajat, valepotriát vegyületeket, alkaloidákat és cseranyagot is. Intenzív szaga miatt inkább teakeverékekben használják.

Nyugtató hatása miatt ideges eredetű álmatlanság, szorongás, továbbá gyomor- és bélgörcsök, fejfájás ellen is alkalmazható. Fogyasztása nem ajánlott terhesség és szoptatás idején, májbetegség esetén, továbbá antidepresszánsokkal, altatókkal és alkohollal együtt sem.
Citromfű
A citromfű szintén népszerű, nagyon kellemes ízű, nyugtató hatású gyógynövény, mely javítja az emésztést, megszünteti a puffadást, és az ideges eredetű szívpanaszokat is csökkenti. Hatóanyagai illóolajok, flavonoidok, triterpének és rozmaringsav.
A legtöbben feszültségoldó hatása miatt isszák a belőle készült teát, akár menstruáció előtt is érdemes fogyasztani. Izzasztó hatása miatt a megfázás kezelésében is hasznos segítség. Napi egy-három csészével hosszabb távon is fogyasztható.
Komlótoboz
A komlótobozból készült tea szorongáscsökkentő, idegnyugtató hatású, segít a stressz miatti alvásproblémát megszüntetni, könnyű elalvást biztosít. Az ideges eredetű gyomor- és bélrendszeri problémákon is segít, javítja az étvágyat, továbbá epebajra és köszvényre is alkalmazzák.
Ellenjavallata nem nagyon van, de fokozza az idegnyugtató gyógyszerek, valamint az alkohol hatását, így azokkal együtt nem ajánlott fogyasztani.

Orbáncfű
Az orbáncfű természetes antidepresszáns, hangulatjavító, stresszoldó hatású, az ideges eredetű panaszokra gyógyírt jelent. A növény illóolajat, flavonoidokat, hipericinszármazékokat, csersavat tartalmaz. Nyugtató hatása mellett erős immunerősítő, emésztésserkentő, görcsoldó, és gyomorégés ellen is jó.
Legfeljebb hat hétig fogyasztható, utána szünetet kell tartani. Nem ajánlott vérhígító, antidepresszánsok és altatók szedése esetén, epekővel, valamint terhesség, szoptatás idején, és 12 éves kor alatti gyerekeknek. Nagy mennyiség esetén a fogamzásgátlók és fájdalomcsillapítók hatékonyságát is csökkentheti.
Feketeribizli-levél
A fekete ribizli leveléből készült tea stresszoldó, enyhe vérnyomáscsökkentő és izzasztó, vesevédő, gyulladáscsökkentő hatású, mivel flavonoidokat, proantocianidineket, illóolajokat, rutint és cseranyagokat tartalmaz. Hosszabb távon sem ártalmas az egészségre, de szívbetegség okozta ödéma és veseelégtelenség esetén fontos orvossal egyeztetni a gyógynövénykúráról.
(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!