Nélkülözhetetlen a szervezetnek, de csak egy teáskanálnyit ehetsz belőle: túlzó mennyiségben elképesztően káros
Létfontosságú a szervezet számára, mégis csak nagyon keveset ajánlott fogyasztani belőle!
A só (nátrium-klorid) fontos szerepet játszik az ételek ízesítésében, de remek tartósítószer is, mivel a baktériumok nem képesek túlélni magas sótartalmú környezetben. Az emberi szervezetnek szüksége is van rá az idegimpulzusok továbbításához, az izmok összehúzódásához és elernyedéséhez, valamint a víz és ásványi anyagok egyensúlyának fenntartásához. Azonban a túlzott nátriumbevitel magas vérnyomáshoz, szívbetegségekhez és stroke-hoz vezethet, valamint kivonhatja a csontokból a kalciumot is.
Ajánlott napi sóbevitel
Egy átlagos magyar napi 14-15 gramm sót fogyaszt egy nap, azaz az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásának közel háromszorosát (ez 2000 mg/nap nátrium, kevesebb mint 5 gramm só naponta). A Harvard Egyetem kutatói szerint napi szinten körülbelül 500 mg nátriumra lenne szüksége a szervezetnek a normális működéshez, de az irányelvek alapján a 14 év feletti férfiak és nők esetében maximum napi 1500-2000 mg nátrium bevitele javasolt, ez egy teáskanálnyi adagnak felel meg.
Ha a vérben felhalmozódik a nátrium, az terheli a vesék működését, a szervezet védekezés gyanánt visszatartja a vizet, ami pedig megnöveli a vérnyomást. Emellett az olyan szív-érrendszeri megbetegedések kockázatát is, mint a szívroham, a stroke és a szívelégtelenség - melyek kezdeti tüneteiről korábban itt írtunk. Kivonja a szervezetből a kalciumot, így káros lehet a csontokra is.
A különböző sófajták nátriumtartalma eltérő lehet, így érdemes figyelni az élelmiszerek címkéjét.
- Finomított asztali só: 2300 mg nátrium/teáskanál
- Durva kóser só: 1920 mg nátrium/teáskanál
- Finomított tengeri só: 2120 mg nátrium/teáskanál
- Himalája-só: 2200 mg nátrium/teáskanál
Só helyett használhatsz akár különböző fűszereket is, amikkel ízesebbé lehet tenni az ételeket!
Nátriumhiány és túladagolás
Magyarországon viszonylag ritkán alakul ki a lakosság körében nátriumhiány, mivel sok élelmiszerben megtalálható a só. A hiponatrémia (amikor a vénás vérben kevesebb mint 134 mmol/l a nátrium) főként idős embereknél fordul elő, különösen azoknál, akik kórházban hosszú távú ápolást igényelnek, és olyan gyógyszereket szednek, amelyek csökkentik a nátrium szintjét. A túlzott hányás, hasmenés és izzadás is okozhat nátriumhiányt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A nátrium túladagolása (hipernatrémia, a vénás vérben 150 mmol/l feletti nátriumkoncentráció) egy akut állapot, amely elsősorban olyan idősebb embereknél fordul elő, akik nem fogyasztanak elegendő folyadékot. Ilyenkor a nátrium felhalmozódása a vérben folyadékot von el a sejtekből, ami súlyos esetben rohamokat, kómát is okozhat, ennek végzetes következménye lehet.
A nátrium és a kálium egyensúlya is fontos
A nátrium és a kálium ellentétes hatást fejtenek ki a szervezetben, mindkettő kulcsfontosságú az élettani egyensúly fenntartásában. A magas sóbevitel növeli a vérnyomást, míg a magas káliumbevitel segíthet az erek ellazításában és a nátrium kiválasztásában, természetes vérnyomáscsökkentőként működik. Az átlagos magyar étrend sokkal több nátriumot és kevesebb káliumot tartalmaz, mint amennyire a szervezetnek szüksége lenne. Magas káliumtartalmú italokról itt olvashatsz.
Egy tanulmány szerint azoknál az embereknél, akik magas nátrium- és alacsony kálium-tartalmú étrendet követnek, nagyobb a kockázat szívroham vagy más halálos kimenetelű érrendszeri betegség kialakulására. Érdemes több friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, elegendő vizet inni, és szerepeljen minél kevesebb feldolgozott élelmiszer a napi menüben.
A só tehát kulcsfontosságú szerepet játszik az anyagcsere egészséges működésében, de oda kell figyelni a mértékletességre. A megfelelő nátriumszint fenntartása segít megelőzni számos krónikus betegséget, és hosszú távon jó egészséget biztosít. Az élelmiszercímkék figyelése és a friss, feldolgozatlan ételek fogyasztása hozzájárulhat ahhoz, hogy az ember optimalizálja a nátriumbevitelét.
Ennél nem szabadna több cukrot enni egy nap: a zsírmáj és a cukorbetegség kockázatát is növeli a túlzott fogyasztás
Nemzetközi ajánlások szerint maximum ennyi cukrot ajánlott enni egy nap, a mennyiség túllépése fokozza bizonyos betegségek kockázatát.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)