Támogatja az agyat és a memóriát, javítja a hangulatot: ennyi B12-vitaminra lenne szükség naponta
A B12-vitamin elképesztően fontos a szervezet egészséges működéséhez, de fontos tudni, mennyi az ajánlott napi mennyiség belőle.
A B12-vitamin, vagy kobalamin, egy a B-komplex-vitaminok közül, melyek mindegyike nélkülözhetetlen a szervezet számára, előállítani mégsem tudja, vagy csak nagyon csekély mennyiségben. Kiegyensúlyozott étrenddel, esetleg táplálékkiegészítő révén lehet hozzájutni. Hiányát vérvizsgálat mutatja ki, de különböző tünetek is utalhatnak arra, hogy szükséges pótolni.
Mennyi B12-vitamin kell naponta?
Legtöbbször idősebb embereknél, várandósság, bélbetegség esetén, vagy hastájéki műtétek után, szigorú vegán étrend mellett, illetve túlzott alkoholfogyasztás esetében alakul ki a hiánya. Állandó fáradtságérzettel, sápadt vagy esetleg sárgás bőrrel, gyakori fejfájással, depresszióval, koncentrációs nehézségekkel, gyomorproblémákkal jár, fájdalmas gyulladásokat okozhat a szájban és a nyelvnél, a lábak-karok zsibbadását is eredményezheti.
A B12-vitamin hiánybetegségének négy stádiuma ismert, az elsőben csökken a B12-vitamin szintje a vérben, a másodikban a sejtek anyagcseréje megváltozik, a harmadik stádiumban jelentkeznek a neurológiai, pszichológiai tünetek, a negyedikben pedig a vérképben már jelentősen megnagyobbodott vörösvértestek fedezhetőek fel. A B12- vitamin legjobb forrásairól korábban írtunk, de ide tartoznak különböző állati eredetű táplálékok, húsfélék és belsőségek.
Kiegyensúlyozott étrend mellett ritkán alakul ki a hiánya, és érdemes is odafigyelni arra, hogy elegendő mennyiségben jusson a szervezetbe. Ez felnőttek esetében 2,4 mikrogrammot jelent (ez várandósság, szoptatás idején kissé nő, 2,6 és 2,8 mikrogrammra), hiszen számos jótékony tulajdonsága ismert, és valóban nélkülözhetetlen az egészséges élethez - viszont túladagolása komoly veszélyekkel jár, erről bővebben itt írtunk.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Támogatja az agyat és a memóriát
A B12-vitamin hiányát összefüggésbe hozták korábbi kutatásokban a memóriavesztéssel és az azzal járó betegségek fokozott kockázatával főleg az idősebb emberek körében. Sőt mi több, kiderült, hogy megfelelő szintje a korai stádiumban lévő demenciát lassítja, de csak abban az esetben, ha a B12-vitamin mellett elegendő mennyiségben jutnak hozzá az érintettek az omega-3 zsírsavakhoz is, ez napi 1-2 grammot jelent. A B12-vitaminnak már egy piciny hiánya is problémát okozhat a memóriában.
Javítja a hangulatot
Ugyan a kobalamin hangulatjavító hatását még mindig vizsgálják, 2019-ben és 2020-ban publikált kutatások szerint javítja stressz esetén egyaránt az egészséges és a depresszióval diagnosztizált emberek közérzetét. Az alacsony B12-vitamin-szint erős kapcsolatban áll a depresszióval.
Nélkülözhetetlen a vérképzéshez
A B12-vitamin legfontosabb feladata az, hogy támogassa a vérképzés folyamatát, a vörösvértestek termelődését. A vörösvértestek azok, amik az oxigént szállítják, így ha a működésükben anomália lép fel, az kihat az egész testre, gyengeséget és fáradtságérzetet okozhat.
Így mutatja a bőr és a haj a B12-vitamin hiányát - Látható tünetek, amiket fontos minél hamarabb felismerni
A B12-vitamin az egész szervezet számára fontos, hiánya pedig rengeteg különböző tünetet okoz. A bőr és a haj is mutatja, ha alacsony a szintje.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- egészség
- hasmenés