Így fékezd meg az éhséghormont a testedben, ha fogyni akarsz

Egyszerűbb, mint gondolnád

A leptin kulcsfontosságú lehet.

Leptinszint emelése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Sokan úgy gondolják, hogy a fogyókúra sikere vagy bukása egy az egyben az akaraterőtől függ, ez azonban nem igaz. Az emberi hormonrendszer nagyon nagyban képes befolyásolni az éhségérzetet, mely akkor is tönkreteheti a diétádat, ha elszántan igyekszel.

A testsúly alakulásában szerepet játszó hormonok közül az egyik legfontosabb a leptin, mely a jóllakottságérzésért felelős a szervezetben. A hormon szintjének beállítása éppen ezért kulcsfontosságú a diéta sikerében.

Miért olyan fontos a leptin?

A leptint a test zsírsejtjei termelik, ám a hormon a hatását az agyban, a hipotalamuszban fejti ki. A hormon célja, hogy megóvja a szervezetedet az éhenhalástól azzal, hogy visszajelzést küld, van-e elég tartalékod. A zsír, azaz tartalékolt energia felhalmozódása optimális esetben megemeli a szervezet leptinszintjét, csökken az éhség, így a test a súly tartására áll be.

Egy fogyókúra során azonban zsírt veszítesz, ami csökkenti a leptin mennyiségét a szervezetedben. Ez vészjelzést küld az agyad számára, hogy éhezel, melyre válaszként az lelassítja az anyagcserédet, majd növeli az éhséget. Ezzel arra sarkall, hogy visszaszerezd azt a tartalékot, mellyel a szervezeted egyensúlyban érezte magát. A leptin működése tehát nagy szerepet játszik a jojó-effektus beindulásában.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Hogyan befolyásolhatod a leptinszintedet?

A leptinszint csökkenéséhez hozzájárul az elégtelen mennyiségű alvás, így a fogyókúra során és utána is legalább három hónapig figyelj rá oda, hogy napi hét-kilenc órát aludj. Érdemes ezt legalább napi 20 perc testmozgással kiegészíteni, mely emeli a leptin termelését akkor is, ha alacsony intenzitású.

Ami a táplálkozást illeti, a leptin felszívódásának hatékonyságát csökkenti számos tartósítószer, ömlesztősó, mesterséges sűrítő- és színezőanyag, melyek elkerülésére válassz friss alapanyagokat. Szintén kerüld a cukros és fehér lisztet tartalmazó ételek fogyasztását, melyek a leptinszint csökkentése mellett a vércukorszinten keresztül is növelik az éhséget. A jóllakottsághormon megfelelő szinten tartásához emellett hozzájárul, ha naponta 25-30 gramm rostot fogyasztasz.

Ezekkel az ételekkel aktiváld a fogyás hormonjait

Nézegess képeket!

Elolvasom

Mi az a leptinrezisztencia?

A szervezetben jelen lévő leptinrezisztencia az elhízás mögött álló okok egyike lehet, mely ráadásul roppant gyakori probléma. A leptin ugyanis nemcsak akkor kellene, hogy jelezzen a szervezetnek, ha több energiatartalékra van szüksége, de akkor is, ha megfelelő testsúlyt értél el. Ez azonban sokaknál nem így történik, ezért a folyamatosan alacsony leptinszint fokozatos hízást von maga után. Ha a jelzés nem működik, akkor leptinrezisztencia áll fenn.

A probléma leküzdésére biztos módszer nincs. A fenti, a leptin szintjét növelő módszerek rezisztencia esetén is működnek, ám kiemelten fontos, hogy ne kampányszerűen végezd őket, hanem folyamatosan kitarts mellettük, így életmódváltással elkerülheted a visszahízást.

Ezt is szeretjük